Neden Fotoğraf? Neden Aynasız Makine? Neden Fujifilm? – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Neden Fotoğraf? Neden Aynasız Makine? Neden Fujifilm?

Günümüzde fotoğraf meraklıları profesyonel bir fotoğraf makinesi alma konusunda çok fazla soru sorup, araştırma yapıyorlar. Bu soruların en çok sorulanı ise aynalı mı aynasız mı tercih edilmeli? Profesyonel anlamda bu soruya cevap vermek benim haddime değil o nedenle bu soruya biraz teknik bilgiler katarak yüzeysel şekilde cevap vereceğim. Ancak iki farklı makineyi de kullanan bir amatör fotoğraf sanatçısı olarak tavsiye edebileceğim bazı  bilgiler de olacaktır.

Konuya aslında en temelden girmek lazım ve kendimize şu soruyu sormamız gerekiyor. Neden fotoğraf çekiyorum? Bu sorunun cevabı aslında seçeceğiniz makine temelini belirleyecek ve hatta makineye ihtiyacınız var mı yok mu bu sorunun da cevabını size verecektir. Siz bu soruyu kendinize sora durun bende kendime sorduğumda verdiğim cevabı sizlerle paylaşayım.

Neden fotoğraf çekiyorum?

Öncelikle sorunun klasik cevabı olan; “gezdiğim, gördüğüm yerleri fotoğraflamak ve anılarımı ölümsüz kılmak için çekiyorum.” cevabı veriyor ve sadece bu konuya odaklanıyorsanız sizin çok profesyonel bir fotoğraf makinesine (bence) ihtiyacınız yok. Bunu cebinizde taşıdığınız orta ve üst seviye cep telefonlarınız ile veya güzel ve uygun fiyatlı bir dijital  fotoğraf makinesi ile çok rahat şekilde yapabilirsiniz. Değil mi?

safapaksu-fotograf

Ancak bu soruya hem yukarıdaki cevabı verip yanına da, “farklı bir bakış açısı ile, yani benim bakış açım ile insanlar, bitkiler ve dünyayı nasıl gördüğümü diğerlerine göstermek için fotoğraf çekiyorum” cevabı gibi farklılık yaratan bir yanıt verdiğiniz zaman işte sizin bu bakışınızı daha güzel ve daha iyi şekilde insanlara yansıtmanız için profesyonel bir fotoğraf makinesine ihtiyacınız var derim. Amaç farklılığınızı gördüğünüzü, bildiğinizi ve en önemlisi düşüncenizi fotoğraf ile başkalarına yansıtmaktır. İşte bu sebeple bu işi iyi araçlar yani iyi bir fotoğraf makinesi ile yapmalısınız. Bu araçları seçerken neler önemli ve nasıl bir fotoğraf makinesi seçmeliyim sorusunu sorduğumuz zaman karşımıza marka, model, lens veya çeşit gibi birçok değişken çıkacaktır. Diğer değişkenler ile ilgili değerli fotoğrafçı blog yazarları birçok bilgi paylaşımı yapmaktadır. Örnek olarak Fotografium Blog ve bu site tarafından hazırlanan eğitim videolarına bakabilirsiniz. Bu nedenle ben sadece aynalı ve aynasız fotoğraf makineleri hakkında bilgi vermek istiyorum.

Aynalı ve aynasız fotoğraf makinesi nedir? Arasındaki fark nedir?

aynali-fotograf-makinesi

Öncelikle aynalı makineleri ele alalım. Aynalı (D-SLR) makinelerimiz içeriğinde birkaç ayna ve pentaprizma adını verdiğimiz özel bir ayna barındırıyor. Lensimizden geçen ışık yani görüntü ayna ve pentaprizma sayesinde vizör’e yansır, bu sayede çekilecek görüntüyü görürüz. Deklanşöre bastığımızda ise ayna aradan kalkar ve görüntümüz enstanteneye ve sensöre gelir. Bu işlem bir kaç adımdan oluşur ve her çekim ayna ve pentaprismanın ömründen yer. Bu durum DSLR makinelere maalesef bir ömür biçer. Ayna ve pentaprismanın varlığı ise bu gibi makineleri hem ağır hemde büyük yapmak mecburiyeti doğuruyor. Üstte gördüğünüz görselde bir DSLR makinenin çalışma mantığını göreceksiniz.

fujifilm-aynasiz

Aynasız makinelerimizde durum farklıdır. Adı üstünde ayna mekanizması olmayan makinelerimizde lensimizden gelen ışık-görüntü çekim esnasında direkt olarak sensöre gelir. Herhangi bir ayna kullanılmadığı için ise DSLR makineye göre aynasız makinelerin ömrü daha uzun ve tekrardan DSLR makineye göre daha küçük ve hafiftir. Üstteki görselde de aynasız bir makinede ki çalışma yapısını görebiliriz.

Şimdi aşağıdaki görselde sizlere aynalı ve aynasız makineleri 10 farklı kriterde birbirinden ayıracağız. Bu seçimimizi daha da kolay hale getirecektir. Neticesinde son karar sizin.

aynaliaynasizkarsilastirma.jpg

Peki neden Fujifilm öneriyorum?

Şimdi sizlere neden Fujifilm‘i seçtiğimi değilde öncelikle nasıl tanıştığımı söylemek isterim. Fujifilm ülkemizde başlıca Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Adana başta olmak üzere çoğu ilimizde hafta sonları workshoplar gerçekleştiriyorlar. İlk olarak 2015’te katıldığım Sokak Fotoğrafçılığı X-Workshop’ta, Fujifilm X-T1 aynasız fotoğraf makinesi ile tanıştım. Bu workshoplara markası ne olursa olsun dilediğiniz fotoğraf makinesi ile katılabiliyorsunuz ya da sizlere verilen ve kendi getirdiğiniz SD-Kartınızı takarak kullanabiliyorsunuz. Bu arada sizlere emanet edilen bu makineler eski değil hatta yeni çıkan makine örneklerini de deneyimleye biliyorsunuz.

2015-workshop

Burada fotoğraf makinesi aldıktan sonraki önemli olan konulardan birisi alacağınız destek. Fotoğraf makinesi alınca fotoğrafçı olmak için birçok eğitim ve destek almanız gerekir. Bu konuda da en iyi desteği Fujifilm’den, Fujifilm’in hazırladığı bu workshoplarda alabiliyorsunuz. Şahsen ilk katıldığım workshopta Gül YıldızHüseyin Aldırmaz ve Hazar Çelik ile tanıştım ve X-T1’i bana sevdiren kişilerdir bu değerli fotoğraf sanatçıları. Bu nedenle katılacağınız workshoplarda değerli fotoğraf sanatçıları ile tanışma şansına da sahip oluyor ve istediğiniz soruları bu insanlara kolayca sorabiliyorsunuz.

2017-workshop

Neden Fujifilm’i öneriyorum sorusuna gelince. Hızla gelişen bir makine – lens çeşitliliğinin yanı sıra kaliteli çekimler yapabileceğiniz aynasız makinelere sahip olabiliyorsunuz. Sonraki neden ise, makineyi satın aldıktan sonra neredeyse her hafta sonu katılacağınız workshop etkinliklerinde merak ettiğiniz, takıldığınız soruların cevaplarını alabilirsiniz. Şahsen diğer markalarda bu şekilde yoğun bir destek ve eğitim çalışmalarını görmediğim için ben Fujifilm’i tercih ettim. Size en azından workshoplara katılarak Fujifilm fotoğraf makinelerini ücretsiz olarak denemenizi öneriyorum. Beğenirseniz alırsınız beğenmezseniz güzel bir gün ile kaliteli fotoğraf sanatçılarından eğitim almış olursunuz. Kaybedecek hiç bir şeyiniz yok. smile

Tüm bu konular yüzünden Amatör Fotoğraf Sanatçısı olarak bloguma yeni bir ana kategori daha ekliyorum ve Fotoğraf kategorisine bu yazı ile merhaba diyorum. Bu kategoride katılacağım fotoğraf yarışmalarını, çektiğim güzel fotoğrafları sizlerle paylaşmayı düşünüyorum.

Saygı ve Sevgilerle.

3 yorumlar On Neden Fotoğraf? Neden Aynasız Makine? Neden Fujifilm?

  • Hafifliği konusunda şüpheliyim. Daha önce canon 550d makinem vardı şu an xt 2 kullanıyorum ve canonun daha hafif geldiğini söyleyebilirim. Görüntü konusunda da henüz aynalı kalitesini yakaladığını düşünmüyorum. 250 liralık canon 50 mm lik bir lensle yakaladığım fotoğrafları 35mm 1.4 lensle yakalamakta zorlanıyorum. Bahsi geçen lens 2300 lira şu anda. Yine de insan zamanla alışıyor ve sevmeye başlıyorsunuz.

    • Ümit hocam yorumunuz için teşekkürler. Bu tip kriterler modelden modele ve diğer seçeneklere göre değişim gösterebilir. Bunlar şahsi görüşlerimdir ve genellemedir. Bilginize.

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz