Vivaldi ile tanışın, eski Opera CEO’sundan yeni bir tarayıcı – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Vivaldi ile tanışın, eski Opera CEO’sundan yeni bir tarayıcı

Microsoft Windows 10 ile gelecek yeni tarayıcısı Spartan’ı duyurduktan sonra, tarayıcı savaşlarına yeni bir oyuncu daha katıldı. Windows, Mac ve Linux platformlarında da çalışacak olan Vivaldi, Opera kullanıcıların vazgeçemediği özelliklerin çoğunu da içerisinde barındırıyor.

vivaldibrowser

vivalditabVivaldi’nin bazı yeni özellikleri de mevcut. Bunlardan birisi ise birden fazla sekmeyi de gruplandırabilirmesi. Yani 3 yada 4 tane aynı konu grubunda bulunan açık siteleri tek bir grup altına alarak yer kazanabilirsiniz.  Bir konuda araştırma yapıyor ve sekme çokluğundan, karışıklığından şikayetçi iseniz bu özellik işinizi kolaylaştırabilir.

Bir diğer özellik ise sol tarafta bulunan not sekmesi sayesinde dilediğiniz zaman, dilediğiniz site açıkken o site veya o sitede gördüğünüz bir yazı hakkında not alabileceksiniz. Buna ek olarak aldığınız nota ekran görüntüsünü de kolayca kaydedebiliyorsunuz. Çoğu kullanıcının seveceği bir diğer özellik ise tarayıcının girdiği siteye göre renk değiştirmesi. Küçük bir özellik gibi görünse de kullanıcıyı cezbeden bir yapısı var.

Vivaldi, eski Opera CEO’su ve kurucularından olan Jon von Tetzchner’in bir projesidir. Opera’yı 2011 yılında terk eden Tetzchner 2013 Aralık ayında Vivaldi’yi kurmuş. Vivaldi kurucularından birisi olan Tatsuki Vivaldi’nin neden kurulduğunu şu sözler ile belirtiyor;

“Kullanıcıların daha güçlü bir tarayıcıya ihtiyaçları olduğunu hissettik ve piyasadaki tarayıcılar neredeyse hepsi kullanıcılara hep değişmeyen aynı özellikleri ve benzer, farklı olmayan ve nispeten basit şeyler sunuyorlar. Opera bir zamanlar özgün ve çok güçlü özellikler sunan bir tarayıcı idi. Fakat belirttiğim üzere Opera bile şuanda çok basit özellikler sunan bir tarayıcı haline geldi. Opera’nın da halen eski sürümlerini kullanan milyonlarca kullanıcısı olduğunun farkındayız.”

Şuanda Vivaldi sadece teknik öninzlemede. Fakat ilerde Vivaldi ile ilgili çok ciddi gelişmeler olacağı aşikar. Bir bakıma Vivaldi’nin geleceği kullanıcı yorumları ve istekleri üzerine kurulacaktır.

Vivaldi bugün teknik önizleme olarak Windows, Mac ve Linux kullanıcılarına sunuldu.

Vivaldi

3 yorumlar On Vivaldi ile tanışın, eski Opera CEO’sundan yeni bir tarayıcı

  • chrome, firefox (meraklıları için safari ve interent explorer) dururken bunu neden kullanalım?

    • Chrome yokken firefox, inernet explorer ve opera’ya bağlıydık. Chrome geldi ve çoğunu unuttuk. Bu sadece Google’ın bir ürünü olduğundan değil, başarılı olduğu için gerçekleşti. Her zaman yeniliklere açık olmak lazım. Ki küçük bir özelliği bile bir kullanıcıyı cezbetmeye yetebilir. Kullanın demiyorum ama denemeden de asla yargılamayın.

  • Yazı için teşekkür ederiz. Vivaldi ile ilgili güncel bilgilere aşağıdaki sayfadan ulaşabilirsiniz.
    http://vivalditurkiye.net

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz