Oyun değerlendirmesi : Crysis 2 – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Oyun değerlendirmesi : Crysis 2

Dünyadaki ve Ülkemizdeki oyuncuların yakından takip ettiği ve bildiği Türk kardeşler tarafından kurulan Crytek firmasının beklenen oyunu Crysis 2 piyasada yerini aldı. 2007 yılında ilk oyunu Crysis ile birçok ödül kapan Crytek firması ilk oyunda olduğu gibi Crysis 2’de de oyunu Türkiye pazarına Türkçe olarak sundular. Ayrıntılı değerlendirme yazının devamında.

“Silahın Kendisi Ol!”

Bu slogan ile Türkiye’de oyun raflarında yer alan oyun gerçek anlamda sloganı ile özdeşleşmiş diyebilirim. Oyunda yönettiğiniz kişi tarafından giyilen “Nano Giysi” sizi silahın ta kendisi yapıyor. Bu sayede size kazandırdığı özellikleri en üst seviyede kullanmanıza olanak sağlıyor. Birçok gücü mevcut olan nano giysinin temel güçleri bunlar;

Maximum Güç – adından da anlaşıldığı üzere nano giysinin bu özelliğini aktif ettiğinizde size insan üstü bir güç kazandırıyor. Bu sayede düşmanlarınızı silahsız birşekilde de etkisiz hale getirebilme, etrafta bulunan araçları ve diğer objeleri fırlatabilmenize olanak sağlıyor.

Maximum Hız – giysinin bu özelliği sayesinde yine insan üstü bir hıza ulaşarak istediğiniz zaman hızlı birşekilde yer değiştirip düşmanlarınızın kafasını karıştırarak ummadığı yerden saldırabilirsiniz.

Maximum Zırh – bu özellik sayesinde düşmanlarınız tarafından yapılan her saldırı minimum hasar verecek. Sağlık olarak etkilenmeyeceksiniz.

Maximum Gizlilik – en çok kullanılan özellik diyebileceğim gizlilik özelliği sayesinde düşmanlarınızın önünden çok rahat birşekilde geçerek sizi farketme olasılığını egale ediyorsunuz. Yada gizli bir şekilde düşmanlarınıza arkasından farkedilmeden sessizce saldırarak düşmanı etkisiz hale getirebilirsiniz.

İşte nano giysimizin bu dört özelliği sayesinde zor olan bu oyunu rahat birşekilde bitirebilirsiniz.

Gelelim Hikayemize

2023 yılında Dünya çapında bir dizi iklimsel felaketler ile karşı karşıya kalmıştır. Birinci oyunda dünyaya gelen uzaylıları durdurmanın başarısız olduğunu ikinci oyunda görebiliriz. New york şehri uzaylılar tarafından yayılan öldürücü bir salgın ile pençeleşirken aynı zamanda işgal edilmektedir. Tüm sistemler göçmüş, binalar harabe haline dönmüş, yollar yarılmış durumdadır.

Nano giysiye sahip sadece bir asker uzaylılar ile savaşacak durumdadır. Ancak bu iş sadece uzaylılar ile sınırlı kalmayacaktır. Eski kafalı birkaç rütbeli asker tarafından bu giysiye sahip kişi tehdit olarak ilan edilir ve göründüğü yerde yokedilmesi emredilir. Yani oyunun bazı bölümlerinde amerikan ordusuda sizin düşmanınız konumunda oluyor ve iki düşmman ile aynı anda savaşmak zorunda kalıyorsunuz. Oyunda bu gibi can alıcı nokta çok fazla olduğu için hikayenin devamını oyunu oynadığınızda öğrenmeniz sizin için en iyisi. : )

Cryengine3 oyun motoru ve 3D özelliği

Crytek firmasının geliştirdiği oyun motoru Cryengine3 ile gelişmiş grafiksel, fiziksel ve animasyon teknolojilerinin yanı sıra birçok oynanış arttırımlarını kapsamantadır. (kaynak)

Crysis 2 oyununu diğer oyunlardan ayıran bir diğer özelliğide 3D olarak oyunu oynayabilme imkanı olması. Stereoscopic 3D teknolojisine sahip Crysis 2 oyununu gereken teknik altyapı ile 3 boyutlu birşekilde oynayabilirsiniz. Oyunu 3D oynamak için ne gerekli onu henüz araştırmadım. Oyunda çevre ve karakter modellemeleri oldukça ilgi çekici ve gerçekçi bir durumda olduğu için size garanti ediyorum zevkli ve gerçeğe yakın bir oyun oynama zevki sizi bekliyor.

3D konusunda ek bilgi

Crysis 2 oyununu 3D oynamak için, 120 Hz tazeleme hızına sahip bir monitör, GeForce 3D Vision paketi (Gözlük ve alıcı bu paketin içerisinde), 3D Vision destekli NVIDIA sürücüleri
NVIDIA ekran kartı gerekmektedir.

120 Hz monitör nereden çıktı derseniz onu da açıklayalım:
Normalde kullandığımız monitörler 60 Hz’de yani saniyede 60 kare tazeleme hızında çalışırlar. Tabiki daha üst sınırlara da çıkılabilir. Burada tazeleme hızı aslında görüntülerin arka arkaya verilme hızıdır. Sinemada izlediğiniz film aslında saniyede 25 kare hızla oynayan bir fotoğraf dizisi gibi düşünülebilir. Belirli bir hareket dizisini tanımlayan bir grup fotoğrafı saniyede belli bir miktarı gösterme hızından yukarıda gösterirseniz insan gözü bunu kesintisiz bir hareketmiş gibi algılayacaktır. Burada yapılan ise her iki göze birden ayrı ayrı 60 Hz hızında görüntü gönderilmesi ve gözlüğünde bir yandan her iki gözü ayrı ayrı senkronize olarak karartıp açmasıdır. Böylece stereoskopik 3D görüntü oluşur. Bu yüzden 120 Hz tazeleme hızına sahip bir monitörünüz olması gerekiyor.

Kaynak: oyun-arsivi.net

Türkçe oyun

Bizim için en iyi özellik bu olsa gerek ki oynadığınız bir oyunun seslendirmesi, görsel öğeleri ve detaylarının tamamının Türkçe olması mükemmel bir özellik. İşte bu yüzden Türkiye’deki oyun piyasasında çok tutulan bir oyun niteliği taşıyor. Seslendirmelerde çok güzel espirilerde mevcut olması daha da güzel. Örnek vermek gerekirse Chino diye bir askerin Karadeniz lehçesini kullanarak konuşması çok ilgi çekici olmuş.

Minimum Sistem Gereksinimleri

  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista veya Windows 7, (son Servis paketi ile)
  • İşlemci: Intel Core 2 Duo – 2Ghz veya AMD Athlon 64 x2 2Ghz veya üstü
  • Disk alanı: 9Gb
  • Bellek: 2Gb (Vista için 3Gb)
  • Ekran Kartı: NVidia 8800GT -512Mb RAM, ATI 3850HD – 512Mb RAM veya üstü
  • DirectX 9.0c uyumlu ses kartı

Tavsiye

Crysis 1 yada Crysis 2 olsun benim sizden isteğim oyunu orjinal almanızdır ki Crytek firmasının ilerde çıkaracağı oyunlarında Türkiye piyasasında Türkçe olarak görebilelim. Kısaca Spaksu Blog Crysis 2 oyununu Orjinal almanızı tavsiye eder. ; )

9 yorumlar On Oyun değerlendirmesi : Crysis 2

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz