Maçları canlı olarak evimizde VR ile izlesek nasıl olurdu? – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Maçları canlı olarak evimizde VR ile izlesek nasıl olurdu?

VR dediğimiz Sanal Gerçeklik teknolojisi yeni gelişen, gerçekliği sanal halde sizlere sunan etkili bir teknoloji.  Bu teknolojiyi hangi alanlarda kullanabileceğimiz ise bizim hayal gücümüz ile sınırlı. Bende kendi hayal gücümü kullanarak geçen günlerde bir firmaya bu hayalimi sundum ancak bu heyecanıma pek karşılık alamadım. Bunu bu firmanın Türkiye ayağına sunmak sanırım akıllıca değildi. Bu yüzden yazımın devamında bu hayal gücümü sizlerle paylaşmak istedim.

VR gözlüklerin çalışma yapısı kısaca kişilerin orada olma hissine bilgisayar destekli bir arabirim sayesinde yaşamalarıdır. Bu deneyimlerin gerçeklik hissiyatına göre çeşitli seviyeleri vardır ancak bu konu şuan için size aktaracağım fikir nedeniyle önemli değil.

Fikrim şudur ki; maçlarda, tiyatrolarda veya konserlerde bu teknolojiyi kullanmak ve o ortamlardaki yaşanan enerji patlamalarını, hisleri ve orada olmak deneyimini evde oturduğunuz yerden yaşamak güzel olmaz mı?

Düşününki maçlara uzakta olduğu için gidemiyorsunuz ve bu teknoloji size stadyumdaki taraflar arasında hem canlı olarak maçı izlemenizi sağlayacak ya da taraftar atmosferini taraftarların tam ortasında yaşayabilme olanağı sağlayacaktır. Tribünün ortasına yerleştirilecek bir panoramik kamera ile sizin evinizdeki VR gözlük arasında kurulacak bir ağ yapısı ile bu mümkün olabilecek bir yapı. EURO 2016 maçlarını o kadar masraf edip Fransa’da izlemek yerine evinizde tribün keyfini yaşamak güzel olurdu.

Saitama_Stadium_Panorama

Aynı şekilde bir tiyatro ortamında izleyiciler arasında yer alıp tiyatroda yaşanan bir hadisenin izleyiciler üzerindeki etkisini kendi gözleriniz ile görüp o heyecana ortak olmakta güzel olurdu. Ve tabi ki bir türlü gidemediğiniz o konserleri evinizde oturduğunuz yerden o atmosferi yaşayarak izlemekte en az konsere gitmiş kadar iyi olurdu.

Bu ve benzeri şekillerde VR teknolojisini kullanmak aslında günümüz teknolojisi ile mümkün ancak hangi firmanın bu deneyimi bize önce yaşatacağını mecburen bekleyeceğiz. Sizlerde bu teknoloji ile ilgili fikirlerinizi bu yazı altında paylaşabilirsiniz. Bellimi olur belki günün birinde firmalar bu yazıyı okur ve uygular.

3 yorumlar On Maçları canlı olarak evimizde VR ile izlesek nasıl olurdu?

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz