Yeni başlayanlar için tam bir Logo Tasarım Rehberi – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Yeni başlayanlar için tam bir Logo Tasarım Rehberi

Logo tasarlamaya başlamadan önce yapılması gereken birçok şey vardır. Bunlar hayati değer taşıyan durumlardır. Logoda görülen herhangi hatalı ya da farklı anlaşılabilecek bir detay sizi ya da firmanızı insanlara yanlış tanıtabilir. Bu detaylardan sakınmak adına en baştan birçok araştırma çalışması yapılması gereklidir. Bu durumda yazının devamındaki yapılması gerekenleri uygulamak sizlerin faydasına olacaktır.

İyi bir araştırma yapın

Marka logonuzu hazırlamadan önce araştırma yapmanız önceliğiniz olmalıdır. Hedef kitlenizi tanımak, onların tercihlerini bilmek, rakiplerinizi ve farklı logo tiplerini (yazı temelli logolar, açıklayıcı logolar ve grafik sembol temelli logolar) ve sizin alanınızdaki en iyi çalışmaları değerlendirmelisiniz. Tüm bunların size en uygun olanını seçmelisiniz.

Ürününü açıkla

Hedef kitleniz ürününüzü ya da sunduğunuz hizmeti nasıl sunduğunuzu bilmek istemiyor. Bunun yerine onlar ürününüzün onlara ne katacağını nasıl yardımcı olacağını bildirmelisiniz.

Gereksiz detaylardan uzaklaş

Logonuzu karışık ve kompleks hale getirmeyin. Eğer logonuz fazla karışık olursa müşterileriniz veya ziyaretçileriniz ile sadık bir bağlantı ve güven oluşturmanız çok zor hale gelecektir. Buna değmeceğine şüpheniz olmasın.

Izgara taslağı ile üçte bir kuralını takip edin

Izgaralar daha mantıklı şekilde düzenlemenize yardımcı olabilir ve tasarımınızın sahip olduğu odak noktasına dair belirgin bir anlayış oluşturabilir. Bu da sizin daha iyi bir marka logosu oluşturmanıza yardımcı olur.

Tasarım unsurlarınızı dengeleyin

Denge logolarınız için ciddi bir unsurdur aslında. Tasarımınızda kullanacağınız her bir objeyi tasarım genelinde dengeli bir şekilde kullanmalısınız.

Renklerinizi akıllıca seçin

Logo tasarımınızda karmaşık renkler kullanıp tasarım içinde bir iç savaş oluşturmamalısınız. Az, öz ve birbiri ile uyumlu renkler seçerek insanların gözlerini yormadan logonuzu sunmalısınız.

Çok efekt iyi değildir

Logo tasarımları artık karmaşıklıktan basitliğe dönmektedir. Bunu firmaların yeni logo tasarımlarında net şekilde rahatça görebilirsiniz. Bu yüzden logolarınız her yerde her alanda ve her boyutta rahatça kullanılacak minimalistliğe sahip olmalıdır.

Hedef Kitlenize ilham verin

Unutmayın, logonuz sizi veya markanızı sunuyor. Kolay hatırda kalacak ikonlar, göz alıcı renkler, çekici sloganlar ve eşsiz hizalamalar ile logonuzu kolayca tanınabilir hale getirmelisiniz.

Özel semboller kullanın

Sektöre göre sizin için özel olarak tasarlanan özgün simgelere logonuzda da yer verebilirsiniz. Her yerde ücretsiz olarak verilen semboller kullanmamanız sizin için daha iyi olacaktır.

Sektörünüz ile alakalı olmak

Sizin hizmet verdiğiniz sektörle ilgili kalmanız sizin yararınıza olacaktır. Sektörle ilgili renkler, semboller ve diğer tasarım objelerini araştırın ve logonuza uyarlayın.

Karşıtlıkları akıllıca yönetin

Tek renk ya da iki renk olarak çalışmanız önemli değil. Önemli olan renkler arasında karşıtlıkları mükemmel şekilde dengelemenizdir.

Yazı tipi seçimleri

Logonuz için seçeceğiniz yazı tipi, logonuza uygun olmalı ve bütünlük hissini kullanıcıya aktarmalıdır. Ve yazı tipiniz logonuzu iyi bir şekilde tamamlamalıdır.

Düz (Flat) tasarım kullanın

Flat logolar aslında kullanım alanları geniştir ve en önemlisi az çizimler ile çok şeyleri anlatabileceğiz yapıdalar. Ve seçkin bir marka oluşturma amacında olan tasarımcıların kolayca kullanabileceği bir yapıdalar.

Tutarlılık anahtardır

Logonuz her alanda her platforma (web, sosyal medya vb.) uyumlu olmalıdır. Değişik pazarlarda her daim aynı etkiyi bırakmalıdır.

Logonuz (responsive) duyarlı olmalı

Logonuz her boyutta kullanılacağı için detayları, renkleri webte olduğu kadar basılı ortamlarda da aynı etkiyi ve okunabilirliği vermelidir. Büyük bir billboard’da kullandığınız logonuz, küçük bir basılı kağıtta da aynı etkide okunabilir olmalı.

Logonuz ile oynamaktan çekinmeyin

Logonuzu geliştirmekten yeni şeyler eklemekten sakın korkmayın. Ekleyeceğiniz ya da çıkaracağınız en ufak detay logonuza istediğiniz her anlamı katabileceği fikrini aklınızdan çıkarmamalısınız. Nasıl ki firmalar, şirketler yerinde durmadığı, her daim geliştiği gibi logoları da bu gelişmeden nasibini muhakkak almalıdır.

Monokrom şema mühimdir

Logonuzu tüm çözünürlüklerde en iyi şekilde görünmesi önemlidir. Bu nedenle logonuzun minimum renk durumunu gerektiren zamanlarda bile iyi görünmesini sağlamalısınız.

Yorumlara daima açık olun.

Müşterileriniz size her alanda yorum yapmasını sağlamalısınız. Onların fikirleri ve istekleri sizin markanızı geliştirmenizde çok önemli rol oynayacaktır.

Her trendi gözü kapalı takip etmeyin

Güncel kalmak her zaman iyidir. Fakat trendleri gözü kapalı takip etmemelisiniz. İyice analiz etmeli ve sonrasında size faydası olup olmadığına karar verdikten sonra kullanıp kullanmayacağınıza karar vermelisiniz.

Marka olmayı unutma

Her şey tamam logonuz sizi kullanıcılarınıza çok net ve iyi şekilde anlatıyor ve sizi tamamen temsil edecek duruma geldi. Herhangi bir fikir hırsızlığı ve sıkıntılı bir duruma kendinizi sokmamak adına logonuzu tescil ettirmelisiniz.

Tüm bu başlıklar logo tasarımı konusunda işinize yarayacağını düşündüğüm kısa, öz ve faydalı bilgilerdir. Umarım bir tanesi bile sizin işinize yarar.

İyi tasarımlar smile

21 yorumlar On Yeni başlayanlar için tam bir Logo Tasarım Rehberi

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz