Windows XP – Ntoskrnl.exe hatası ve çözümü – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Windows XP – Ntoskrnl.exe hatası ve çözümü

Bu hatayı veren bir bilgisayara ne işlem yapacağımız konusunda internet’te epey bir araştırma yaptım fakat konu ile ilgili çok az bilgi bulabildim bu yüzden çözümü sizinle paylaşmak istedim. Çözüm aslında oldukça basit, size gereken sadece bootable (cd’den açılabilen) bir xp cd’si. Windows XP cd’sini takıyor ve boot olarak açıyorsunuz. İlk mavi kurulum ekranı geldiğinde siz “r” tuşuna basarak kurtarma konsoluna gidiyorsunuz.

Eğer tek işletim sistemi kullanıyorsanız “1”  seçeneğini seçip (“1” yazıp enter tuşuna basın) ilerliyorsunuz. Fakat birden fazla işletim sistemi kullanıyorsanız size hangi işletim sisteminde işlem yapacağınızı soracaktır. İşlem yapacağınız işletim sistemini seçtikten sonra sizden yönetici şifrenizi isteyecektir. İşletim sistemi kurulumunda herhangi bir Administrator şifresi girmediyseniz hiç birşey yazmadan sadece “enter” tuşuna basıp geçebilirsiniz. Burada bir not düşeyim bilgisyarınızın xp açılışına koyduğunuz kullanıcı şifresi ile admin şifresi birbirinden farklıdır.  O yüzden karıştırmayınız.

Eğer şuana kadar herşey yolunda gittiyse kurtarma konsolundayız. Konsol yardımı ile Windows kurulum cd’sinde bulunan i386 klasörüne girmemiz gerekiyor. Bunun için alttaki komutları uygulayınız. Cd’nin bulunduğu sürücü genelde “e:” olarak geçer ancak bazı bilgisayarlarda bu “d:” yada “f:” olarak hard-diskinizi ayırdığınız bölüm sayısına göre değişir.

E:

komutu ile cd’nin içine giriyoruz. Daha sonra

CD i386

yazarak i386 klasörüne giriyoruz.

Komut satırının alması gereken son hali “E:/i386/” olması gerekiyor. Buraya kadar bir sorunumuz yoksa alttaki komutu girerek bozuk olan dosyamızı cd’de bulunan sağlam dosya ile değiştireceğiz.

EXPAND ntoskrnl.ex_ C:Windows/system32

Komutunu uyguladıktan (komutta bulunan “/” ve “” işaretlerinin yönleri önemlidir” sonra size varolan dosyayı değiştireyim mi? sorusu gelecektir bu soruya evet “e” diyerek onayladıktan sonra “1 adet dosya genişletildi” yazısı gelecektir. Sonra Cd’yi çıkartıp “EXIT” yazarak bilgisayarınızı yeniden başlatıp açabilirsibiz.

64 yorumlar On Windows XP – Ntoskrnl.exe hatası ve çözümü

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz