Google servislerine erişim sorunu – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Google servislerine erişim sorunu

Salı gününden (1 Haziran 2010) itibaren bazı Google servislerine Türkiye’den erişim sorunları meydana gelmiş ve bir çok sosyal mecra ve blog bundan bahsetmişti. Özellikle Google Dökümanlar servisine ulaşım sorunu olması ve bu servis ile bir çok işleri olan kişi ve kurumların bundan fazlası ile rahatsız olması birçok mecranın da harekete geçmesini sağladı. Problemin Google’a ait birkaç IP’nin hukuksal nedenlerle engellenmesi ve bu nedenlerin de Youtube’un engellenmesi ile alakası olduğunu belirtiliyor.

Webrazzi’nin bu konuda ayrıntılı bir yazısı mevcut altta o yazıdan bazı alıntılar yapabilirim ve en altta Webrazi’nin yazısının linkini bulabilirsiniz. Anadolu Ajansı konuyla ilgili olarak bir basın bülteni geçmiş ve diğer gazete siteleri bu bülten doğrultusunda haberler yapmışlar. Bu haberlerin bazılarına göre Google’ın Docs, Video, Toolbar ve Chrome ile ilgili tüm alt alan adların engellendiğide söylenmiş.

Kullandığım TTNET ADSL servisi ile hiç bir DNS kullanmadan şuanda bir deneme yaptığımda Youtube haricinde ulaşamadığım servisler Docs, Sketchup ve Groups servisleri. Google Türkiye ve diğer İnternet Servis Sağlayıcılar ile irtibat halinde olan Webrazzi’den bu konuyu ayrıntılı olarak takib edebilirsiniz.

http://www.webrazzi.com/2010/06/04/google-servisleri-engellendi-mi/

7 yorumlar On Google servislerine erişim sorunu

 • Google Servislerinin yasaklanma sebebi:
  -Türkiyede sadece çalışma ofisleri var.
  -Türkiyeden Reklam gelirleri yüksek fakat;
  –Reklam gelirlerini direk olarak yurt dışına aktarıorlar
  –Elde ettikleri gelirlerden vergi ödemiyorlar.
  –Devletimiz haklı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nden kazandığı paralardan vergi ödemesini talep ediyor.
  –Google firması vergi ödemeyi kabul etmiyor.
  –Yasaklamanın sebebi budur…
  -Youtube vs. başka bir sebebi yoktur..

 • Düzeldi gibi heralde

 • Ben youtube’u nasıl açacağımı bir türlü çözemedim. Aslında bu sorunu benim çözmem de gerekmiyor. Yüce devletimiz, bir kaç video için böyle erişim engellerse sanırım gerçekten haftalık mizah dergilerindeki gibi, artık internet’e form doldurup öyle girmeyi deneyeceğiz.

 • Googlenin kısıtlaması çok saçma

 • düzeldi sanırım. kimse bir problem yaşamıyor artık .

 • evet bencede abi devlet bana göre haklı google tr den reklam gelirleri ile dunyayı götürüyor tek kuruş para ödemeiyor ama karşılıgında devleet vergi vermesi gerek..

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz