Balık tüketimi çocukların IQ’sunu ve uyku düzenini geliştiriyor – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]
E-posta Güvenliği İçin Almanız Gereken En Önemli Tedbirler E-posta Güvenliği İçin Almanız Gereken En Önemli Tedbirler
E-posta Güvenliği İçin Almanız Gereken En Önemli Tedbirler
ISO 27001 ve 27002’deki 2022 Sürüm Değişiklikleriyle İlgili Bilgiler ISO 27001 ve 27002’deki 2022 Sürüm Değişiklikleriyle İlgili Bilgiler
ISO 27001 ve 27002'deki 2022 Sürüm Değişiklikleriyle İlgili Bilgiler
Uzaydaki Gözlem Uydularından Gelen Gizlilik Tehlikesi Uzaydaki Gözlem Uydularından Gelen Gizlilik Tehlikesi
Uzaydaki Gözlem Uydularından Gelen Gizlilik Tehlikesi
Senaryolar Üzerinden Türkiye’nin Bilgi Güvenliği Farkındalık Seviyesi Senaryolar Üzerinden Türkiye’nin Bilgi Güvenliği Farkındalık Seviyesi
Senaryolar Üzerinden Türkiye'nin Bilgi Güvenliği Farkındalık Seviyesi
Parola Güvenliği Farkındalığı ve Güçlü Parola Oluşturma Rehberi Parola Güvenliği Farkındalığı ve Güçlü Parola Oluşturma Rehberi
Parola Güvenliği Farkındalığı ve Güçlü Parola Oluşturma Rehberi
Whatsapp aslında yıllardır verilerinizi Facebook ile paylaşıyor Whatsapp aslında yıllardır verilerinizi Facebook ile paylaşıyor
Whatsapp aslında yıllardır verilerinizi Facebook ile paylaşıyor
“Logoların Gizli Dili” Günlük yaşantımızda neden her yerde logolar var? “Logoların Gizli Dili” Günlük yaşantımızda neden her yerde logolar var?
"Logoların Gizli Dili" Günlük yaşantımızda neden her yerde logolar var?
Virüsler İnsanlara Karşı: #Covid19 bilimi hakkında 3 basit nokta Virüsler İnsanlara Karşı: #Covid19 bilimi hakkında 3 basit nokta
Virüsler İnsanlara Karşı: #Covid19 bilimi hakkında 3 basit nokta
Becerilerinizi geliştirecek 7 farklı tasarım meydan okuması Becerilerinizi geliştirecek 7 farklı tasarım meydan okuması
Becerilerinizi geliştirecek 7 farklı tasarım meydan okuması
Logo tasarlamanızı geliştirecek 6 önemli tavsiye Logo tasarlamanızı geliştirecek 6 önemli tavsiye
Logo tasarlamanızı geliştirecek 6 önemli tavsiye
Sitenizi ayakta tutmanız için yapmanız gereken 7 şey Sitenizi ayakta tutmanız için yapmanız gereken 7 şey
Sitenizi ayakta tutmanız için yapmanız gereken 7 şey
Yeni başlayanlar için tam bir Logo Tasarım Rehberi Yeni başlayanlar için tam bir Logo Tasarım Rehberi
Yeni başlayanlar için tam bir Logo Tasarım Rehberi
Beğenmediğiniz bir tasarımın daha iyisini siz yapın! Beğenmediğiniz bir tasarımın daha iyisini siz yapın!
Beğenmediğiniz bir tasarımın daha iyisini siz yapın!
Siber Farkındalık Manifestosu #SiberGüvenlik Siber Farkındalık Manifestosu #SiberGüvenlik
Siber Farkındalık Manifestosu #SiberGüvenlik
Kendi Android Uygulamanızı kolayca ve ücretsiz oluşturun Kendi Android Uygulamanızı kolayca ve ücretsiz oluşturun
Kendi Android Uygulamanızı kolayca ve ücretsiz oluşturun
Duyarlı (responsive) Markalaşmaya Hazır mıyız? Duyarlı (responsive) Markalaşmaya Hazır mıyız?
Duyarlı (responsive) Markalaşmaya Hazır mıyız?
Bütün tasarımcıların bilmesi gereken ücretsiz kaynaklar Bütün tasarımcıların bilmesi gereken ücretsiz kaynaklar
Bütün tasarımcıların bilmesi gereken ücretsiz kaynaklar
Sosyal Medya ile Blogunuzu Tanıtın ve Güçlendirin Sosyal Medya ile Blogunuzu Tanıtın ve Güçlendirin
Sosyal Medya ile Blogunuzu Tanıtın ve Güçlendirin

Balık tüketimi çocukların IQ’sunu ve uyku düzenini geliştiriyor

Çocuklarınızın yeme alışkanlıklarını düzenleme konusunda gösterdiğiniz çabaya “Balığı sevdirme”yi de dahil ediyor musunuz? Eğer ediyorsanız çok şanslısınız. Çünkü Pennsylvania Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulunun yaptığı bir araştırmada, çocuklara basit düzeyde IQ soruları sorulmuş ve balık yiyen çocukların bu sınavda 5 puan daha yüksek aldığı fark edilmiş.

Aynı araştırmada Fast-Food, Tavuk çıtırları ve kızartmalar tüketen çocukların, balık yiyen çocuklara göre daha fazla uyku kesintisi yaşadığı belirtiliyor. Bu da onların sağlıklı bir uyku alamadıklarını gösteriyor.

Yine başka bir araştırma ise Çin’de yapılmış ve 9-11 yaşlarındaki 541 çocuğa ne kadar sıklıkla balık tükettikleri sorulmuş. Sıklıkla balık yiyenlerin, öğünlerine az miktarda balık tüketenlere göre IQ testinde Wechsler Zeka Ölçeğine göre 4.8 puan daha yüksek sonuç aldıkları tespit edilmiş.

Uzmanlar balık tüketimini bu kadar önerirken, siz daha önemli bir probleme sahip olabilirsiniz: Çocuğum balık yemiyor!

Evet, balık yağı yedirmek kolay bir çözüm olabilir ama gerçeğiyle elbette bir olmayacaktır. Her ne kadar doğal olduğu söylense de onlar plastik kabın içine konulmuş bir fabrika ürünü. Balık yedirme konusunda endişeliyseniz biraz daha farklı alternatifler geliştirebilirsiniz. Onlara gerçekten lezzetli bir balık türü yedirmeniz, algısını bir anda değiştirebilir. Yani daha çok geleneksel yöntemlerle bol sıvı yağ ile kızartılmış küçük kılçıklı balıklar onları ürkütebilir. Eğer ilk balık deneyimini bu şekilde yaşarlar ve beğenmezlerse, gelecekte işiniz gerçekten zor. O nedenle, neden görünümüyle tavuğa benzeyen hafif yağlı bir levrek ile başlamayasınız ki?

IQ testi tam olarak nedir?

IQ testi kavramını çok duyuyoruz ama gerçekten tam olarak ne olduğunu biliyor muyuz? Bu konuya biraz açıklık getirmek isteriz.

Zeka ile ilgili bir tanım olan iq (intelligence quotient), zekanın kat sayısı anlamına geliyor. IQ = (Zeka yaşı/gerçek yaş)x100 formülüyle hesaplanan bir değer. Halk arasında zekilik testi olarak tabir edilen IQ testi, bireyin zeka potansiyelini rakamsal olarak ifade edebilmeyi amaçlıyor. Formülün tamamlanması için bu değeri tespit edip, yaş farkı gözetmeksizin genel bir IQ puanı ortaya koyan testlere IQ testi deniyor.

Gerçek bir iq testi, özel ortamda, uzman eşliğinde ve güvenilirliği kanıtlanmış testlerle yapılır. Stanford-Binet, Wechsler, Leiter gibi testler, uzman eşliğinde yapılan testlerden bazılarıdır. Bu nedenle, internet ortamında “online iq testi yap” aramalarıyla ulaştığınız testler, gerçekçi sonuçlar vermeyebilir.

Bu nedenle güvenilir kaynaklara göz atmanızda fayda var. Ben kendi imkanlarımla çocuğumun zeka gelişimini test etmek için benzer bir araştırmaya koyuldum ve MentalUP’a denk geldim. MentalUP, ruh sağlığı derneği tarafından incelenmiş ve pedagojik ürün olarak sertifikalandırılmış bir tür zeka egzersizleri uygulaması.

İncelemek için buraya tıklayın: https://www.mentalup.net/blog/iq-testi

Online olan hiçbir test, tam olarak IQ puanınızı ifade etmez, dediğimiz gibi bu testin özel ortamında yapılması gerekiyor. Ama yine de yüzeysel olarak zihinsel becerilerinizi tüm kullanıcılarla ve yaşıtlarınızla karşılaştırabildiğiniz farklı bir zeka testine girebilirsiniz. MentalUP bunu sağlıyor ve üstelik; dikkat, hafıza, görsel, sözel ve mantıksal alan olmak üzere 5 farklı alanda ayrı ayrı raporlama sunuyor.

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz