Intel’den yeni ‘Thunderbolt’ hızlı veri aktarım teknolojisi – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Intel’den yeni ‘Thunderbolt’ hızlı veri aktarım teknolojisi

Intel, Yüksek hızda veri aktarımını sağlayan “Thunderbolt” adında yeni bir teknoloji duyurdu. Intel’in yeni Thunderbolt kablosu sayesinden aktarılan veriyi USB 2.0 ‘dan 20 kat, FireWire’dan ise 12 kat daha hızlı altarıyor. Intel’in aktardığı habere göre Tam zamanlı bir HD filmi 30 saniyeden daha kısa bir zamanda aktarabileceğiniz söyleniyor. Thunderbolt teknoloji dünyasında yeni bir  fırtına başlatacak gibi görünüyor. Detaylar yazının devamında.

Saniyede 10 gigabit veri hızına ulaşan bu teknoloji en yakın rakibi 5 gigabit veri hızı olan USB 3.0’a da 2 kat fark atıyor. Habere göre Intel bu teknolojiyi Apple’ın yardımı ile geliştirmiş. Bu nedenle şuan için sadece Thunderbolt ile aynı gün duyrulan Apple’ın yeni Macbook Pro da mevcut.

Thunderbolt teknolojisinin yakın gelecekte masaüstü bilgisayar’lar, dizüstü bilgisayar’lar ve yüksek çözünürlüklü televizyon’lar gibi tüketici elektroniklerinde de kullanılması bekleniyor.

Ayrıntılı bilgi: http://www.intel.com/technology/io/thunderbolt/index.htm

2 yorumlar On Intel’den yeni ‘Thunderbolt’ hızlı veri aktarım teknolojisi

  • Gerçekten inanılmaz bir hız,normalde hız çok sıkıntı olmuyor,çünkü programlar genelde küçük oluyor ama en çok sıkıntı film ve oyun aktarırken yaşanıyor,bu da gelişen teknolojiye gölge düşürüyordu umarım Thunderbolt sayesinde bunu aşabiliriz. Faydalı, bilgilendirici paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

  • Aslında Intel bu teknolojiyi ” Light Peak ” adı altında geliştiriyordu ilk duyduğumda, Apple buna kendi ismini ” Thunderbolt ” verdi …

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz