Youtube yasağı ile ilgili öneriler – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Youtube yasağı ile ilgili öneriler

Bildiğiniz gibi Youtube sitesi internet aleminin en geniş video içerik ve paylaşım sitesidir. Sitede yayınlanan bazı Atatürk’e karşı hakaret içeren videolar nedeni ile site mahkeme kararı ile birçok kez kapatılıp açıldı. Gördüğüm bazı haberlere görede şuanda siteyi sınırsız süre ile ülkemizden erişimi yasaklanacakmış. Bunlar duyduğum gördüğüm haberlerdir. Bundan sonrasıda şahsi görüşlerim ve önerilerimdir.

Bir internet sitesinde hele hele çok geniş içeriği bulunan ve bu içeriğin tamamı kullanıcıları tarafından gönderilen bir web sitesinde birçok içeriğin gözden kaçması normaldir. Ancak kullanıcısının gönderdiği zararlı bir içerik yüzünden sitenin genelini cezalandırırsanız bana göre bu yanlıştır. Erişim yasaklama bu olaya en son care olarak getirilmelidir. Birkaç çözüm yolu bulunabilir. » Ülkemiz tarafından site ile direkt olarak iletişime geçebilecek 3-5 kişilik bir ekip oluşturulup bu tarz videoları ihbar edip silinmesi sağlanabilir. » Yada Google’dan güvence alınıp bu tarz videoların yayınlanmaması için bir güvence alınabilir. » Yada Google Türkiye ofisi içinde bir ekip oluşturulup bu tarz videoların anında silinmesi sağlanabilir. Yani istendiği zaman bir çok çözüm yolu bulunabilir.

Bunun sadece youtube sitesini cezalandırdığını düşünenlerde olabilirler ancak Youtube sitesinden içeriğini sağlayan siteler , bloglar , haber siteleri ve bir çok forum sitesi mevcut. Bu sitelerde zarar görüyor. İnternet özgürlüğününde kısıtlanmasıda cabası. Sizinde öneriniz var ise yorumlarınızı bekliyorum. Saygılarımla.

Ek olarak Youtube sessizliğini bozup açıklama yapmış. Tam metine Shiftdelete sitesinden ulaşabilirsiniz.
http://shiftdelete.net/……./YouTube-Sonunda-Konustu.html

3 yorumlar On Youtube yasağı ile ilgili öneriler

  • Yeni çıkan yasaya göre Youtube zaten Türkiye’ye ofis açıp, Türkiye’den kazandığı paraların vergisini vermek zorunda. Belirli bir süre konulmuştu ve sanırım bir ay zaman kaldı. Ofis açınca Türkiye kendine muhattap bulacak. Google Türkiye ofisinin Youtube işlerine bakmaması zaten vergiden kaçmak için. Mahkemeler siteleri doğrudan engellemiyor. Önce uyarı yapıyorlar. Silinmezse engelleme kararı çıkıyor.

  • Hepimiz bu konuda bir çok yerde doğru yanlış bir çok şey okuyoruz . Benim okuduklarım arasında , YouTube diğer ülkelerde ofis benzeri birşey açıp o ülkeden gelen şikayetleri dinlemiş ama Türkiye ‘ de böyle bir şeye yanaşmamış . Bir de ulaştırma bakanının dediğine göre güvenlik belgesi varmış YouTube ‘ un onu alması gerekiyormuş da almamış son süre de bilmem kaç haziranmış o zamana kadar alınmazsa bu belge bir daha açılmamak üzere kapanacakmış . Başka bir yerde okuduğuma göre de YouTube ile anlaşmaya varılmış bundan sonra ortak çalışılıcakmış ve YouTube bir daha kapanmayacakmış . İnsanın kafası bulanıyor her yerden birşeyler okuyunca bekleyip göreceğiz bakalım hangisi doğru .

    Tek bir video için tüm sitenin sadece Türk halkına engellenmesi yanlış olabilir ama YouTube diğer ülkelerin uyarılarını ciddiye alıyor da bizim uyarılarımızı ciddiye almıyorsa orda yanlış birşeyler vardır .

    Diğer engellenen sitelere dns ayarı yapılarak girilebiliyorken Türk Telekom youtube için dns ayarı yapılsa bile girilemez şekilde ayarlıyor ( yanlışım varsa düzeltin ben böyle biliyorum ) bu da çifte standart .

    İlginç bir konu velhasılıkelam :)

  • Son kapatmanın nedenini geçenlerde bir bakanımız açıklıyordu. Dediğine göre youtube a şikayetlerini iletiyorlarmış ama youtube bunları dikkate almıyormuş. Sadece yasak geldiğinde youtube görevlileri Türkiye ile iletişime geçiyorlarmış. Ayrıca Türkiyede üzerinden yayın yapıp kazandığı paranın vergisini vermesi gerekiyor ki bu konuda tamamen bizim devletimiz haklıdır. Eğer vergi vermiyorsa kapatılır. Sonuna kadarda desteklerim ve hiçbir yolla bu siteye girmeye kalkmam – bu açıklamadan sonrada siteye hiç girmedim – Benim ülkemdeki vatandaştan para kazanıcaksın, vergisini vermiyeceksin bide içeriğini Türkçe sunmayacaksın. Buna sadece ayıp denir. Birde bu youtube bir belge alması gerekiyormuş ki onuda almamış. Bence youtube ve google ın yaptığı ayıptır. Lütfen.

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz