Online sosyal yaşamınızı nasıl geliştirirsiniz? – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Online sosyal yaşamınızı nasıl geliştirirsiniz?

İnsanlar sosyal birer varlıktır ki tek başına var olamaz.  Gittiğiniz buluşmalarda, konferanslarda, seminerlerde tanıştığınız insanlar, alış veriş yaparken hiç tanımadığınız kasadaki çalışanlar ile, telefonda görüştüğünüz müşteri hizmetleri çalışanları ile, iyi çalışmalar, iyi günler, iyi akşamlar dediğiniz insanlar ile belirli bir düzeyde olmasına rağmen bir sosyallik kurarsınız. Bu sizi diğer varlıklardan ayıran özelliklerin sadece biridir. Aynı şekilde internet platformunun büyüklüğü ile insanlar arasında bir köprü olan sosyal ağ siteleri (facebook, friendfeed, twitter, xing vs..) dediğimiz siteler ile de sosyal bir ortamın ortasında kalmaktayız. Online ortamda hayatımızı nasıl sosyalleştiririz sorusuna cevap arıyoruz.

Sosyal ağ  nedir?

Sosyal ağlar son yıllarda çok fazla popüler hale gelmiştir ancak bu konulara yeni giren birinin sosyal ağları kavraması ne yönde kullanması gerektiği konusu biraz kafasını karıştırabilir, zor gelebilir.

Sosyal ağı anlamak için onu bir lise gibi düşünün. Bir kaç arkadaşınız var, arkadaş olmadığınz halde tanıdığınız kişiler var,  ama herkeside tanımıyorsun. Eğer yeni bir okula taşınırsanız doğanız gereği sizinle benzer çıkarları olan kişiler ile yeni arkadaşlıklar kuracaksınız ve bu sizin çevrenizi artırarak sosyal ağınızı genişletecektir. Teknik olarak insanlar arasındaki sosyal ilişkiyi sağlayan, güçlendiren ve kullanıcıların oluşturduğu profiller, paylaştıkları bilgiler yardımı ile yeni sosyal ilişkiler sağlayan bir sosyal ağ hizmet merkezi olarak düşünebilirsiniz.

Online sosyal yaşamınızı geliştirin

İnternet ortamındaki sosyal ağınızı geliştirmek için sayısız yollar vardır. Kişiliğinizi yansıtın, ilgi alanlarınızı belirleyin, çalışmalarınızı sergileyin ve en önemlisi bundan keyif alın. Bu düzeyde bir online yaşantınız olursa bu sizin normal yaşantınızıda muhakkak ki etkiler. Daha sonra internet ortamından tanıştığınız kişiler ile mükemmel dostluklar kurabilir, beraber iş yapabilirsiniz.

Kendinizi sorumlu yapın

İnternet ortamında gezdiğiniz zaman, takip ettiğiniz bloglar, okuduğunuz ve yorum bıraktığınız makaleler sizin sanal ortamdaki değerinizi öne çıkartır. Bu ortama yeni giren insanlar sanal ortamdaki sorumluluğu pek dikkate almazlar, ancak saygı (saygı en önemli noktadır) çerçevesinde gerektiği yerde olumlu veya olumsuz yorum bırakmalı eleştirici özelliğiniz ile insanları yönlendirmelisiniz. Normal yaşamınızda zaten önemli olan bu tutum sanal yaşamızınızda da gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Buna mutlaka dikkat etmelisiniz.

Forum ortamlarında tartışmalara katılın

Evet blogları ve haber sitelerini takip etmek sosyal ortamda yapılması gereken şeylerdir. İlginiz dahilinde olan forum sitelerini takip etmek ve bildiğiniz bir konudaki forum tartışmasında kendiniz göstermeniz ve bilginizi paylaşmanız da size bu konuda artı bir puan kazandırır. Ağınızdaki mesajlar (sosyal ağlarda buna update sharing – güncel paylaşım’da denir)  aslında sizin ne kadar sosyal olduğunuzuda ortaya çıkartan bir parametredir de diyebiliriz. İnsanlara yardımcı olduğunuz forum sitelerinde temiz ve dürüst bir görünümünüz varsa, forum üyeleri size daima ihtiyaç duyar sizi güvenilir ve çözümleyici bulmasını sağlarsınız.

Ulaşılabilir olun

Kendinizi herkes için ulaşılabilir hale getirin. Konuşmak iyi bir sosyal ağın anahtarıdır. Ulaşılabilir olmak herkesin gönderdiği mesajlara kısada olsa olumlu veya olumsuzda olsa cevap vermek karşınızdaki kişilere iyi bir intibar güçlü bir izlenim verir.

Sosyal Ağ sitelerine üye olun ve profilinizi güçlendirin

Kendinizi başka kişilere tanıtma açısından profiliniz çok önemlidir. İnternet’te bulunan sosyal ağ sitelerini kullanıp daha fazla kişi ile irtibata geçebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; Facebook sitesi şuanda istatistiksel açıdan en büyük sosyal ağ sitelerinin başını çekiyor iş konusundan ziyade, çevre edinmede faydalı olabilecek bir site. İş düzeyinde size tavsiye edebileceğim sitelerden Xing ve Linkedin sosyal ağları mevcuttur. Bunların yanı sıra üye olabileceğiniz teknik olarak sosyal ağ sitelerinden olmasa’da adını sosyal ağ düzeyinde duyuran sitelerden Friendfeed ve Twitter’a da üye olabilir karşınızdakilere sizi bu sitelerden de takip etmesini isteyebilirsiniz.

Sonuç olarak

Sosyal beceriniz olmasa bile internet ortamında doğru seçenekleri düzgün birşekilde değerlendirmeniz sizin normal yaşantınızıda etkiler. Örnek vermek gerekirse ABD başkanı Obama başkanlık seçimlerinden önce Facebook ortamında oldukça aktifdi. Bazı kesimler ABD başkanının bu başarısının altında Facebook sosyalliğinin bir nebzede olsa katıkısı olduğunu belirtiyor. Kısaca yaşantınızı bir nebze genişletmek istiyorsanız internet ortamındaki sosyalliğin tadına bakmanızı tavsiye ediyorum.

Kaynakça;

Instantshift – How to improve your online social life?
Wikipedia – Social network

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz