Nokia N8 hard reset sonrası Ovi Store sorunu ve çözümü – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]
ISO 27001 ve 27002’deki 2022 Sürüm Değişiklikleriyle İlgili Bilgiler ISO 27001 ve 27002’deki 2022 Sürüm Değişiklikleriyle İlgili Bilgiler
ISO 27001 ve 27002'deki 2022 Sürüm Değişiklikleriyle İlgili Bilgiler
Uzaydaki Gözlem Uydularından Gelen Gizlilik Tehlikesi Uzaydaki Gözlem Uydularından Gelen Gizlilik Tehlikesi
Uzaydaki Gözlem Uydularından Gelen Gizlilik Tehlikesi
Senaryolar Üzerinden Türkiye’nin Bilgi Güvenliği Farkındalık Seviyesi Senaryolar Üzerinden Türkiye’nin Bilgi Güvenliği Farkındalık Seviyesi
Senaryolar Üzerinden Türkiye'nin Bilgi Güvenliği Farkındalık Seviyesi
Parola Güvenliği Farkındalığı ve Güçlü Parola Oluşturma Rehberi Parola Güvenliği Farkındalığı ve Güçlü Parola Oluşturma Rehberi
Parola Güvenliği Farkındalığı ve Güçlü Parola Oluşturma Rehberi
Whatsapp aslında yıllardır verilerinizi Facebook ile paylaşıyor Whatsapp aslında yıllardır verilerinizi Facebook ile paylaşıyor
Whatsapp aslında yıllardır verilerinizi Facebook ile paylaşıyor
“Logoların Gizli Dili” Günlük yaşantımızda neden her yerde logolar var? “Logoların Gizli Dili” Günlük yaşantımızda neden her yerde logolar var?
"Logoların Gizli Dili" Günlük yaşantımızda neden her yerde logolar var?
Virüsler İnsanlara Karşı: #Covid19 bilimi hakkında 3 basit nokta Virüsler İnsanlara Karşı: #Covid19 bilimi hakkında 3 basit nokta
Virüsler İnsanlara Karşı: #Covid19 bilimi hakkında 3 basit nokta
Becerilerinizi geliştirecek 7 farklı tasarım meydan okuması Becerilerinizi geliştirecek 7 farklı tasarım meydan okuması
Becerilerinizi geliştirecek 7 farklı tasarım meydan okuması
Logo tasarlamanızı geliştirecek 6 önemli tavsiye Logo tasarlamanızı geliştirecek 6 önemli tavsiye
Logo tasarlamanızı geliştirecek 6 önemli tavsiye
Sitenizi ayakta tutmanız için yapmanız gereken 7 şey Sitenizi ayakta tutmanız için yapmanız gereken 7 şey
Sitenizi ayakta tutmanız için yapmanız gereken 7 şey
Yeni başlayanlar için tam bir Logo Tasarım Rehberi Yeni başlayanlar için tam bir Logo Tasarım Rehberi
Yeni başlayanlar için tam bir Logo Tasarım Rehberi
Beğenmediğiniz bir tasarımın daha iyisini siz yapın! Beğenmediğiniz bir tasarımın daha iyisini siz yapın!
Beğenmediğiniz bir tasarımın daha iyisini siz yapın!
Siber Farkındalık Manifestosu #SiberGüvenlik Siber Farkındalık Manifestosu #SiberGüvenlik
Siber Farkındalık Manifestosu #SiberGüvenlik
Kendi Android Uygulamanızı kolayca ve ücretsiz oluşturun Kendi Android Uygulamanızı kolayca ve ücretsiz oluşturun
Kendi Android Uygulamanızı kolayca ve ücretsiz oluşturun
Duyarlı (responsive) Markalaşmaya Hazır mıyız? Duyarlı (responsive) Markalaşmaya Hazır mıyız?
Duyarlı (responsive) Markalaşmaya Hazır mıyız?
Bütün tasarımcıların bilmesi gereken ücretsiz kaynaklar Bütün tasarımcıların bilmesi gereken ücretsiz kaynaklar
Bütün tasarımcıların bilmesi gereken ücretsiz kaynaklar
Sosyal Medya ile Blogunuzu Tanıtın ve Güçlendirin Sosyal Medya ile Blogunuzu Tanıtın ve Güçlendirin
Sosyal Medya ile Blogunuzu Tanıtın ve Güçlendirin
Tasarımlarınızı yaparken eğlenmeyi de unutmayın Tasarımlarınızı yaparken eğlenmeyi de unutmayın
Tasarımlarınızı yaparken eğlenmeyi de unutmayın

Nokia N8 hard reset sonrası Ovi Store sorunu ve çözümü

Nokia N8 telefonunuza Hard Reset attığınızda Ovi Store dahil bir kaç uygulama çalışmıyor. Bu nedenle  Hard Reset atmadan önce lütfen tekrar düşünmenizi öneririm. Şimdi Hard-Reset attıktan sonra Ovi-Store uygulamasını nasıl tekrar yüklenebilir hale getireceğimiz konusunda biraz bilgilendirme yapayım.

Blog yazarı arkadaşım Hamza’da (Teakolik) benim gibi aynı sorunu yaşamıştı ve bir çözüm bulamamıştı. Lakin geçenlerde Hamza bu konuda bir çözüm bulduğunu belirten bir yazı yazmış ve kendi sorununu çözdüğünü belirtmiş. Alttaki yazıyı Hamzanın blogundan alıntı yapıyorum;

alıntı {
Peki ne yapacağız?
Çok basit.  Nokia N8′inizi kapıp hemen bir Nokia Shop’a gidiyorsunuz. Resmi Nokia servisleri olan Nokia Shop’larda cihazlara Phoneix yazılımı ile ROM atılabilmekte.  Cihazı kaptım ve Pendik’teki  ELKA Elektronik Nokia Shop bayisine gittim. Arkadaşlara cihazıma mevcut ROM dosyası Nokia N8 (RM-596) yüklenmesini istedim.

Sağolsunlar cihazıma 5 dakika içerisinde ücretsiz olarak RM-596 Rom’unu yüklediler. Cihazdaki tüm veriler silindi ve ROM sıfırdan yüklendi. Aynen fabrika çıkış haline döndü.  Cihazı alır almaz Nokia Ovi Store yazılımını yüklemeyi denedim. Sonuç başarılı cihaza canavar gibi Nokia Ovi Store yükledim…!

Dikkat; Bu işlem sırasında cihaz içerisindeki tüm bilgileriniz silinecektir..!
}

Bu alıntıyı sizlerle paylaştıktan sonra konumuza dönelim. Nokia Shoplarda yapılan ROM atma işlemini kendinizde yapabilirsiniz. Ancak eğer garantiniz var ise ve gidebileceğiniz bir Nokia Shop var ise bunu ücretsiz bir şekilde Nokia Shop’larda düzettirebilirsiniz. Yok kendim hallederim diyorsanız yazdıklarımı harfiyyen yerine getirmeniz gerekiyor. Fakat bu konuda anlatacağım işlemlerde yapacağınız yanlış bir işlemde sorumluluk kabul etmiyorum o nedenle bu tip konularda bilginiz yok ise lütfen kendiniz denemeyiniz. Eğer yapacağınız yanlış bir işlem olursa telefonunuzun bozulma ihtimali yüksektir. Bu arada anlatacağım işlemleri kendi N8 telefonuma uyguladım ve OVI Store sorununu çözdüm.

Önce YEDEK!

Lütfen ROM atma işlemine başlamadan önce OVI Suite yardımı ile telefonunuzun tam yedeğini alın. Çünki bu işlem telefonunuzu fabrika çıkışı haline getirecektir. Bu işlemde 2 adet yazılıma ihtiyacımız olacak. Bunlar NaviFirm ve Phoenix 2010.  Bu yazılımların indirme linklerini size vermiyorum ancak Navifirm uygulamasını buradan ve Phoenix 2010 uygulamasını buradan temin edebilirsiniz.

Navifirm uygulaması yardımı ile telefona yükleyeceğimiz ROM dosyalarını indireceğiz. Uygulamayı açtıktan sonra telefon listesinin yüklenmesi için bir müddet beklememiz gerekiyor. Liste geldikten sonra Nokia N8 (RM-596) seçiyoruz. Daha sonra yandaki listede şuan için çıkmış olan tek versiyonu “11.12” seçiyoruz.

Sonra Variants bölümünden resimde gördüğünüz N8-00 RM-596 Country Variant Turkey TR V1 ‘i buluyoruz. Burada önemli olan bir durum var. Telefonunuzu açıp arama bölümüne *#0000* kodunu giriyorsunuz. Burada ürün kodunu buluyorsunuz ve listede bulduğumuz ..Turkey  TR V1 sonrasında bulunan parantez içindeki 059D— ile başlayan ve son üç hanesi sizin telefonunuzun kodu ile aynı olanı kodu seçiyoruz. Burada ikileme düşebilirsiniz aynı variant’tan iki tane varsa lütfen üsttekini seçiniz.

Daha sonra sağda 7-8 adet dosya çıkacak bunların hepsini seçili hale getiriyoruz. Bunu üstte bulunan ALL butonunu tıklayarak yapabilirsiniz. En sonunda sağ altta bulunan “Download From File” butonuna tıklarak dosyaları indireceğimiz klasörü seçiyoruz. Klasöre Gözat penceresi çıktığında direk Yeni klasör oluşturup o klasörün içine atmanız en uygun çözüm olacaktır.

Dosyaları indirme işlemi biraz uzun sürebilir.

Dosyaları indirme işlemi tamamlandığında zaman kaybetmeden indirdiğimiz Phoenix 2010 uygulamasını bilgisayarımıza kuruyoruz ve Başlat menüsünden uygulamayı açıyoruz. Sonra USB yardımı ile telefonumuzu bilgisayara bağlıyoruz ve Phoenix uygulamasındaki File menüsünden Scan Product‘e basıyoruz. Birkaç saniye sonra telefonunuzu içinde yüklü olan ROM versiyonu alt kısımda yazacak şekilde bulduğunu görüyorsunuz.

Telefonumuzu Phoenix uygulamasına tanıttıktan sorna geriye Navifirm ile indirdiğimiz ROM dosyalarını aktarmak kalıyor. Flashing menüsünden Firmware Update seçeneğine giriyoruz. Karşımıza çıkan pencerede Product Code bölümünün yanında bulunan “…” butonuna bastığımızda muhtemelen bir hata alacaksınız. İşta birçok kişinin tıkandığı nokta burasıdır. Hataya tamam dedikten sonra boş bir liste çıkacaktır ve bu listeyi kapattıktan sonra o hatanın çözümü için gereken ayarları yapalım. Eğer hata vermeden listede seçeceğiniz bir seçenek çıkarsa alttaki bölümü geçebilirsiniz.

Hatanın çıkma sebebi indirdiğimiz ROM dosyalarını bulamamasıdır. Bu yüzden dosyaların konumunu uygulamaya tanıtmamız gerekiyor. Tools menüsünden Options / Product Location‘u seçiyoruz. Karşımıza alttaki gibi bir pencere açılacaktır bu listelere “add” butonu yardımı ile Masaüstünde Navifirm ile indirdiğimiz ROM dosyalarının içinde bulunduğu klasörü ekliyoruz ve Apply butonuna basıyoruz. Apply butonuna bastığımızda emin olduğumuzu belirtmemizi isteyen iki tane pencere açılacak. Bu pencereleride evet’e basarak geçiyoruz ve Close butonuna basarak ayar işlemini bitiriyoruz.

Sonrasında Firmware Update penceresinde otomatik olarak Product Code kısmı doluyor ve tek yapmanız gereken Refurbish butonuna basarak gereken ROM yazılımını telefonunuza yüklemek oluyor. Yükleme işlemi birkaç dakika sürebilir ve telefonunuz kapanıp açılabilir bu işlemler sırasında sakın telefonunuzu kurcalamayın ve usb bağlantısını kesmeyin. Telefonunuz kapanıp açıldığında PIN kodunuzu isteyecektir PIN kodunu girin ve bir müddet bekleyin. İşlem tamamlandı uyarısını aldığınızda telefonunuz fabrikadan çıkmış halini alacaktır ve OVI Store bağlantısı ana menüye gelecektir.

Geriye kalan son işlem OVI suite ile aldığınız yedeğinizi telefonunuza geri yüklemek ve telefonunuzu kullanmaya devam etmek. Tekrar söylüyorum bu konuda bir bilginiz yok ise lütfen telefonunuzu Nokia Shop’lara iletin ve sorununuzu oradaki uzmanlar yardımı ile çözün.

Herkese Kolay Gelsin..

17 yorumlar On Nokia N8 hard reset sonrası Ovi Store sorunu ve çözümü

 • walla bu cep telleri artı ktamamen dokunmatik pc oldular tablet pc biraz daha gelişseler süper olacak
  bir tablet pc m var benim nokia ve samsung neredeyse tablet pcim gibi modelelr çıkardılar (samsung zaten hali hazırda galay tab çıakrdı tablet pc 1700 tl satış fiyatı ile Apple 10 basar özellikleri )

 • İkamet ettiğim ilde Nokia Shop mevcut değil fakat.. yetkili servis var.Orası bu konuda yardımcı olabilirmi peki ?

 • Sorarsan daha iyi sonuç alırsın ama eğer nokia’ya ait bir yer ise yapmamaları için bir neden yok.

 • Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.Oda olmazsa başka bi yolunu bulmaya çalışacam.

 • valla internette aradim herkes bu tea kolik in yazdiklarini link etmis programlari kullandim ama bana bi yardimi olmadi 3 gun ugrasidan sonra baska bi forumda baska bi arkadas yazmis sagolsun boyle ugrasmadan telefona Qt diye bi program kuruyosun ve ovi stor problemi bitiyo bence bunlarla ugrasip zaman kaybetmeyin diger yontem daha kolay onu arastirin size programin linkini verirdim ama bun yapmayi bilmiyorum ama bilen varsa bende program var gonderirim herkes faydalansin yani aslinda hicde cansikilacak birseydegil

 • navifirm programında releases bolumunde 14.2 de cıktı ama onda (N8-00 RM-596 Country Variant Turkey TR V1) yok..programdan bakıp oradakılerden hangısını yukleyebılırım yardımcı olur musunuz?

 • acaba kendim düzgün bir şekilde yapsam telefon garanti dışına çıkabilir mi?

 • ibrahim öztürk

  merhaba arkadaşlar bnde bu sorunu yaşıyordum ama çözümünü buldum sorun rom da falan deil sakın öle bi hata yapmayın telefonu nereden aldıysanız oraya başvurun internet ayarlarınızı yapsın ve sorun hallolsun bu kadar ::)

  • ibrahim bey haklı olabilirsiniz ancak bizim yaşadığımız problem ile sizin probleminiz arasında bence farklar olabilir. Artı yazıda da belirttiğimiz gibi eğer konu hakkında bilgi sahibi değilseniz, bu işlemleri kesinlikle sizin yapmanızı önermiyoruz. nokia shoplarda bu problemi ücretsiz olarak çözdürme imkanınız mevcut.

 • sayın ibrahim öztürk konuyu biraz daha açarmısınız

 • arkadaşlar bnde n8 de bı sorun var format attım ve uygulamalarımı gerı yuklemek ıstırorum ovi den ındırıyor ve yuklemeye hazırlanıyor dıyor ve sonrada YÜKLENEMEDI dıyor bunu ne yapabılırız bılen varsa facebooktan mesaj atsın msn adresım destan.58@hotmail.com arayın bulursunuz..

 • BÜTÜN İŞLEMLERİ TEK TEK YAPTIMM “” Tools menüsünden Options / Product Location‘u seçiyoruz. Karşımıza alttaki gibi bir pencere açılacaktır bu listelere “add” butonu yardımı ile Masaüstünde Navifirm ile indirdiğimiz ROM dosyalarının içinde bulunduğu klasörü ekliyoruz ve Apply butonuna basıyoruz. Apply butonuna bastığımızda emin olduğumuzu belirtmemizi isteyen iki tane pencere açılacak. Bu pencereleride evet’e basarak geçiyoruz ve Close “” NOKTASINDAN SONRA “” onrasında Firmware Update penceresinde otomatik olarak Product Code kısmı doluyor ve tek yapmanız gereken Refurbish butonuna basarak gereken ROM yazılımını telefonunuza yüklemek oluyor.”” MALESEF DOLMUYOR, YİNE AYNI HATAYIR VERİYOR ..

 • merhabalar ben yazilimi güncelledim ve eski yazilimimi istiyorum yeni yazilimi nasil silebilirim eski yazilimi nasil tekrar kullanabilirim lütfen acil yardim…..

 • kardeşler arkadaşların adımlarını takip edin kendimde denedim oviye güncel version yaptıgınızda tamamdır birde map içinde tekrar ovi suitle en son versionu yükleyiniz ben yükledim ana ekranda haritalar geldi deneyiniz

 • selamin aleykum arkadaslar nokia n8 de viber programi calisiyormu ben bulamadim veya viber programinin baska sekli varmi lutfen yardim edin..

 • Verilen bilgi için tesekkürler

 • aga bende de vardı aynı sorun onunla uğraşmaya gerek yok bilgisayarınıza ovi suite programını yükleyin, telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın, ilk telefonu yeniden yükle sekmesine tıklayın, yükleme bittikten sonra güncelleme gelecek onları işaretleyin tekrar yükleme yapın sorun çözüldü :) kendim buldum

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz