Nokia N9 ve işletim sistemi MeeGo değerlendirmesi – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Nokia N9 ve işletim sistemi MeeGo değerlendirmesi

Gelelim N9 ve işletim sistemi MeeGo’ya. Meego daha öncede sizlere belirttiğim üzere İntel ve Nokia’nın ayrı ayrı geliştirdiği Maemo ve Moblim sistemlerinin birleşimi ile 2010 yılında orata çıkan bir işletim sistemi. Nokia, N9’u Meego 1.2 Harmattan işletim sstemini barındıran ilk ve tek telefon olarak sunması bence gerçekten kötü bir durum. Bunun nedeni Symbian’ın yerini alabilecek kapasitede bir işletim sistemi olması.

Meego’da temel olarak üç ayrı giriş ekranı bulunuyor.

 • İlk ekranda uygulamaların yer aldığı klasik bir uygulama menüsü bulunuyor; Bu menüde bulunan ikonların sıralamasını istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz ancak gördüğüm kadarıyla yüklediğiniz bütün uygulamalar bu menüye ekleniyor ve uygulamaları bir klasör açarak gruplandırmanıza olanak sağlamıyor. Kısaca telefonunuza 50 tane uygulama yüklediğinizde bu 50 uygulamanın ikonları tek bir menüde görüntülenecek ve istenen uygulamaya erişim zorlaşacak. Bu benim gördüğüm bir dezavantaj.
 • İkinci ekran; etkinlikler ekranı; Bu ekranda sosyal ağlarınızda (twitter, facebook vs.) yapılan paylaşımları ve durum güncellemelerini, haber (rss) beslemelerinizi görebiliyorsunuz. Aynı ekranda ayrı bir şek1ilde de telefonunuza gelen çağrıları ve mesajlarınızı gösteren bir kısımda yer alıyor.
 • Üçüncü ekran, açık uygulamalar ekranı, Bu ekranda ise telefonunuzda açtığınız bütün uygulamalara geçiş yapabileceğiniz bir kısım bulunuyor. Bu kısım Meego işletim sisteminin ne kadar güçlü olduğunu oraya çıkarıyor. Örnek vermem gerekirse bir telefonda aynı anda çalışan 12 tane uygulama olduğunu ve istediğiniz zaman istediğiniz uygulamaya geçiş yaptığınızı düşünün ve daha ötesi bu açık olan 12 uygulamanın hepsini tek bir dokunma ile anında kapatabileceğinizi düşünün. İşte Meego bunu başaran benim bildiğim tek işletim sistemi.

Telefonu diğer seri telefonlardan ayıran bir diğer özellik ise telefonda tek bir dokunmatik hereket ile ana ekrana dönüş yapabilir yada uygulamayı kapatabiliyorsunuz. Ekranın çevresindeki siyah kısımlardan (üst, alt, sağ ve sol) tutup (ekranın dış ksımından) iç kısma doğru sürüklediğinizde uygulamayı kapatmadan ana ekrana rahat bir geçiş sağlayabiliyorsunuz. Telefonun ayarlarından basit bir ayar yaparak üst kısımdan tutup iç kısma doğru sürüklediğinizde açık uygulamayı kapatabiliyorsunuz.

Burada dikkat etmeniz gereken bir durum var, oyunlar gibi bazı uygulamalar yatay açıldığı için menüye dönerken sağdan tutup çekerseniz üstten tutmuş gibi algılayıp uygulamayı kapatıyor. Yani telefonun değil, uygulamanın üstünden tutup çekmeniz uygulamayı kapatmanız anlamına geliyor.

Nokia’nın diğer telefonlarında da olduğu gibi bu modelinde de navigasyon ücretsiz olarak Nokia Haritalar 4.0 uygulaması ile sunuluyor. Nokia Haritalar uygulamasına istediğiniz ülkenin haritalarını ücretsiz indirerek offline olarak navigasyonu kullanabiliyorsunuz.

İnternet tarayıcısı olarak baktığımızda ise HTML5 ve CSS3 destekli başarılı ve bir o kadar da hızlı bir tarayıcı ortaya çıkarmış. Lakin tüm bu desteğine rağmen kendi siteme girdiğimde gördümki tarayıcının Flash desteği yok. Yani sitedeki Flash görselleri telefonda boş bir alan olarak gözüküyor. HTML5 ve CSS3’ü destekleyen bir telefonda Flash desteği olmaması lginç. Ama hız olarak ele aldığımızda gerçektende hızlı bir tarayıcı.

Uygulama bazında Qt 4.7 desteği olduğu için Nokia Mağazasındaki çoğu uygulama indirilebilir ve kullanılarbilir durumda. N9 işletim sistemi olarak mükemmel bir telefon olsada Nokia’nın aldığı kararla Meego işletim sistemine sahip ilk ve tek ürün olacak. Bu alınan kararı ben şahsen pek yerinde bulmuyorum ve bu telefonu inceleme şansına sahip olan kişilerde muhtemelen benimle aynı şekilde düşündüğüne inanıyorum.

Nokia N9 hakkında bilgilendirme için Nokia sitesine bakabilirsiniz.

16 yorumlar On Nokia N9 ve işletim sistemi MeeGo değerlendirmesi

 • Bu telefonda flash olmadığı için youtube izlesene vb. video sitelerinden video izleyemiyoruz değil mi ?

  • Hayır telefonla gelen flash desteği yok ancak flash destekli bir firefox uygulaması yapılacağını duymuştum.. Artı olarak youtube uygulamalarıda zaten mevcut.

 • ben telefonu almayı düşünüyorum yalnız yeni işletim sistemi denedikleri için tereddütteyim sorun yaşarmıyım sizce?

 • Seyfettin bey telefon hız ve performans açısından oldukça başarılı. Ancak ilk ve tek meego işletim sistemli telefon olduğu için uygulamalar ve destek konusunda sıkıntı yaşayabilirsin. Ama telefon normal bir kullanıcısı için yeterli düzeyde..

 • ben öğrenci olduğum için gerek sosyal ağlar gerek müzik gerek kamera bunları çok kullanan biriyim kısaca söyleyim bana akıl verin :)

 • Sosyal ağ düzeyinde kullanım için bu telefonu tavsiye ederim :)

 • n9 sadece kullanmanızı tavsiye ederim çok güüzel bir tasarım elde etmişler sıkıntı yok

 • Ben n9 kullanıyorum. Çokda memnunum. Ovi den flash+firefox yükledim. Birde ana ekranda klasör açıp rahatça kullanıyorum. Arkadaşın dediği gibi çok uygulama açması çok iyi, 2-3 gün önce 30 uygulama açtım :) telefon çok az yavasladı. Ram 1gb olmasıda harika bir şey.

 • Ben bu telefona sahibim ve hiç bir sıkıtntısı yok istediğinz herşey var flash desteği var youtubeden video felan izleyebiliyorsunuz tasarım olarak da çok güzel kaydırarak kapatma uygulamaları yana kaydırma son derece güzel bi özellik ben çok beğendim güzel bi telefon pişman olmazsınız

 • n9 kulanicisiyim ekrana meego güncellemesi geldi yapmam sartmi we iptal edemedim yani ekranda hala ne yapmam lazim

 • meraba ben n9 almayı düşünüyorum yalnız bazen tereddütte kalıyorum. galaxy s1 kullanıyorum oda android şimdi n9 unda meeego var hangisi daha iyi yada şöyle diyim simbiandan ne farkı var..

 • n9 mu galaxy s mi ? dersek… flash player desteği galiba yok ?

 • arkadaşlar herşey güzel sadece parmağınızı hangi yöne kullandığınızda ne görev yaptığına alışmanız lazım zira açık ve oan açık kalması gereken uygulamayı kapatabilirsiniz : )))

  falsh desteğine gelince firefox 26 mb lik uygulamave yamasını indirdiğinizde sorunsuz çalışıyor şahsen izlesene.com sitesinden istediğim gibi faydalanabiliyorum

 • bende n9 kullanıyorum fakat önde kamerası olmasına rağmen görüntülü arama yapmayan bir telefon mağaza dan ön kamera uygulaması indiriyorsunuz fakat sadece resim çekmeye yarıyor bu zamanda insanlar uzaya maymun gönderirken Nokia nın bu önde kamerası olupta görüntülü arama yapmayan insanı Nokia dan soğutan bir telefon aldığıma pişmanım

 • Karizması bile almak icin bi sebep :)

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz