Twitter nedir? Kıkırdamaya nereden başlanır? – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Twitter nedir? Kıkırdamaya nereden başlanır?

Twitter, Şuanda ne yapıyorsunuz? sorusuna her an 140 karakter ile cevap verebileceğiniz bir sosyal internet uygulaması. Twitter uygulaması çok basit bir sistemden oluşmasına rağmen fazlasıyla yaygınlaşmış bir sitedir. Genel olarak kişilerin kullandığı sistem artık kurumlar kendi hizmetlerini ve reklamlarını duyurmak için kullanmaya başlamıştır. Çok basit bir şekilde üye olarak sizde kıkırdayabilirsiniz. (kıkırdamak twitter’in kelime anlamıdır)

Kıkırdamaya başlamak;

Eğer Twitter hakkında bir bilginiz yok ise korkmayın bu makale en temelden başlayacaktır. Twitter’a kayıt olmak için Twitter.com ana sayfasında bulunan “Get Started – Join” butonu tıklanır ve kayıt ekranına geçilir. Burada sizden sadece gerçek adınız, kullanıcı adınız, şifreniz ve eposta adresiniz istenir. Yani kayıt olmak için oluşturulan en basit formlardan birisidir.  Kayıt olma işleminiz tamamlandığında  “Settings” bölümünden profilinizi güncelleyerek  sizi takip edecek kesime daha detaylı bilgiler verebilirsiniz.

Settings kısmında bulunan “devices” sekmesinde eğer twitter’i cep telefonunuzdan sms yolu ile güncellemek istiyorsanız bu ayarları buradan gerçekleştirebilirsiniz. Yine settings bölümünde bulunan “Notices” sekmesinde ise twitter hesabınız ile ilgili herhangi bir bilgilendirme yada başka birisi tarafından takibe alınma gibi durumlarda sizi haberdar etmek için yapılan ayarlar mevcuttur. Genelde bu bildirimler eposta ile yapılır.

Settings bölümünde bulunan bir başka sekme ise “Pictures” ve “Design” sekmeleridir. Pictures sekmesinde twitter avatarınızı yani resminizi belirlersiniz. Bana göre twitterin en önemli parçası hesabınızdaki arkaplanınızdır. Bunu design kısmından değiştirmeniz mümkündür. Arkaplanınız göze ne kadar hoş gelirse sizi takip edecek kesim o kadar artabilir. Design sekmesinde arkaplanınızın yanı sıra Twitter renk kümenizide değiştirebilir twittter’ı arkaplanınız ile renk olarak uyumlu hale getirebilirsiniz.

Takip eden takip edilir;

Twitter sosyal bir uygulama olduğu için ağınızı oluşturmak ve geliştirmeniz gerekmektedir. Başlıkta’da belirttiğim üzere siz ne kadar başkalarını takip ederseniz onlarda sizi takibine alır ve ağınız genişler. Bu konuda birçok yöntem devreye giriyor ancak en kolay yolu ise ara bul ve takibe al mantığıdır. Twitter’in search.twitter.com kısmında konunuza göre aramalar yaparak  sizin ilginizi çekebilecek konularda arama yaparak o konularda yorumları olan kişileri bulabilir takibe alabilirsiniz.

Takibe almak ise kişinin hesabına girdiğinizde kişinin resminin altında bulunan “Follow” butonu ile yapılır. Eğer kişiyi önceden takibe aldıysanız bu butonu “Following” olarak görürsünüz. Takibe aldığınız kişiyi artık takip etmek istemezseniz following’e tıklayın ve açılan “Remove” butonuna tıklayın.

Sizin takibe aldığınız kişilere muhakkak mail yolu ile şu kişi tarafından takibe alındınız yazı gönderilir. Bu sayede takibe aldığınız kişi sizin hesabınıza girerek sizi takibine alması kaçınılmaz olur. Tabiki öncelikle hesabınızı çekici hale getirmenizi öneririm.

Ne yapılır, ne yazılır;

Twitter’da 140 karakter sınırında istediğiniz zaman istediğiniz yerde istediğiniz şeyi yazabilirsiniz. Ne yaptığınızı , şuanda ne ile uğraştığınız , nerede olduğunuzu yada olacağınızı. Şuanda hangi siteyi gezdiğinizi, hangi müziği dinlediğinizi, ne yemeği yediğinizi, kısaca aklınızın sınırlarını zorlayarak istediğiniz herşeyi yazabilirsiniz.

Twitter Sözlüğü;

Twitter açıldığından beri işinizi kolaylaştıracak bir çok site açıldı. twittonary.com siteside onlardan sadece birisi. Twitter’da kullanılan imgeler , işaretler ve kelimeler hakkında bilgi edinmek istiyorsanız tavsiye edebileceğim siteler arasındadır.

Elimden geldiği kadarı ile twitter uygulamasını anlatmaya çalıştım umarım yardımcı olmuşumdur. Beni twitter.com/spaksu adresinden takip edebilirsiniz. Kim bilir belki bende sizi takibe alırım.

Araçlar

Masaüstü araçları

Mobil araçlar

Çoklu Hesap araçları

Firefox Add-Ons (eklentileri)

 • TweetBar – Twitter sidebar for Firefox and Flock.
 • Twitterbar for tweeting from the Firefox address bar.
 • TwitBin – a lightweight sidebar for tweeting.
 • TwitterFox provides a tiny icon on the status bar which notifies you when your friends update their tweets. It also has a small text input field to update your tweets.
 • TweetyTunes allows you to post your currently playing songs to Twitter.
 • TwitterScope allows you to follow the rest of the Twitter conversation from a specified user and see all @replies to that user.

Widgets

 • BeTwittered – a Google widget for Twitter. Post updates without leaving your Google home page. A full Twitter client with tabbed message views, configurable refresh rate, avatars, fonts, etc.
 • Twitter Gadget – another Google widget to update your Twitter status and view your Twitter friends from your Google homepage.
 • Twidget – a free Dashboard Widget for Mac OS X that allows you to update your Twitter status.
 • Twitterflex – another free Dashboard Widget for Mac OS X which allows you to follow friends and update your own status.

Utilities

 • Twitter Search searches Twitter conversations for keywords, hashtags, or @ replies to any user.
 • Twitterfeed posts your blog RSS feed to twitter.
 • Twitturly – a service for tracking what URLs people are talking about on Twitter.
 • twInfluence – a service measuring the combined influence of twitterers and their followers.
 • Twitter BlackList a list of known Twitter spammers.
 • TwitPic for sharing your photos o Twitter.
 • FriendOrFollow Who are you following that’s not following you back? Who’s following you that you’re not following back? Find out!
 • Qwitter a notification service when someone stops following you.
 • TwitStat – Real time Twitter Analytics
 • Twitter Grader – vanity booster or crasher (depending on the grade your profile gets : )
 • Twellow – the directory of Twitter users
 • Tweetstats graphs your Twitter usage (tweets per hour, day of the week, month, whom you tweet with, your preferred Twitter client, etc.)

Kaynaklar

Nasıl Başlarım

Bilgilendirmeler

Ne Nasıl? İpucları

 • Twitip “Twitter Tips in 140 Characters or More” by @problogger. Excellent resource!

Grouplar ve Komüniteler

Twitter Eğitimleri

Diğer bilgilendirme yazıları

Mirası

Twitter’ı geliştirmek

Bu liste http://twitterbackgroundsgallery.com/resources/ ‘dan alınmıştır
Thanks TwitterBackgroundsGallery.com

Size iyi kıkırdamalar : )

38 yorumlar On Twitter nedir? Kıkırdamaya nereden başlanır?

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz