Youtube.com.tr mi Geliyor? – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]
ISO 27001 ve 27002’deki 2022 Sürüm Değişiklikleriyle İlgili Bilgiler ISO 27001 ve 27002’deki 2022 Sürüm Değişiklikleriyle İlgili Bilgiler
ISO 27001 ve 27002'deki 2022 Sürüm Değişiklikleriyle İlgili Bilgiler
Uzaydaki Gözlem Uydularından Gelen Gizlilik Tehlikesi Uzaydaki Gözlem Uydularından Gelen Gizlilik Tehlikesi
Uzaydaki Gözlem Uydularından Gelen Gizlilik Tehlikesi
Senaryolar Üzerinden Türkiye’nin Bilgi Güvenliği Farkındalık Seviyesi Senaryolar Üzerinden Türkiye’nin Bilgi Güvenliği Farkındalık Seviyesi
Senaryolar Üzerinden Türkiye'nin Bilgi Güvenliği Farkındalık Seviyesi
Parola Güvenliği Farkındalığı ve Güçlü Parola Oluşturma Rehberi Parola Güvenliği Farkındalığı ve Güçlü Parola Oluşturma Rehberi
Parola Güvenliği Farkındalığı ve Güçlü Parola Oluşturma Rehberi
Whatsapp aslında yıllardır verilerinizi Facebook ile paylaşıyor Whatsapp aslında yıllardır verilerinizi Facebook ile paylaşıyor
Whatsapp aslında yıllardır verilerinizi Facebook ile paylaşıyor
“Logoların Gizli Dili” Günlük yaşantımızda neden her yerde logolar var? “Logoların Gizli Dili” Günlük yaşantımızda neden her yerde logolar var?
"Logoların Gizli Dili" Günlük yaşantımızda neden her yerde logolar var?
Virüsler İnsanlara Karşı: #Covid19 bilimi hakkında 3 basit nokta Virüsler İnsanlara Karşı: #Covid19 bilimi hakkında 3 basit nokta
Virüsler İnsanlara Karşı: #Covid19 bilimi hakkında 3 basit nokta
Becerilerinizi geliştirecek 7 farklı tasarım meydan okuması Becerilerinizi geliştirecek 7 farklı tasarım meydan okuması
Becerilerinizi geliştirecek 7 farklı tasarım meydan okuması
Logo tasarlamanızı geliştirecek 6 önemli tavsiye Logo tasarlamanızı geliştirecek 6 önemli tavsiye
Logo tasarlamanızı geliştirecek 6 önemli tavsiye
Sitenizi ayakta tutmanız için yapmanız gereken 7 şey Sitenizi ayakta tutmanız için yapmanız gereken 7 şey
Sitenizi ayakta tutmanız için yapmanız gereken 7 şey
Yeni başlayanlar için tam bir Logo Tasarım Rehberi Yeni başlayanlar için tam bir Logo Tasarım Rehberi
Yeni başlayanlar için tam bir Logo Tasarım Rehberi
Beğenmediğiniz bir tasarımın daha iyisini siz yapın! Beğenmediğiniz bir tasarımın daha iyisini siz yapın!
Beğenmediğiniz bir tasarımın daha iyisini siz yapın!
Siber Farkındalık Manifestosu #SiberGüvenlik Siber Farkındalık Manifestosu #SiberGüvenlik
Siber Farkındalık Manifestosu #SiberGüvenlik
Kendi Android Uygulamanızı kolayca ve ücretsiz oluşturun Kendi Android Uygulamanızı kolayca ve ücretsiz oluşturun
Kendi Android Uygulamanızı kolayca ve ücretsiz oluşturun
Duyarlı (responsive) Markalaşmaya Hazır mıyız? Duyarlı (responsive) Markalaşmaya Hazır mıyız?
Duyarlı (responsive) Markalaşmaya Hazır mıyız?
Bütün tasarımcıların bilmesi gereken ücretsiz kaynaklar Bütün tasarımcıların bilmesi gereken ücretsiz kaynaklar
Bütün tasarımcıların bilmesi gereken ücretsiz kaynaklar
Sosyal Medya ile Blogunuzu Tanıtın ve Güçlendirin Sosyal Medya ile Blogunuzu Tanıtın ve Güçlendirin
Sosyal Medya ile Blogunuzu Tanıtın ve Güçlendirin
Tasarımlarınızı yaparken eğlenmeyi de unutmayın Tasarımlarınızı yaparken eğlenmeyi de unutmayın
Tasarımlarınızı yaparken eğlenmeyi de unutmayın

Youtube.com.tr mi Geliyor?

TELKODER’in ICT Summit NOW-Bilişim Zirvesi’13 kapsamında, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlediği, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Rekabet Kurumu (RK) ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) gibi üç önemli Kurumun ve telekomünikasyon sektörü temsilcilerinin bir araya geldiği Medya-İnternet Yakınsaması panelinde önemli açıklamalar yapıldı.

Bir soru üzerine konuşan BTK Kurul Üyesi Galip Zerey, OTT’lerin Türkiye’de ofis açmasını istediklerini dile getirirken, YouTube’un bazı ülkelerde hizmet vermek için o ülkeye ait alan adı uzantısını kullandığını gözlemlediklerini ve YouTube’un Türkiye’de “com.tr” uzantısı üzerinden hizmet vermesi yönünde talepleri olduğunu belirtti.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de telekomünikasyon sektörünün önemli gündem maddelerinden biri olan Telekomünikasyon şirketleri ile OTT’ler açısından rekabetin tartışıldığı ve yoğun katılımın olduğu panelde, TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak bir açılış konuşması yaptı. Telekomünikasyon sektörü ile düzenleyici ve denetleyici üç kurumun bir araya geldiği panelin sektör ve dolayısıyla da ülke geleceği için önemli bir adım olduğunu vurguladı. Türk Telekom, Turkcell Superonline, Vodafone, TurkNet, Türksat, Millenicom üst düzey yöneticilerinin de söz aldığı etkinlikte, sektörün gelişmelere ve değişime ayak uydurabilmesi için hızlı ve etkin kararlar alınarak yeni düzenlemelere gidilmesi gerektiği noktasında fikir birliğine varıldı.

RTÜK Üyesi Taha Yücel değişimin bir çok sektörü etkilediğini ve müzik sektörünün bu değişime ayak uyduramayan sektörlerden biri olduğu belirterek, “Zamanında 40 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olan müzik sektörünün büyüklüğü kısa bir süre içinde 20 milyar dolara kadar düştü. Bu önemli bir örnek ve telekom şirketleri de dahil olmak üzere herkes gelişmelere karşı iş modellerini geliştirmeli. Mevcut değişimden TV daha az etkileniyor ve yeni teknolojilere direniyor. Ancak, İnternetten yayın izleme, geleneksel yöntemlerle yayın izlemeyi yakında geçecek” dedi.

Rekabet Kurulu Üyesi Murat Çetinkaya ise yakınsamanın sektörü çok değiştirdiğini dile getirdi. İç içe geçen medya ve telekomünikasyon sektöründe düzenleyici kurumların yapıları parçalarıyla değil platform rekabeti özelinde değerlendirmesi gerektiğine vurgu yaptı. Mevcut rekabet koşullarında ulusal ve uluslararası spor müsabakalarının en önemli içerik olduğunu ifade eden Çetinkaya, Rekabet Kurulu olarak 2014 yılında yeni bir yaklaşımla sektör incelemesi yapacaklarını da aktardı.

TELKODER adına konuşan Yönetim Kurulu Üyesi Rifat Bayatlıoğlu da PAY TV yani para ödenerek izlenen platfomların (Digiturk, Dsmart vb) rekabette haksızlığa uğradığına dikkat çekti. Örneğin telif hakları konusunda ve genel yayıncılık konusunda sıkı şartlarda faaliyet gösteren bu yapılara karşın OTT’lerin böyle düzenlemelere tabi olmadığını söyledi. Bayatlıoğlu şöyle konuştu: “Haksız rekabet var. Altyapı yatırımı yapan ve kurallara göre hareket eden işletmecilerin karşısında kendisi herhangi bir şebekeye sahip olmayan şirketler var. Eşitlik olmalı burada… Haksız rekabeti sona erdirmek lazım. Ülke olarak dünyayı beklemek zorunda değiliz. Vergi hususu da önemli. OTT’ler vergisel olarak da düzenlemelere tabi değil. PAY TV operatürü son kullanıcıdan %33 vergi tahsil edip devlete ödüyor. Dekoder için de vergiler var. Dünyadaki ortalama vergi %20. Dağlar kadar fark var bizdeki yapıyla. Özetle sektörün 2023 hedefleri için el ele vererek ve bu olumsuzlukları çözmemiz lazım”.

Panelin soru cevap bölümünde bir soru üzerine konuşan BTK Kurul Üyesi Galip Zerey, OTT’lerin Türkiye’de ofis açmasını istediklerini dile getirirken, YouTube’un bazı ülkelerde yerel hizmet sağlamak için o ülkeye ait alan adı uzantısını kullanabildiğini gözlemlediklerini ve YouTube’un Türkiye’de “com.tr” uzantısı üzerinden hizmet vermesi yönünde talepleri olduğunu belirtti.

Spaksu Blog “Bülten” Kategorisi hakkında; Bu kategoride yayınlanan tüm yayınlar Basın bülteni niteliğinde tarafımıza ulaştırılan yazılardır. Spaksu Blog bu yazıları hiç bir değişiklik yapmadan yayınlamaktadır. Okurlarımızın bilgisine arz edilir.

1 yorumlar On Youtube.com.tr mi Geliyor?

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz