Blog kavramının kişisellikten kurumsal hale gelmesi – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]
ISO 27001 ve 27002’deki 2022 Sürüm Değişiklikleriyle İlgili Bilgiler ISO 27001 ve 27002’deki 2022 Sürüm Değişiklikleriyle İlgili Bilgiler
ISO 27001 ve 27002'deki 2022 Sürüm Değişiklikleriyle İlgili Bilgiler
Uzaydaki Gözlem Uydularından Gelen Gizlilik Tehlikesi Uzaydaki Gözlem Uydularından Gelen Gizlilik Tehlikesi
Uzaydaki Gözlem Uydularından Gelen Gizlilik Tehlikesi
Senaryolar Üzerinden Türkiye’nin Bilgi Güvenliği Farkındalık Seviyesi Senaryolar Üzerinden Türkiye’nin Bilgi Güvenliği Farkındalık Seviyesi
Senaryolar Üzerinden Türkiye'nin Bilgi Güvenliği Farkındalık Seviyesi
Parola Güvenliği Farkındalığı ve Güçlü Parola Oluşturma Rehberi Parola Güvenliği Farkındalığı ve Güçlü Parola Oluşturma Rehberi
Parola Güvenliği Farkındalığı ve Güçlü Parola Oluşturma Rehberi
Whatsapp aslında yıllardır verilerinizi Facebook ile paylaşıyor Whatsapp aslında yıllardır verilerinizi Facebook ile paylaşıyor
Whatsapp aslında yıllardır verilerinizi Facebook ile paylaşıyor
“Logoların Gizli Dili” Günlük yaşantımızda neden her yerde logolar var? “Logoların Gizli Dili” Günlük yaşantımızda neden her yerde logolar var?
"Logoların Gizli Dili" Günlük yaşantımızda neden her yerde logolar var?
Virüsler İnsanlara Karşı: #Covid19 bilimi hakkında 3 basit nokta Virüsler İnsanlara Karşı: #Covid19 bilimi hakkında 3 basit nokta
Virüsler İnsanlara Karşı: #Covid19 bilimi hakkında 3 basit nokta
Becerilerinizi geliştirecek 7 farklı tasarım meydan okuması Becerilerinizi geliştirecek 7 farklı tasarım meydan okuması
Becerilerinizi geliştirecek 7 farklı tasarım meydan okuması
Logo tasarlamanızı geliştirecek 6 önemli tavsiye Logo tasarlamanızı geliştirecek 6 önemli tavsiye
Logo tasarlamanızı geliştirecek 6 önemli tavsiye
Sitenizi ayakta tutmanız için yapmanız gereken 7 şey Sitenizi ayakta tutmanız için yapmanız gereken 7 şey
Sitenizi ayakta tutmanız için yapmanız gereken 7 şey
Yeni başlayanlar için tam bir Logo Tasarım Rehberi Yeni başlayanlar için tam bir Logo Tasarım Rehberi
Yeni başlayanlar için tam bir Logo Tasarım Rehberi
Beğenmediğiniz bir tasarımın daha iyisini siz yapın! Beğenmediğiniz bir tasarımın daha iyisini siz yapın!
Beğenmediğiniz bir tasarımın daha iyisini siz yapın!
Siber Farkındalık Manifestosu #SiberGüvenlik Siber Farkındalık Manifestosu #SiberGüvenlik
Siber Farkındalık Manifestosu #SiberGüvenlik
Kendi Android Uygulamanızı kolayca ve ücretsiz oluşturun Kendi Android Uygulamanızı kolayca ve ücretsiz oluşturun
Kendi Android Uygulamanızı kolayca ve ücretsiz oluşturun
Duyarlı (responsive) Markalaşmaya Hazır mıyız? Duyarlı (responsive) Markalaşmaya Hazır mıyız?
Duyarlı (responsive) Markalaşmaya Hazır mıyız?
Bütün tasarımcıların bilmesi gereken ücretsiz kaynaklar Bütün tasarımcıların bilmesi gereken ücretsiz kaynaklar
Bütün tasarımcıların bilmesi gereken ücretsiz kaynaklar
Sosyal Medya ile Blogunuzu Tanıtın ve Güçlendirin Sosyal Medya ile Blogunuzu Tanıtın ve Güçlendirin
Sosyal Medya ile Blogunuzu Tanıtın ve Güçlendirin
Tasarımlarınızı yaparken eğlenmeyi de unutmayın Tasarımlarınızı yaparken eğlenmeyi de unutmayın
Tasarımlarınızı yaparken eğlenmeyi de unutmayın

Blog kavramının kişisellikten kurumsal hale gelmesi

Blog kavramı bundan 8-9 yıl öncesinde kişilerin kendi düşüncelerini, fikirlerini, olaylar karşısındaki kişisel yorumlarını yayınladığı bir ortam olarak bilinir ve ciddi bazda diğer insanlar ve kurumlar tarafından göz önünde bulundurulurdu.

Firmalar blog yazarlarına imkanlar sunar ve firmaları, ürünleri hakkındaki düşünce ve yorumlarını tarafsız şekilde sunmalarını isterdi. Ki basılı mecraları blog yazarlarını ayıran en önemli özellikte tarafsız ve kişisel düzeyde kalmaları olsa gerek. Bu durum blog yazarlarına ciddi imtiyazlar sağladı, dernek açma düzeyine kadar getirdi. Bazen blog yazarları bu imtiyazlar yüzünden gazetecilerle karşı karşıya geldi. Ama yinede blog yazarları tarafsız ve kişisel olarak tanınırdı.

Ama son yıllarda gördüğüm ve ciddi şekilde rahatsız olduğum bir konuyu da belirtmeden geçemeyeceğim. Mesele şu ki, blog kavramı artık tümüyle kişisellik kavramından çıkarak kurumsal hale getirildi. Artık insanların kişisel olarak açtığı, uğraştığı ve özgünce yazılarını yazdığı bloglara rakip olarak açılan başka firmalara bağlı ve birden fazla yazarı olan sitelerin kendilerine blog demesinden tutun, diğer firmaların subdomain açarak firma haberlerini blog kelimesi altında sunmaları, blog kelimesini kurumsallaştırıyor. Bu yüzden özgün yazılar yazan blog yazarları bu durumdan rahatsız oluyor ve öz güvenleri zedeleniyor. Belkide blog kavramı yerine farklı bir kavram bulunması gerekiyor bu bilinmez ancak bu kavramın kurumsallaşması benim gibi başka blog yazarlarını da etkilemiş olabilir düşüncesindeyim.

Bu konuda yorumlarınızı sunmanızı, fikirlerinizi paylaşmanızı bekliyor. Saygılar sunuyorum. İyi günler dilerim.

Görsel Kaynak : Jonathan Rick

5 yorumlar On Blog kavramının kişisellikten kurumsal hale gelmesi

 • Hocam eskisi gibi bloglar yok sadece para kazanma amacı var

 • Blog kavramı Twitter’dan sonra büyük ölçüde kan kaybetti. Bundan 5 yıl öncesinin blog yazarları da şuanki kurumsal blogların etkisinde kalarak bloglarını kurumsallaştırma çabasına girdiler/girdik. Google’da üst sıralarda çıkmak için çaba sarfettik, daha fazla para kazanmak için bloglarımıza reklamlar aldık, eşsiz özelliklerde temalar kullandık. Fakat herhangibir çıkar gözetmeden blogspot üzerinden blog tutanlara dikkat edin blog kavramını hala onlar yaşatıyor. Ama bizler gibi çıkar gözetmedikleri için birçok kesim tarafından tanınmıyorlar.

 • Dün bununla ilgili bir yazı kaleme aldım blog’umda. İsmail’in de yukarıda belirttiği üzere; aslında gerçek “kişisel blog” kavramını yaşayan çok güzel blogspot’lar var. İnsanlar ücretli bir şekilde alan adı aldıkları vakit işin ister istemez reklam boyutuna biraz fazla kayıyorlar.

  “Ben bir para verdim, emek verdim öyleyse karşılığını maddi anlamda da anlamalıyım” olayına dönüşüyor. Bu da maddi yolların daha da açılabilmesi için blog’ları bir süre sonra kurumsallaştırma isteğini oluşturuyor. Mesela adamın kişisel blog’u var, teknolojik cihazları vesaire inceliyor. Benzeri kurumsal blog’a bakıyor bir ton marka incelemesi için cihaz gönderiyor, sırf görünümü biraz daha portal, kalemi biraz daha kurumsal diye. Sonra onda da istek oluşuyor kurumsallaşmaya karşı.

  Eğer kişisel blog kültürünün devamı isteniyorsa her şeyden önce yazarlar reklam konusunda kendilerini durdurmalılar. İşin içine para girdiği vakit öldü kişisellik. Yoksa bana ne X markasının oluşturduğu kurumsal blog’dan ? Orada markanın CEO’su gün içerisinde yaptığını, sevgilisiyle ne sorun yaşadığını yazmıyor ki ?

  Kendimi doğru ifade edebildim mi emin değilim lakin, benim için olay böyle. “Herkes kurumsallaştı, ben de kurumsallaşayım” hatasına düşmemeli yazarlar. Bu hataya ben de düştüm, herkes düştü. Bence bundan sonra düşülmesin, kişisel blog’lar kültür olarak kalmaya devam etsin.

 • Kurumsallaşmayı yanlış görmüyorum. Kişisel düşüncelerin paylaşılmasının önünde bir engel değil. Hatta kurumsallaşma akabinde gelir akışının düzenli olması adına blogdaki içeriklerin sayısı ve kalitesi arttırılacaktır.

  Markaların da Blog tutması gerekli, gelişmeleri yaptıklarını anlatmalı. Örneğin kurumsal bir yazılım projesinin blog tutması blogların kıymetini azaltmaz ki. O projeyi takip edenlerin bilgilenmesini sağlar. Eğer reklam için bir firmaya “tarafsız olmayan” girdiler yazmak rahatsız ediyorsa bunun bir önlemi yok. Emek ve vaktinin karşılığında insanlar bir gelir modeli kurmak ister ve bunda çok haklılar.

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz