İleti Yönetim Sistemi ile E-posta, SMS ve Arama İzinlerinizi Yönetin – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

İleti Yönetim Sistemi ile E-posta, SMS ve Arama İzinlerinizi Yönetin

Ülkemizin bilgi güvenliği konusunda bilinçli hale gelmesi veya gelmeye çalışması yönünde olumlu günler geçirdiğimiz şu dönemde hizmete giren güzel bir servisi sizlere tanıtmak isterim. Öncelikle “Spam” kavramını bir öğrenmemiz lazım. Nedir bu Spam? “Yığın mesaj ya da spam, e-posta, telefon, faks gibi elektronik ortamlarda çok sayıda alıcıya aynı anda gönderilen gereksiz veya uygunsuz iletilerdir. En yaygın spam türleri reklamlar ve ilanlardır.” Peki bu yığın mesajlarından sizi kurtarabilecek bir yöntem var mı? Artık var! 1 Ocak itibariyle devreye giren İleti Yönetim Sistemi (iys.org.tr) bu konuda kullanıcılar için önemli bir hizmet olarak devreye girdi.

Nedir bu İleti Yönetim Sistemi?

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat kapsamında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni ticari elektronik ileti izinlerinin ve şikâyet süreçlerinin yönetilebildiği ulusal bir platform kurmakla görevlendirmiştir. İleti Yönetim Sistemi A.Ş., Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından bu amaçla hizmet vermek üzere kurulmuştur. İleti Yönetim Sistemi, Hizmet Sağlayıcılar’ın arama, mesaj ve e-posta yoluyla ticari elektronik ileti göndermek için alıcılardan aldıkları onayları saklayıp yönetebilmesine, alıcıların ise onay ve ret hakkını kullanabilmesine, ticari elektronik ileti şikâyetlerini iletebilmesine ve yönetilebilmesine imkân tanıyan, güvenlik standartlarına sahip ulusal güvenli veri tabanı sistemidir.

Sistemi kullanmak oldukça kolay. İleti Yönetim Sistemine iki farklı yöntem ile giriş yaparak geçmişte firmalara verdiğiniz e-posta, kısa mesaj veya arama izinlerini görüp, bu izinleri tek tuş ile kaldırmanıza olanak sağlamaktadır. Sisteme girişi e-Devlet üzerinden, e-postanızı veya telefon numaranızı kullanarak yapabiliyorsunuz. Tabi ki e-posta ve telefon numaranızın size ait olduğunu kanıtlamak adına bir aktivasyon işlemi yapmanız gerekecek. E-postanızı ve telefon numaranızı girdiğiniz zaman size gönderilen kodları girerek izin verdiğiniz firmaları liste halinde görerek gerekli izin düzenlemelerini yapabiliyorsunuz.

Şahsen giriş yaptığım zaman e-postamda 52 firma onayı ve telefon numaramda ise 51 arama, 63 SMS onayı gözüküyor. Bu onayların nasıl ve ne zaman verdiğimizi de görmemiz mümkün. Bazılarında mobil onay, bazılarında fiziksel ortam ve hatta bazılarında ise ıslak imza ile onay verdiğimizi görebiliyoruz ki şaşırtıcı gelebiliyor. Acaba ne zaman verdim, nasıl imzaladım diye kendinizi sorguladığınız anlar da olacak gibi gözükmekte.

Fakat bu izinleri/onayları kaldırırken ilgili firmadan aldığınız/alacağınız hizmetin aksamaması konusunu iyi düşünmeniz gerekiyor. Bunun için bir örnek vermek istiyorum. Mesela bir alışveriş firmasını aktif kullanan birisiyseniz SMS ve arama iznini kaldırmanız durumunda alacağınız hizmet etkilenecektir. Neden etkilenir? Bir sipariş verdiniz ve alıcıya/size ulaşma konusunda sıkıntı yaşanıyor. Bu izni kaldırırsanız siparişinizin ulaşma konusunda firma size ulaşamayacağı için bu konuda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Yada siparişinizin durumunu öğrenebilmek adına firmanın size SMS göndermesi için, SMS izninin onaylı kalması gerekebilir. Bu konuya özellikle dikkat ediniz. Aynı şekilde bir elektrik dağıtım şirketine verdiğiniz SMS izni sayesinde size aylık fatura bilginizi sağlayan ilgili firmanın iznini kaldırırken aldığınız bu hizmetin kesileceğini düşünmeniz gerekmektedir. Hizmet aldığınız bu firmaları iyi düşünerek bu izinleri kaldırmanız daha uygun olacaktır.

Her ne kadar bazı eksiklikleri içeriğinde barındırsa da kullanıcılar olarak bize verilen bu hizmet gerçek anlamda Yığın SMS, arama ve e-postalardan bizi kurtaracak bir yapıda çok iyi bir hizmettir.

Günün sonunda İleti Yönetim Sistemi sayesinde; SMS onay sayım 63’ten 16’ya, arama onay sayım 51’den 6’ya ve e-posta onay sayım ise 52’den 19’a düştü. smile

5 yorumlar On İleti Yönetim Sistemi ile E-posta, SMS ve Arama İzinlerinizi Yönetin

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz