Reklam Yazarlığı ve Tasarımcılar için taşıdığı önem – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Reklam Yazarlığı ve Tasarımcılar için taşıdığı önem

“Copywriter” (Reklam yazarı) kelimesinden yola çıkarak, “Copywriting” kelimesinin Türkçe anlamı Reklam Yazarlığı olarak karşılık bulabilir. Reklam yazarlığı bir varlığı yada bir işi teşvik amaçlı yazıların yazılması olarak tanımlayabiliriz. Bundaki nihai amaç işletmenin müşteri tabanını genişletmektir. Reklam yazarlığı dünya çapında bir kitleye hitap ettikleri için özellikle çokuluslu şirketler ve işletmeler tarafından büyük ölçüde rağbet görmüşlerdir.

Özellikle reklam ve pazarlama kampanyaları web tabanlı hazırlanacağı için düşük meblada iş bitiren yaratıcı yazarlara talep daha da artmıştır. Reklam yazarlığı (Copywriting) hukuki terim olan ve fikri mülkiyet sahipliği anlamına gelen “Copyrighting” terimi ile bir ilgisi yoktur. Bu yazıda ticaret ipuçlarından odaklanarak, bir tasarımcı gözüyle reklam yazarlığı araştırılacaktır. Makalenin devamında geçen “kopya” kelimesi hazırlanan reklam kampanyası anlamındadır.

Reklam Yazarlığının tarihi

Satışların ve teşvik bilincinde reklam yazarlığının kullanımı 18.yüzyılın başlarında kendini göstermiştir. Claude Hopkins (1866) reklam yazarlığının babası olarak kabul edilir çünkü promosyon kampanyalarının yayınlanmadan önce tüketici davranışlarının incelenmesi alışkanlığını geliştirdi. Reklam yazarlığının farklı bir alanda kendini meslek olarak geliştirmesinin ispatı 1892 yılına dayanır. The NW Ayer ve Philadelphia’daki Son Ajansı ilk reklam yazarını tam zamanlı olarak kopya satışını artırmak için işe almıştır. Ve daha sonra özel reklam yazarlığına talep sürekli bir artış göstermiştir. Zaman değişti, ve insanların medyaya doymuş bir hayat şekli geliştirilmiş ve hızlandırılmış pazarlama dönemini aramakta.

Reklam yazarlığında etkili olmak için ipuçları

Metin yazarı olmak diğer meslekdaşlarınız kadar etkili olduğunuz anlamına gelmez. Her beceri çeşitli aşamaları ve yönleriyle sistemli bir eğitim almış olmalıdır. Bu ipuçları, sizin metin yazarı olarak kariyerinize hazırlayacaktır.

Dikkatinize, Lütfen!

İnternet ortamı bir ormandır. Web gezginleri istediklerini elde edene kadar sayfaları tarar. Göz alıcı bir başlık yazmak en az makalenin kendisi kadar önemlidir. Okurun sayfanızda kalmasını sağlamanın tek yolu gözlerini yakalamaktır. Emin olun, giriş satırlarındaki bir duygu, fiziksel bir istek veya okuyuculara merak uyandırmanız onların sayfadaki kalıcılığını arttırır.

Göz alıcı başlıklar ve madde işaretleri

Organize bilgi web yazarının önemli bir yönüdür. Sayfaların başlıklar ve madde işaretleri ile bölünmüş olması okuyucunun dikkatini çeker. Kimse amaçsızca, düzensizce hazırlanan bir bilgiyi taramak için zaman harcamaz. Madde işaretleri okuyucunun sayfanızda kalma kararını etkiler. Bir metin yazarı olarak, web sitenizin aynı zamanda tüm tarayıcılar ile uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Okuyucuları ikna edecek bilgiler sayfanızın üstünde yer almalıdır ki bulunması için aşağı doğru ilerlemeleri gerekmesin.

Kısa ve Basit tutun

Okuyucularınız daha fazla bilgi edinmek için sizinle nasıl iletişim kuracağını bilmelidir. Potansiyel müşterinizin kafasının karışmasını engellemelisiniz. Kısa ve basit tutun: Daha fazla bilgi sağlamak, okuyucularınızın sizin en önemli yönlerinizi unutturacaktır. Netlik ve kısalık alanınızın en fazla kullanımının ve okuyucuların dikkatini sağlar. Okuyucularınız bu nedenle daha sonra sizinle mecburen irtibata gececektir.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Kopya satışlar veya yayınlar, toplum içerisinde belirli bir bölüm yada grubu hedefler. Hedef Kitlesi yaş, sosyoekonomik durum, eğitim ve cinsiyet gibi unsurlara göre değişebilir. Lisede okuyan gençler için kullandığımız dil düzeni dedeleri için kullanılan dilden daha farklıdır. Benzer şekilde, kelimeler ve teknik terimlerin yazılışı yüksek eğitimli dahilier için farklı anlamlar taşıyabilir.  Bunun için hedef kitlenizi analiz etmelisiniz. Bu sadece kampanyanın başarılı olmasını sağlamaz kampanyanız için harcadığınız çabayı önemli ölçüde azaltacaktır.

Kitlenizle bağlantı kurun

Hedef kitlesi ile bağlantısı olmana kopyalar kimsenin dikkatini çekmez. Okuyucuyu yazının içerisine çekebilmezinizin en kolay yolu yazının ikinci bir kişi tarafından yazılmasıdır. “Burada anladığım kadarı ile ikinci kişi hedef kitlenin içinden birisi.” İkinci kişi tarafından yazılması okuyucuların sanki kopyanın kendi tarafından yazıldığına işaret eder ve dikkatini çeker.  Kopyanızı okuyun, içeriğinde kaç adet “biz” ve “ben” kelimesi geçtiğini sayın. Burada odaklama okuyucuya göre olacaktır size göre değil. Kısaca yazılan bir kopyanın hedef kitlesine ulaşabilmesi için, hedef kitlenizden fikirler almanız sizin yararınıza olacaktır.

Ürün ve hizmetlerinizi bilin

Uzman reklam yazarları sadece ürünlere veya hizmetlere yoğunlaşmamalıdır, ürünün fayları ve ihtiyaç duyguları arasında bir bağ kurabilmelidir. Hedef kitlenizi ürüne veya hizmete bağlamak için kitlenizin kendi duygularını ortaya çıkarmalısınız.

Bir reklam yazarı olarak, ürün veya hizmetin yararlarının çok iyi farkında olmalısınız. Ancak o zaman onun yararlarını anlatabilir ve rekabeti kazanabilmeniz mümkün olacaktır. Potansiyel müşteriler ürünün kendileri için ne gibi faydaları olacağını bilmek ister: işte ürününüzün onlar için bir ihtiyaç olduğuna inandırırsanız, bu bağlantıyı sağlam bir şekilde kuracaksınız.

Redaksiyon (Proofread)

Profesyonellik ve verimlilik bir şirket ile ilgili herşeyi genişletir. Yazdıklarınızın hatalarını düzeltmek için revizyon yapmalısınız. Bu size güven ve meşrutiyet kazandıracaktır. Gramer ve yazım hataları bir şirketin güvenilmez görünmesini sağlar. Şirket kendini profesyonellik bazında geliştirip teşfik etmezse, o zaman ürünleri ile ilgili vaatleri nasıl garanti eder?

Tutarlılık ve güvenirlik, size bir marka oluşturma ve sadık müşteriler kazandırma konusunda iki önemli faktördür.

Reklam Yazarlığı Web Tasarımcıları için önemlidir

Tasarımcılar en çok zamanını ve odağını, benzersiz ve kusursuz  tasarımlar hazırlamak için harcarlar. Büyük pazarlama şirketleri ve reklam firmaları kendilerine yazarlar kiralar ve bu sayede tasarımcılar tek kelime yaz yazmak zorunda kalmazlar. Bu yüzden tasarımcılara hergün yeni içerik tedarik edilir. Ancak farkındaysanız her alanda çoklu görevler için, görevin niteliğine bakılmaksızın tüm mesleklerde rekabet ve talep artışı vardır.

Reklam yazarlığı (Kopya) ve Tasarım işleri birlikte hareket ederler ve birbirlerine zararları olmaz. Ancak bir tasarımcı iseniz, reklam yazarlığın öğrenmeniz sizin için her zaman bir artı olacaktır.

Kendinizi vazgeçilmez kılın

Tasarımcılar gelişen teknolojik yenilikleri takip etmeli ve ayak uydurmalıdır ancak bununla sınırlı değildir. Aynı zamanda fazla beceri gösteren güçlü bir (profil) portföy sahibi olmalısınız ki bu sizi vazgeçilmez biri haline getirebilsin. Kendinize şöyle bir soru sorun; Kimlerin maliyet düşürücü çılgın bir rekabetçi reklam firmaları karşısında şansları olabilir? a) İyi tasarım yapabilen bir tasarımcı. b) Bir kodlama üzerine tasarımını hazırlayıp giydirebilen bir tasarımcı. c) Kodlama yeteneğine sahip kendi kopyalarını oluşturabilen bir tasarımcı.

Yönetim için seçim bellidir, tek kişilik bir ordu daima herhangi bir organizasyon için önemli ve vazgeçilmez olacaktır.

Serbest çalışan (freelance) bir reklam yazarı

Serbest çalışan kişiler bir organizasyın içinde tam zamanlı çalışan kişilerden daima farklıdır. Serbest çalışanlar tek kişilik şovlarını yöneten ve tüm o zor çalışmaların sorumluluğunu tek başına omuzlarında taşıyabilen kişilerdir. Başarılı bir serbest çalışan daime kendi şovunu yönetmek isterler. Ne bir editör nede bir reklam yazarı ile birlikte çalışmaz. Bir editör yada bir reklam yazarı tutması ve onlarla birlikte çalışması kazancını bölüşmesi anlamına gelir.

Tabi müşteriniz sizden tam bir çalışma isteyecektir. Ancak müşterileriniz ikinci veya üçüncü kişileri yaptığı işe dahil etmek zorunda olmamalıdır. Eğer yaptığınız çalışmalardan tam bir pay koparmak isterseniz, mutlaka reklam yazarlığı konusunda deneyimli olmanız ve portföyünüze eklemeniz gereklidir.

Kopya, sayfanızı organize etmenize yardımcı olur

Bir başyapıt hazırladınız ve sonuçtan memnunsunuz… Ta ki web sitenize eklemeniz için tekrar gözden geçirmeniz ve yeniden düzenlemeniz gerektiğini anlayana kadar. Bu olumsuzluk sizin harcadığınız zamanı ve eforu negatif yönde etkileyecektir. Aynı zamanda iş akışınızı da etkiler, projenizi bitirmiş olmanız gerekiyordu.

Şimdi şu senaryoyu düşünün; İlk olarak kopyanız için anahtar kelimeler ve içerikler oluşturursunuz. Sonra tasarımınızda olması gereken materyalleri hazırlarsınız, düzenini ve stilini oluşturmaya başlarsınız. Bunun sonucunda, proje için tebrikleri toplama şansına erişirsiniz. Orjinal tasarım fikriniz, reklam yazarlığı tarafından destek alacak şekilde amacına ulaşır.

Bu sadece yazarlık ve tasarımcılık mesleklerinin bir araya gelmesi ile mümkündür.

Sonuç olarak,

Tasarımcılar, görsel düşkünlerdir ve başyapıtlarını oluşturmak için mümkün olduğu kadar işiyle oynamalıdır. Amacım tasarımcıların uzmanlıklarını küçük düşürmek değil, fakat tasarımcılar web sayfalarının daha çekici olması gerektiğini düşünürler, bazen daha iyi olmasını düşünmek aslında bir engel haline gelebilir. Web kullanıcılarının çoğu tasarımlar konusunda kritik değerlendirmeler yapabilen kişiler değildir.

Çoğu kullanıcılar tasarımları onları kolay yönlendirme konusunda yardımcı olacak bir düzene ihtiyaç duyarlar. Onlar için önem arz konular web sitenin içeriği, ürünler ve özellikleridir.

Reklam yazarlığı ise ürünü sunmak konusunda önemli bir rol oynar. Eğer bir tasarımcı kendi içeriğini ve anahtar kelimelerini oluşturabilme  yeteneğine sahip ise, müşteriler bu kişileri tercih ederler ve birlikte çalışırlar. Bu konudaki tek risk kendi tasarımlarınızdaki kopyaların önemini ihmal etmenizdir. Müşterinin bakış açısıyla, web sayfanız yetersiz bir tasarımla kalmamakla birlikte, ortalama bir kopya site olması dolayısıyla ilgiyi azaltacaktır.

NOT: Bu makale Instantshift.com tarafından 14 Şubat 2011 tarihinde yayınlanan “What is Copywriting and How is it Important for a Designer?” başlıklı yazının Safa Paksu tarafından yapılan (kendi yorumlarınında içerdiği ve bir kısmın kaldırıldığı) çevirisidir. Çeviri hatalarından ve eksikliklerden dolayı şimdiden özür dilerim.

2 yorumlar On Reklam Yazarlığı ve Tasarımcılar için taşıdığı önem

  • Böylesi dolu makale her yerde bulunmuyor. Ulaşmamda bir haftadan biraz fazla sürmüş. Bu günü bilgiye doyarak kapatmış olduk. Allah bereket versin :)

  • İnternetin böylesi etkili olduğu bir döneme girmişken, sayfası olan her firmanın bir nebze reklam yazarlığı yapabilmesi gerekiyor. İnsan kendi yaptığı işi daha başarılı izah eder, anlaşılır olur düşüncesi ile tabi…

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz