Vatandaşların kimlik bilgilerinin çalınması nedir? – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Vatandaşların kimlik bilgilerinin çalınması nedir?

“Amanın! Kimlik bilgilerimiz, adresimiz, ana adımız, baba adımız her bir şeyimiz çalınmış internette yayınlanmış. Ne yapmak lazım nerelere gitmek lazım?” Diye bana bugün birçok kişi sordu. Tek yaptığım şey ise gülmek oldu. Neden mi? İnternet ortamından alış-veriş yaparken T.C. Kimlik numarandan tutup adresine kadar hatta kredi kartına kadar verirsin, lakin ne kadar güvenli olduğunu bilmeden yaparsın. Sonrasında vay efendim kimlik bilgilerim çalındı dersin ya, işte o zaman benim aklım neredeydi kendine sorman lazım.

Evet kimlik bilgilerimiz internette birkaç site ve bazı paylaşım ortamlarında sunulmuş durumda ve bunun nedeni de devlet yönetim sistemdeki bir çatlak olabilir. Lakin zaten herkes tarafından zaten bilinen, kendi ellerinle verdiğin bu bilgilere art niyetli insanlar sahip olsalar bile artık pek bir şey yapamayacaklarını biliyoruz ve bunun için bence korkulacak bir durum yok.

Çatlak demiştim; Kimlik bilgilerinin çalınması durumu YSK (Yüksek Seçim Kurulu) tarafından seçmen kütük bilgilerinin siyasi partiler ile paylaşılması neticesinde ortaya çıkan “çok eski” bir konudur. Ki zaten çalınan bilgilere baktığımızda 10 yıldan eski kütük bilgilerin olduğunu şahsen gördüm. Yani güvenmediğiniz o kadar çok parti var ki, kimin kimlere bu bilgileri hangi amaçla sattığını söylememe yok diye düşünüyorum. İlgili haber

1 yorumlar On Vatandaşların kimlik bilgilerinin çalınması nedir?

  • Zaten bişeyim yok çalsalar napcaklar ha bir kaç arazim hanım hamamın olur sahte yeni çikardıkları belgelerle satarlar oda olmadığına göre benim düşünecek bir şeyim yok hatırlarsanız istanbul ve bir kaç ilde yurt dişinda yaşayan yada uzaktaki kişilerin haberi olmadan arazileri satılmıştı tabiki tapudan birileri vardı işin içinde AMA nerden biliyorlardı ?? Zengin oldukları arazilerini düşünün bakiyim bir zaten bakanda diyo eski 2011 de olmuştu diye demekki ta ozamandan birileri işini halleditormuş :))

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz