WhatsApp Messenger, Telekom devlerine tehdit mi? – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

WhatsApp Messenger, Telekom devlerine tehdit mi?

Kısa sürede inanılmaz bir popülariteye kavuşan mesajlaşma uygulaması WhatsApp Messenger, Telekom şirketlerini de önlem almaya zorluyor.

2009 yılında eski Yahoo çalışanları tarafından kurulan aynı adlı şirketin akıllı telefonlar için piyasaya sürdüğü bir uygulama olan WhatsApp Messenger, akıllı telefon kullananlara ücretsiz SMS gönderme imkanı sunuyor. Android, iPhone ve Blackberry telefonlar için farklı versiyonları olan WhatsApp üzerinden paylaşılan mesaj sayısı Ocak 2013 itibarıyla günde 7 milyara ulaştı. Diğer yandan yine aynı uygulamas üzerindeki iletişim trafiğinde ise geçen Ağustos ayına oranla %75 gibi etkileyici bir yükseliş görüldü.

WhatsApp’ın platform ve cihaz fark etmeksizin mesajlaşma olanağı tanıması, örneğin bir WhatsApp Android kullanıcısı ile bir iPhone kullanıcısı arasında ayrım yapmaması da bu uygulamayı bu denli popüler kılan etkenlerden bir başkası.

 16 ülkede en popüler 10 uygulamadan biri olarak dikkat çeken WhatsApp, özellikle Çin, ABD ve Afrika pazarlarını kısa zamanda ele geçirerek dünya çapındaki büyümesini katlayarak artırdı. Şirketin Facebook tarafından satın alınabileceği de konuşulan dedikodulardan biri.

Daha sonra başka rakipleri çıksa da şu anda tüm dünyanın en yaygın kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, Skype’ın karasal telefon hatları üzerinde yaptığı yıkıcı etkiye benzer bir etkiye neden olabileceği de uzmanlar arasında konuşuluyor.

Bu tehditi yakından hisseden telekomünükasyon şirketleir ise boş durmayıp .eşitli stratejiler geliştiriyorlar. Sözgelimi kısa süre önce İspanya’nın en büyük üç GSM operatörü olan Vodafone, Orange ve Joyn, WhatsApp’a rakip olacak ücretsiz mesaj imkanı veren bir uygulama için güçlerini birleştirme kararı aldılar.

Son günlerde WhatsApp Messenger’ın kullanıcı gizliliğini ihlal ettiğine dair çıkan haberlere rağmen popülaritesini sürdüren uygulama, SMS gelirleri azalmaya yüz tutan mobil operatörleri de düşündürmeye devam ediyor.

Spaksu Blog “Bülten” Kategorisi hakkında; Bu kategoride yayınlanan tüm yayınlar Basın bülteni niteliğinde tarafımıza ulaştırılan yazılardır. Spaksu Blog bu yazıları hiç bir değişiklik yapmadan yayınlamaktadır. Okurlarımızın bilgisine arz edilir.

3 yorumlar On WhatsApp Messenger, Telekom devlerine tehdit mi?

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz