Oyunlarda olması gereken en önemli detay : Serbestlik – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Oyunlarda olması gereken en önemli detay : Serbestlik

Bir oyuncu olarak benim bir oyunda görmek istediğim detayların en önemlisi serbestlik. Serbest olmaktan kastım bir görevi dilediğim şekilde, zamanda ve dilediğim objeleri kullanarak bitirmek. Bunu nasıl sağlayacaklarına gelince en önemlisi oyun alanının geniş olması ve oyuncunun o alanda serbest şekilde gezinebilmesi.

Bu konuda ilk olan oyun benim bildiğim kadarı ile Assassin’s Creed. Geniş alan, serbest gezinim ve oyunu dilediğiniz zaman bitirebilme olanağını sağlamak. Bu oyunu sevmemdeki asıl detaylar bunlar. Doğal olarak oyunu bitirebilmek için kötü adamları bulmak ve görevi tamamlamak gerekiyor. Ancak bunu belli bir zaman sınırlaması olmadan yapmak ve yan görevler ile oyunda daha fazla zaman geçirmek isteyenlerin görevi tamamlama zorunluluğu olmaması oyunu oynatma açısından oyunu daha güzel hale getiren önemli bir detay.

batmanarkhamknight

Her ne kadar Assassin’s Creed serisi geliştikçe sistem gereksinimleri çok daha yükselse de yinede halen cezbediciliğini koruyan bir yeteneğe sahip. Bu oyundan esinlenen diğer TPS oyunları da (örnek olarak Batman, Just Cause) bu serbestliği kendi oyunlarında sunmaya başladı.

justcause

Şahsen serbestlik konusunda Assassin’s Creed ve Just Cause 2  bahsettiğim detayları bana sunuyor. Eğer sizlerinde bu konuda yorumları ve oyun tavsiyeleri var ise yorum kısmına yazabilirsiniz.

2 yorumlar On Oyunlarda olması gereken en önemli detay : Serbestlik

  • Serbestlik kavramı biraz havada kalmış gibi hissetsem de ne demek istenildiğini yaklaşık olarak anladım diye düşünerek bu konuda birkaç tavsiye vermek istiyorum. Öncelikle serbestlik olarak bir görevi çeşitli farklı şekillerde yapmaktan bahsedeceksek son dönemledeki en iyi örneklerden biri Dishonered’dır gözümde. Bunun yanında son Hitman’de farklı görev yapma seçenekleri ile ön plana çıkan bir seri. İlk aklıma gelenler bunlar. Harita bazlı bir görev serbestliğinde ise standart RPG oyunları örnek olabilir bu kavrama.Uzun oyun süreleri alsa da yılın en iyi oyunu ödülünü birçok kez alan The Witcher 3 kısmen bu serbestliğe izin veriyor. Yine geçtiğimiz senenin en iyi yapımlarından olan Fallout 4’de serbest yapısı ile dikkat çekiyor. AC serisi ise aslında son dönemlerde fazlaca eleştirilip biraz piyasanın dışına doğru sendelemeye başladı. Oyun tarzı ve ne yapılmak istenildiğine göre aslında bu serbestlik kavramı biraz değişiyor. Aklıma gelen ilk tavsiyeler bunlar. İyi oyunlara :)

    • Evet biraz havada kaldı ancak bunu sizin yorumlarınız sayesinde tamamlamayı düşünmüştüm. Keza Fallout serisini uuntmuştum hatırlatığın iyi oldu. :)

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz