Türkiye’nin İnternet Girişimleri Kitap Projesi Arıkovanı’nda destek bekliyor – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Türkiye’nin İnternet Girişimleri Kitap Projesi Arıkovanı’nda destek bekliyor

Türkiye’de internet ve teknoloji girişimleri üzerine en tecrübeli yazarlardan biri olan Fırat Demirel, internet girişimciliğinin tarihine ışık tutacak bir projeya imza atıyor. Türkiye’nin ilk yerli internet girişimlerinin kuruluş ve büyüme hikayelerini ele alacak kitap projesi, Yemeksepeti, Mynet, Ebebek, Groups gibi Türkiye’nin en köklü önemli girişimlerini bir araya getirecek.

Türkiye’de ilk internet girişimlerinin çıkmaya başladığı 1996 ve sonrasındaki 10 yılı ele alacak olan proje, özellikle genç girişimcilere önemli tecrübe kazandırmayı hedefliyor. Melih Ödemiş, Emre Kurttepeli, Emre Sokullu, Halil Erdoğmuş, Çağlar Erol, Arda Kutsal, Ersan Özer, Hasan Yalçınkaya gibi Türkiye’de girişimciliğini başlatan isimler de tecrübelerini paylaşmak bu projeye destek veriyor.

firatdemirel

Bu alanda yazılmış en kapsamlı eser olmayı hedefleyen Türkiye’nin İnternet Girişimleri adlı kitap, okuyucularına zengin görsel içerikler de sunacak. Ayrıca BİP platformunda hazırlanacak sohbet botu (chatbot) ile kitap içeriklerinden bazı özel bölümlere kolayca erişebilecek.

2009’dan bu yana Türkiye’nin internet girişimlerine odaklanan ana medyası Webrazzi’nin editörlerinden olan Fırat Demirel kitapla ilgili şu yorumu paylaşıyor;

Türkiye’de 2006 yılından önce internet girişimlerine ciddi şekilde odaklanan bir yayın organı yoktu. Bu nedenle Türkiye’nin ilk internet girişimlerinin nasıl bir kuruluş ve büyüme aşaması geçirdiklerini tam olarak bilmiyoruz. Ben de ilk kitabımla az bilgiye sahip olduğumuz bu 10 yıllık dönemi aydınlatmak, internet sektörüne ve girişimcilere faydalı bir eser sunmak istiyorum.

40 bin TL fon toplamayı hedefleyen kitap projesi, şu anda hedefinin yüzde 20’sine ulaşmış durumda. Bireysel veya kurumsal destekçileri bekleyen projeye Arikovani.com’a girerek destek olunabiliyor. Türkiye’de internet girişimciliğinin başlangıcına ışık tutacak bu önemli kitaba sahip olmak için 20 liradan başlayan tutarlarla destekçi olmanız yeterli.

Mynet Kurucusu ve Melek Yatırımcı Emre Kurttepeli’nin yorumu:

Türk internet girişimlerini ele alan Fırat Demirel’in kitabının bir parçası olmak bana büyük heyecan veriyor. Mynet, Türk Holdinglerinin İxir, Superonline,Turk.net gibi markalarla büyük yatırımlar yaptığı bir dönemde kuruldu. Mynet, parası, imkanı, kadrosu bu şirketlere göre kat be kat az olan bir şirketti. Bu eksikliklere rağmen rakiplerini nasıl geçmeyi başardı, Türk internet medyasının en büyük şirketi olmayı nasıl başardı, hepsi bu kitapta.

Yemeksepeti Kurucu Ortağı ve Melek Yatırımcı Melih Ödemiş’in yorumu:

Yemeksepeti için kolları sıvayalı tam 17 sene oldu. 24 yaşında 4 tane gencin heyecanlı hikayesinden bahsediyoruz. Aslında başarı hikayelerini hepiniz pek çok farklı yerden dinlediniz. Ama bunun gibi başka bir çok gerçek hikayeyi, bizimkiyle beraber başka bir çok ilk dönem internet girişiminin hikayesini tek bir kitapta toplamak ve tarihe ışık tutabilmek açıkçası beni çok heyecanlandırıyor. Umarım hepiniz bunları okumaktan büyük keyif alırsınız. Kitapta görüşmek üzere.

Grou.ps Kurucu Ortağı Emre Sokullu’nun yorumu;

Fırat Demirel’in kitap projesini destekliyorum çünkü bu sayede genç girişimciler bizim hikayelerimizi okuyup bizim hatalarımızdan ders çıkarıp kendileri başarıya daha hızlı daha kısa yoldan erişebilecekler diye düşünüyorum. Dolayısıyla Fırat’ın bu kitabı, bu ve bu ipuçlarıyla dolu bir kaynak olacak.

Ebebek Genel Müdürü Halil Erdoğmuş:

Fırat, geçenlerde bana geldiğinde ‘Bu kitapta niçin yer almalıyız diye sordum’ O da bana çok ilginç bir örnek verdi; ‘Halil Bey dünya tarihini anlatırken 2. dünya savaşını anlatmazsak nasıl tarih eksik olursa, Türkiye’deki elektronik ticaret tarihini anlatırken de ebebek’i anlatmamak o kadar eksik olur. Gerisini siz düşünün.” dedi. Etkilendim. Bu kitap içerisinde daha önce ebebek ile ilgili hiç duymadığınız özel başarı anılarını anlatmaya çalışacağım.

Spaksu Blog (Safa Paksu) olarak Fırat Demirel’in çalışmalarını yakından takip eden birisiyim. Bu nedenle başarılı bir çalışma hazırlayacağına inancım tamdır. Şahsen bende bu projeyi bizzat destekliyorum ve siz değerli okurlarımdan desteklemenizi önemle rica ediyorum. Bu tip projelerin desteklenmesi bizler ve ülkemiz için çok değerli insanların göz önüne gelmesi ve daha güzel çalışmaların ortaya çıkması demektir. Umarım Fırat bu projesinde başarılı olarak diğer güzel projelerine de kapılarını aralamış olur.

Başarılar Fırat Demirel. 

İlgili Bağlantılar:

Fonlama sayfası: https://arikovani.com/projeler/turkiyede-internet-girisimleri-i/detay

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ejaG8fukUW4

Fırat Demirel: firatdemirel.com, https://www.linkedin.com/in/firatdemirel

Kitap sayfaları:  http://turkiyeningirisimleri.com & https://twitter.com/trgirisimleri

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz