AOC Oyun Canavarı Monitörü AGON AG273QCX İncelemesi – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

AOC Oyun Canavarı Monitörü AGON AG273QCX İncelemesi

Bazı kullanıcılar ekranı gösterse yeter diye monitörleri küçümseyebilirler. Keza bu kullanıcıların istekleri sadece budur ve gerçekten de onlara yeterlidir. Ancak özellikle oyun sektöründeki kullanıcılar ve profesyonel oyuncular için monitör seçimi çok önemli ve hatta oyuncular için tabiri caizse hayat kurtarıcı bile denebilir. Ve işte oyuncular için hayat kurtaran monitörlerden birisi olan AOC AGON serisinden AG273QCX kavisli oyuncu monitörünü birlikte inceleyelim.

Temel Özellikler;

  • LCD Panel tipi: VA
  • Arka aydınlatma: WLED
  • Ekran boyutu: 27 inç
  • En-Boy oranı: 16:9
  • Çözünürlük: 2560×1440 piksel
  • Tepki süresi: 1 ms
  • Yenileme hızı: 144 Hz
  • Bağlantı tipleri: VGA × 1, HDMI 2.0 × 2 (HDMI2.0 + HDR / HDMI1.4 + HDR), DisplayPort 1.4 × 2
  • Kablo ve diğer: HDMI, VGA, DVI, Displayport, Ses, Güç kablosuna ek olarak 1 adet monitör (kablolu) panel kumandası.

Tasarım;

AOC AGON AG273QCX monitör, 27 inç boyutunda metalik bir standa, alüminyum bir yapıya ve oldukça şık bir görünüme sahiptir. Monitörün standı sağlam bir yapıda monitörü ayakta tutmakta ve  kenar çerçeveleri de bu yapıda bir monitör için ince ve keskin hatlara sahiptir. Ek olarakta kavisli bir görünüme sahip olması oyun oynarken her alana ve her piksele hükmetmenizi size sağlayacaktır.

Bağlantılar;

Bu monitöre özel bir bağlantılar başlığı açmak istedim çünkü ciddi anlamda geniş bir bağlantı arayüzü ile karşınızda olan AG273QCX modelinde yeni nesil monitörlerde görmeye alışkın olmadığımız VGA portu bile var. Aynı zamanda iki adet HDMI 2.0 ve iki adet DisplayPort 1.4 görsel bağlantı arayüzleri mevcut. Bunların yanı sıra cihaz üstünde yer alan USB 3.0 Hub ile bilgisayarınızdaki USB’leri çoğaltabilirsiniz ve ek olarak sarı USB girişi ile telefonlarınız hızlı şekilde şarj edebilirsiniz. Monitörde ses çıkışı ve kulaklık girişi de mevcuttur.

Ergonomi;

Monitörde sağlam yapıda bir ayak olduğunu belirtmiştik, bu ayak üzerinde monitörün eğim dereceleri, geriye doğru 21.5°, öne doğru 3.5°, sağa ve sola doğru ise 30°dir. Monitör, yukarı ve aşağı 10 cm değerinde yükseklik ayarına sahip. Buna ek olarak monitörü VESA (75x75cm) bağlantı desteği sayesinde aparat yardımı ile duvara asmamız mümkündür.

Kullanım;

Tümüyle oyuncular için tasarlanan AOC AGON AG273QCX’yi gerçekten oyun sektöründe profesyonellik seviyesine gelmek isteyenlere veya zaten hali hazırda profesyonel seviyede olanlara hitap ediyor diyebilirim. Özellikle 1ms tepki süresi ve 144Hz yenileme hızları ile oyuncuların aksiyonlarını daha keskin ve net şekilde yaşamalarına olanak sağlayacaktır. Bu konuya doğrudan veya dolaylı olarak etki eden 50M:1 kontrast oranı da takdiri hak ediyor.

AMD FreeSync2 ve HDR Teknolojisi ile de yüksek kare hızına ve net bir ekran görüntüsü elde edebileceğimizi de ekleyelim. Bu sayede monitör kaynaklı ekran donmalarının yaşanmayacağı konusunda da hataların önüne geçiliyor. Tasarım bölümünde belirttiğim kavisli bir ekran olan AG273QCX oyun oynarken ekranın tümünü kontrol edebilmenize olanak sağlayacaktır.

 

Monitörümüzün ekran görüntüsü 178 derecelik yatay ve dikey açılardan net şekilde görünebiliyor. 4K QHD (2560×1440px) çözünürlük ile 16:9’luk en boy oranını bizlere sunan monitörde ek olarak 2x5W kaliteli bir dahili hoparlör sistemine sahiptir.

Monitörün arka tarafındaki Light FX ışıklandırma özelliği bizlere 4 farklı arka ışıklandırma seçeneği sunuyor. Kırmızı, yeşil, mavi ve gök kuşağı renklendirme alternatifleri ile monitörün bulunduğu ortama farklı bir görsellik katıyor. Heyecanla merak ettiğim Light FX özelliği maalesef monitördeki içeriğe göre renk değişimini bizlere sunmuyor. Keşke olsaydı demekten başka çaremiz yok bu konuda. Bunun yanı sıra monitör ile birlikte bir kablolu kumanda geliyor. Bu kumanda sayesinde monitör üzerindeki tuşlara basmadan monitörün ayarlarını değiştirebiliyorsunuz. Bu aslında farklı oyunları farklı monitör ayarları ile oynayanlar için ayar değiştirme işini oldukça basitleştiriyor.

Sonuç;

AOC AGON AG273QCX sonuç olarak 27 inçlik, 1ms tepki süresi ve 144Hz yenileme hızlarına sahip büyük ekranda profesyonel bir oyun deneyimini yaşamak  isteyen oyuncuların tercih edebileceği bir monitör olarak karşımıza çıkıyor. Tavsiye ediyoruz.

3 yorumlar On AOC Oyun Canavarı Monitörü AGON AG273QCX İncelemesi

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz