Aile Hekimimizi değiştirirken yaşadığımız sıkıntılar – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Aile Hekimimizi değiştirirken yaşadığımız sıkıntılar

Aile hekimleri genelde Toplum Sağlığı Merkezlerindeki kişiler tarafından atanan doktorlardır. Kişi Toplum Sağlığı Merkezine başvurur ve Aile hekimi belirlenir. Bu sadece 2-3 dakikalık bir işlemdir. Her ne kadar küçük yerlerde bu işlem kolay olsa da büyük şehirlerde yaşayan kişiler bu küçük işlemi gerçekleştirmek için şehrin diğer ucunda bulunan Toplum Sağlığı Merkezine gitmeleri gerekmektedir.

Bu konu Sağlık Bakanlığı tarafından e-devlet sisteminde kolay hale getirilmelidir. Özellikle aile hekiminin kolay şekilde atanabilmesi ve değiştirilmesi gerektiği zaman e-devlet sisteminde nasıl ki adresimizi değiştire bildiğimiz gibi bu değişimi de kolayca yapabilmeliyiz diye düşünüyorum.

Sizlere bu konudaki örneği kendimden vermek istiyorum. Ben Ankara ilinin Etimesgut ilçesinde Elvankent semtinde oturmaktayım. Aile hekimi ile yaşadığım bir sorun yüzünden hekimimi değiştirmek istediğimde Eryaman’da bulunan (Elvankent’ten hiçbir dolmuş ve otobüsün gitmediği) Etimesgut Toplum Sağlığı Merkezine gitmem gerekiyor. Bu da bana en düşük 35TL gidiş-geliş taksi masrafına yol açıyor. Yapılan işlem ise çok basit. TC kimlik numaranızı veriyor ve doktorunuzu seçiyorsunuz. Evet bu kadar basit, ücretsiz bir işlem için 35TL taksi masrafınız oluyor.

Sorunun çözümü oldukça basit. Bahsettiğim üzere e-devlet’te sağlık bakanlığının aile hekimlerinin sorgulanması ve değişimi ile ilgili bir hizmet başlatması. Umarım bu yazımız bu hizmeti yayına almak konusunda bir başlangıç olur. E-devlet’e gelmesini düşündüğünüz hizmetler ile ilgili konular var ise bu konu altında yazabilir bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kapak Görseli Kaynak : https://dribbble.com/shots/2091133-Check-up

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz