Google harita servislerinden yeni hizmet – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Google harita servislerinden yeni hizmet

Google Earth ve Google Maps‘deki iki nokta arasındaki yol güzergah gösterme sistemi ülkemizin sadece belli noktalarına hizmet veriyordu.  Geçtiğimiz günlerde yeni Google Earth versiyonunun çıkmasıyla artık Türkiye’nin her noktasından başka bir noktaya giden yol güzergahlarını ve alternatif güzergahları görebilyorsunuz. Google Maps servisinde nokta seçimlerini sağ tuş ile ilk nokta ve son nokta olarak yapabiliyorsunuz fakat Google Earth yazılımında sağ tuş ile seçimi sadece daha önceden belirlenmiş noktalara yapabiliyorsunuz. Bunu kolaylaştırmanın bir yolunu size yazının devamında daha detaylı anlatacağım.

Öncelikle Google Earth programınız yoksa buradan ücretsiz yükleyebilirsiniz. Yada buradan Google Maps servisini kullanabilirsiniz. Altta gördüğünüz Google Earth programında haritada herhangi göstergesiz boş bir yere sağ tıkladığınızda büyüteç özelliği aktif hale gelir ve basılı haldeyken farenizi oynattığınızda uzaklaşır yada yakınlaşır.

Ancak altta gördüğünüz şekilde yıldızlı yada göstergeli bir yere sağ tıklatığınız mutlaka menüde “Buradan yol tarifi” yada “Buraya yol tarifi” seçenekleri çıkar.

Eğer yol tarifi almak istediğiniz yerde herhangi bir yıldız yada gösterge yoksa tek yapmanız gereken sizin gideceğiniz yada yola çıkacağınız yeri üst menüde bulunan “Yer işareti ekle” ile işaretlemeniz gerekiyor.

Bu işlemi yaptığınızda istediğiniz yerden istediğiniz yere yol güzergahı çıkartabilirsiniz. Altta mor ile gösterilen bir yol güzergahıdır.

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz