Google+ (plus) projesi: Google’ın yeni sosyal ağ projesi – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Google+ (plus) projesi: Google’ın yeni sosyal ağ projesi

Google, Google buzz ve Google wave’de sosyal ağ denemelerindeki aldığı başarısızlıklardan sonra küllerinden tekrar doğarak Google+ (plus) projesini sundu. İlk olarak davetiye sistemi ile giriş mümkün olsada google’ı kullanan kişilerin çokluğu nedeniyle hızlı birşekilde yayılıyor. Google+ internetin en önemli deneyimi olan “paylaşım” kavramını en iyi şekilde kullanacağı konusunda ilk bakışta şüphe bırakmamış gibi görünüyor.

Bu durum, Google için Facebook ile bir savaş havasına girmiş gibi görünsende bana göre Google+ projesi yeterli (aktif) kullanıcı sayısına ulaşırsa bu durum çekişmeli olabilir. Ancak projenin bu konuda ilerleyebilmesi için daha zamanı var gibi duruyor. Buna istinaden en basit eleştiriyi yapmam gerekirse Google kullanıcılarının davetiye sistemine ihtiyaç olmadan direkt olarak Google+ kullanıcısı olamaması diyebilirim.

Yeni bir gruplaştırma kavramı: Çevreler,

Farklı kişileri farklı çevrelere tanıtıp bu gruplar ile farklı paylaşımlar sunabilmenize olanak sağlayan bir özellik. Örnek vermek gerekirse benim tasarım ile ilgili paylaşım yapmak istediğim kişileri farklı bir çevreye alarak ve teknoloji ile ilgili paylaşımları da teknoloji isimli çevreye alarak yaptığım paylaşımların farklı kişilerin ilgi alanlarına göre değerlendirmesini sağlayabilirim.

Özellikle Çevrelere kişi eklemedeki basitlik çok hoşuma giden bir özellik olmuş. Sadece kişinin isminin üzerine gelerek tıklama yapmadan açılan sekmeden istediğiniz çevreye kişiyi eklemeniz gerçektende güzel bir özellik olmuş.

Google Profiliniz artık Google+ Profiliniz,

Google Profiles, ile sizin Google profiliinizi webde paylaşıma sunduğunuz özelliğide Google+ bünyesine katmış. Bu durumda Google profilinizde bulunan tüm herşey Google+ da diğer kullanıcılar tarafından görünen profiliniz haline gelmiş. Google Talk, Google +1 Butonu, Gmail, Picasaweb ve diğer birçok Google ürünüde Google+ projesine dahil edilmiş. Örnek vermek gerekirse Google+ üzerinden diğer arkadaşlarınızla mesajlaşabilir, video veya sesli sohbetler yapabilirsiniz.

Google çubuğu dediğimiz Google anasayfasına girdiğimizde üstte yer alan “Web, Görseller, Dökümanlar vs…” bağlantıları bulunan kısımda geliştirilerek Google+ projesine dahil edilmiş. Bu sayede hangi Google ürününü kullanırsanız kullanın üstte bulunan kısım sabit bir şekilde anında istediğiniz google ürününe girebilmenizi sağlayacak.

Yakın zaman önce duyrulan web sitelerine eklediğimiz Google +1  butonu ile paylaştığımız sayfalarıda artık Google+ profilinizde anında arkadaşlarınız tarafından görünecek. Ve bu sayede sadece tek bir tık ile arkadaşlarınız ile beğendiğiniz sayfaları rahat bir şekilde paylaşabileceksiniz.

İşte Google+ (plus) projesi böyle birşey. Google+ hakkında beğeni ve eleştiri yorumlarınızı bu sayfada paylaşabilirsiniz. Google+ hakkında geniş bilgilendirme için aşağıdaki linke girebilirsiniz.

http://www.google.com/support/+/

http://plus.google.com

56 yorumlar On Google+ (plus) projesi: Google’ın yeni sosyal ağ projesi

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz