Hometech Alfa 400C takılan ssd’ye işletim sistemi nasıl yüklenir? – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Hometech Alfa 400C takılan ssd’ye işletim sistemi nasıl yüklenir?

Elimde Hometech Alfa 400C dizüstü bilgisayar mevcut. Bu dizüstü bilgisayarın en sevdiğim özelliği ise 7mm inceliğe sahip 2.5″ SSD veya HDD’yi basit bir şekilde dizüstünün içini açmadan takabilme / değiştirebilme özelliğine sahip. Bunun dışında cihaz 32GB’lık bir dahili hafızaya sahip ve işletim sistemi bu alanda yüklü olarak size geliyor. Ben cihaza bir SSD takarak işletim sistemini de bu diske yüklemek istedim ancak bu konuda başarılı olabilmek için oldukça farklı yöntemler denedim. Hatta cihaz öyle bir konuma geldi ki ekrana hiç görüntü bile gelmez oldu.

Öncelikle cihaza görüntü gelmeme durumu muhtemelen yaptığım bazı hatalı BIOS ayarları sonucunda olan bir durumdu. Bunu cihazın bataryasını tümüyle boşaltıp, hiç açılmayacak konuma getirdim. Sonrasında güç tuşuna bir süre basılı tutarak cihazdaki BIOS ayarlarının sıfırlanmasını sağladım. Bunun sonucunda ekrana görüntünün gelmesini sağladım. Bu durum net şekilde böyle çözülür diyemem ancak benim uyguladığım yöntem bu ve işe yaradı.

Sonrasında bu tip dizüstü bilgisayarlar UEFI olarak açıldığı için herhangi bir USB’den boot yapmak için USB’ye atılan kurulum dosyalarının da UEFI olarak ayarlanması gerekiyor. Legacy olarak hazırlanan USB’ler boot edilemiyor çünkü USB cihazın boot ekranında görünmüyor. Bu nedenle Rufus gibi yazılımlar ile hazırlayacağınız bootable USB’lerin Hedef Sistem Türünü “UEFI için MBR Bölüm Düzeni” şeklinde seçmeniz gerekiyor. Bu şekilde hazırladığınız USB ile kurulum yapabilirsiniz. Bilgisayarın açılış ekranında F7 tuşuna basarak açılan boot ekranından USB’yi başlatabilirsiniz.

Yazdıklarım sadece Hometech Alfa 400C ürünü için geçerlidir. Bu tip işlemler bir bilen tarafından yapılmalıdır. Aksi taktirde cihazınızı bozabilirsiniz. Eğer Hometech ile ilgili cihazınız ile çözemediğiniz bir sorun var ise Hometech yetkili destek servisi ile iletişime geçiniz.

2 yorumlar On Hometech Alfa 400C takılan ssd’ye işletim sistemi nasıl yüklenir?

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz