Sizi ve Türkiye’yi #Koronavirüs riskinden koruyacak 14 Kural – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Sizi ve Türkiye’yi #Koronavirüs riskinden koruyacak 14 Kural

Koronavirüs salgınından korunmamızın yolunun hem devletimizin, sağlık bakanlığının alacağı tedbirler hem de bireysel tedbirler ile mümkün olacağını biliyoruz. Ancak bu tedbirleri bilmek tek başına bir anlam ifade etmiyor aynı zamanda da bu tedbirleri ciddiye alıp, eksiksiz uygulamamız gerekiyor. Sağlık bakanlığımızın başkanlığında konusunda önde gelen uzmanları barındıran Bilim Kurulu tarafından alınan kararlar ile bugüne kadar ve bundan sonra ülkemiz bu virüse karşı önceden aldığı tedbirler ile korumaktadırlar. Ancak ülkemizde bu virüsün çıkması maalesef muhtemel olduğu gibi önüne geçilmesi çok zor bir durumdur ki zaten şuan itibari ile (karantina altına alınan) 6 vaka ile karşı karşıyayız. Bu vakaların artmaması için yetkililerimiz elinden gelen tüm çalışmaları yapıyorlar. Fakat bu görev sadece sağlık bakanlığımızın ve yetkililerimizin omuzunda değil aynı zamanda bizim de yükümlülüklerimiz mevcut.  Sağlık Bakanlığının yayınladığı 14 kural ile bu yükümlülükleri kolay şekilde yerine getirebilirsiniz. Yazının devamında bu 14 kuraldan bahsedeceğim. Lütfen uygulayacağınız bu kuralların sevdiklerinizin ve sizin hayatınızı kurtaracağını aklınızdan çıkartmayın.

Koronavirüs alacağınız tedbirlerden daha güçlü değildir.

 1. Ellerinizi sık sık, su ve sabun ile en az yirmi saniye boyunca ovarak yıkayınız.
 2. Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı, burnunuzu tek kullanımlık mendille kapayın. Mendil yoksa dirsek içini kullanın.
 3. Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.
 4. Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az üç dört adım mesafe koyun.
 5. Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin veya erteleyin.
 6. Yurt dışından dönüşte ilk 14 günü evinizde geçirin. Ziyaretçi kabul etmeyin ve kendiniz izole edin. İzole edilmiş kişinin odasına maskesiz girmeyin.
 7. Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.
 8. Sık kullanılan kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.
 9. Havlu, bardak gibi kişisel eşyaları ortak kullanmayın.
 10. Kıyafetlerinizi 60-90 derecede normal deterjan ile yıkayın.
 11. Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.
 12. Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.
 13. Soğuk algınlığı belirtiniz varsa yaşlılar ve kronik hastalığı olanlarla temas etmeyin ve maske takmadan dışarı çıkmayın.
 14. Düşmeyen ateş, öksürük ve nefes darlığınız varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Risk almayalım ve koronavirüse karşı bu gereken 14 maddeye uyalım.

Aynı zamanda koronavirüs ile ilgili Sağlık Bakanlığının paylaştığı tüm bilgi ve posterlere; hsgm.saglik.gov.tr/tr/covid19 adresinden ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize.

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz