İnternet ve Blog Yazarları Derneği kuruldu – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

İnternet ve Blog Yazarları Derneği kuruldu

Blog yazarları , Ankara toplantıları meyvelerini vermeye başladı. İnternet ve Blog yazarları derneği resmek kuruldu. Yakın zamanda dernek ile ilgili bazı toplantılar ve etkinlikler yapılacak olması da ayrı güzel bir haber. Genel başkanlığını İsmail Erkut Ergenç‘in üstlendiği dernek’te Ankara blog yazarlarındaki arkadaşlarımızdan oluşan bir ekip yönetecek. Muhtemelen diğer illerde de temsilci arkadaşlarda secilebilir ve bu sayede Türkiye’ye hızlı ve etkili bir şekilde yayılması sağlanabilir. Derneğin basın bildirisini yazının devamında bulabilirsiniz.

İnternet ve Blog Yazarları Derneği Basın Bildirisi

İnternet, günümüzde çok hızlı ilerleyen ve kontrol edilmesi imkansız hâle gelen bir bilgi kaynağı olarak hayatımızda her geçen gün daha çok yer almaktadır.

Her gün sayısız veri girişi yapılan internette yakın gelecekte nitelikli ve doğru bilgiye ulaşmak bugün olduğundan daha zor hâle gelecektir.

Bunun yanısıra, İnternet bugün özgürlükleri temsil eder hale gelmiştir. Her ne kadar ülkemizde özgür düşünceli bir topluma yakışmayan yasaklar olsa da bu konuda da zamanla gelişme kaydedileceği inancındayız.

İnsanlar internet sayesinde fikirlerini ve görüşlerini daha etkin biçimde paylaşabilme imkanı bulmuş, kişisel internet siteleri ve bloglar vasıtasıyla bunu kolayca yapabilir hâle gelmişlerdir.

Blog kelimesi İngilizce “web” ve “log” kelimelerinin birleşiminden oluşan ve insanların bir çok konuda yazılar yazdığı, Türkçe’de tam karşılığı olmayan bir kavramdır. Bu terimin Türkçe karşılığı olarak “günlük, günce ve yazıt” gibi kelimeler ifade edilse de bu konuda herhangi bir fikir birliğine hâlen varılamamıştır.

Blog yazmak için site tasarlama, alan adı ve barındırma gibi teknik işlemlerle uğraşmadan, e-posta yazmak kolaylığında hizmet sunan ücretsiz servislerin yararlanılabilmektedir. Blog yazmanın bu kadar kolay hale gelmesiyle, insanlar sadece paylaşıma odaklanarak içerik üretmişler ve böylelikle blog yazmak cazip hale gelmiştir. Bu nedenle blog yazarlarının sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Politika, spor, teknoloji, günlük hayat, müzik, dekorasyon, yemek, kültür, sanat ve benzeri alanlarda bu konularla ilgili bir çok blog hazırlanmıştır.

Zamanla konular çoğalsa da aslında pek çok blog ve internet yazarının hemzeminini kişisel dışavurumlar oluşturmuştur. Bunu da sağlayan elbette ki yazım kurallarından tutun da, söylemlere kadar her anlamda, blog yazarının özgür olmasıdır. Öyle ki, kimi bloglar bugün günlük bir gazetedeki köşe yazısı kadar takip edilir olmuştur.

İnsanlar konular hakkında kısa sürede çok farklı görüşlere bloglar sayesinde ulaşabilir hale gelmişlerdir. Bu durum blogların cazibesini daha da artırmıştır. Blog yazarları konuları, geleneksel medyadan daha özgür ifade edebilmektedir ve bu nedenle bloglar günüzmüzde diğer yayınlardan daha güvenilir bulunmaktadır.

Bu nedenle internetteki gerçek kişilerin paylaşımlarının değerini ülkemiz adına korumak gerektiğini düşünmekteyiz. Yenilikler ve özgürlüklerle her gün biraz daha ilerleme kaydeden bu internet dünyası içerisinde bizler, farklılıklarımızın zenginliğimiz olduğu bilinci ve inancıyla ortak bir çatı altında birleşerek “İnternet ve Blog Yazarları Derneği”ni kurmuş bulunmaktayız.

Derneğimiz ülkemizde blog kavramının tanıtımını yaparak, internet ve blog yazarları arasında bir iş birliği, yardımlaşma ve tanışma ortamı sağlayacaktır. Bununla birlikte resmi kurumlarca tanınması ve desteklenmesi konusunda çalışmalar yapmaya hazırlanan derneğimiz özellikle internet dünyasıyla devletimizin kurumları arasında köprü olma görevini de üstlenecektir.

Tüm İnternet ve Blog yazarlarımızı bizimle birlik olmaya çağırıyor ve saygılar sunuyoruz.

http://www.blog.org.tr/

1 yorumlar On İnternet ve Blog Yazarları Derneği kuruldu

  • Maalesef her yıl blog sitelerinin geliri düşme eğiliminde. Bunun en büyük nedeni hem blog sitelerinin sayısının artması, hem de sosyal medya karşısında, sitelerde geçirilen ortalama zaman süresinin düşmesi. Buna gelir faktörü, adsense ya da farklı nedenlerde eklenebilir.

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz