Wix.com ile kendine kolayca bedava site kur – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]
ISO 27001 ve 27002’deki 2022 Sürüm Değişiklikleriyle İlgili Bilgiler ISO 27001 ve 27002’deki 2022 Sürüm Değişiklikleriyle İlgili Bilgiler
ISO 27001 ve 27002'deki 2022 Sürüm Değişiklikleriyle İlgili Bilgiler
Uzaydaki Gözlem Uydularından Gelen Gizlilik Tehlikesi Uzaydaki Gözlem Uydularından Gelen Gizlilik Tehlikesi
Uzaydaki Gözlem Uydularından Gelen Gizlilik Tehlikesi
Senaryolar Üzerinden Türkiye’nin Bilgi Güvenliği Farkındalık Seviyesi Senaryolar Üzerinden Türkiye’nin Bilgi Güvenliği Farkındalık Seviyesi
Senaryolar Üzerinden Türkiye'nin Bilgi Güvenliği Farkındalık Seviyesi
Parola Güvenliği Farkındalığı ve Güçlü Parola Oluşturma Rehberi Parola Güvenliği Farkındalığı ve Güçlü Parola Oluşturma Rehberi
Parola Güvenliği Farkındalığı ve Güçlü Parola Oluşturma Rehberi
Whatsapp aslında yıllardır verilerinizi Facebook ile paylaşıyor Whatsapp aslında yıllardır verilerinizi Facebook ile paylaşıyor
Whatsapp aslında yıllardır verilerinizi Facebook ile paylaşıyor
“Logoların Gizli Dili” Günlük yaşantımızda neden her yerde logolar var? “Logoların Gizli Dili” Günlük yaşantımızda neden her yerde logolar var?
"Logoların Gizli Dili" Günlük yaşantımızda neden her yerde logolar var?
Virüsler İnsanlara Karşı: #Covid19 bilimi hakkında 3 basit nokta Virüsler İnsanlara Karşı: #Covid19 bilimi hakkında 3 basit nokta
Virüsler İnsanlara Karşı: #Covid19 bilimi hakkında 3 basit nokta
Becerilerinizi geliştirecek 7 farklı tasarım meydan okuması Becerilerinizi geliştirecek 7 farklı tasarım meydan okuması
Becerilerinizi geliştirecek 7 farklı tasarım meydan okuması
Logo tasarlamanızı geliştirecek 6 önemli tavsiye Logo tasarlamanızı geliştirecek 6 önemli tavsiye
Logo tasarlamanızı geliştirecek 6 önemli tavsiye
Sitenizi ayakta tutmanız için yapmanız gereken 7 şey Sitenizi ayakta tutmanız için yapmanız gereken 7 şey
Sitenizi ayakta tutmanız için yapmanız gereken 7 şey
Yeni başlayanlar için tam bir Logo Tasarım Rehberi Yeni başlayanlar için tam bir Logo Tasarım Rehberi
Yeni başlayanlar için tam bir Logo Tasarım Rehberi
Beğenmediğiniz bir tasarımın daha iyisini siz yapın! Beğenmediğiniz bir tasarımın daha iyisini siz yapın!
Beğenmediğiniz bir tasarımın daha iyisini siz yapın!
Siber Farkındalık Manifestosu #SiberGüvenlik Siber Farkındalık Manifestosu #SiberGüvenlik
Siber Farkındalık Manifestosu #SiberGüvenlik
Kendi Android Uygulamanızı kolayca ve ücretsiz oluşturun Kendi Android Uygulamanızı kolayca ve ücretsiz oluşturun
Kendi Android Uygulamanızı kolayca ve ücretsiz oluşturun
Duyarlı (responsive) Markalaşmaya Hazır mıyız? Duyarlı (responsive) Markalaşmaya Hazır mıyız?
Duyarlı (responsive) Markalaşmaya Hazır mıyız?
Bütün tasarımcıların bilmesi gereken ücretsiz kaynaklar Bütün tasarımcıların bilmesi gereken ücretsiz kaynaklar
Bütün tasarımcıların bilmesi gereken ücretsiz kaynaklar
Sosyal Medya ile Blogunuzu Tanıtın ve Güçlendirin Sosyal Medya ile Blogunuzu Tanıtın ve Güçlendirin
Sosyal Medya ile Blogunuzu Tanıtın ve Güçlendirin
Tasarımlarınızı yaparken eğlenmeyi de unutmayın Tasarımlarınızı yaparken eğlenmeyi de unutmayın
Tasarımlarınızı yaparken eğlenmeyi de unutmayın

Wix.com ile kendine kolayca bedava site kur

Eski zamanlarda web sitesi kurmak herkesin harcı olan bir konu değildi. Bu nedenle profesyonellerden destek alınır ve şimdiye göre çok basit siteleri çok büyük meblağ ile yaptırırlardı. Kısaca parası olan düdüğü çalardı. Parası olmayanda reklamları bol olan ücretsiz web barındırıcıları kullanıp başkalarına para kazandırırdı. Günümüzde ücretsiz web barındırıcılara ek olarak aynı zamanda da site yapım araçları eklenerek kendi sitenizi kendiniz yapabiliyorsunuz. Bu servislerin başında gelen Wix sitesini sizlere tanıtacağım.

Wix nedir?

Wix online ortamda başka kimseye ihtiyaç duymadan kendi kişisel yada kurumsal sitenizi kurabileceğiniz interaktif bir ücretsiz servistir. Hazır şablonlar, zenginleştirilmiş içerik yönetim sistem entegreli, hazır sosyal medya entegrasyonu, kendi uygulama marketi ile oluşturduğunuz siteye bir çok öğe ekleyebilme olanağı, dahili arama motoru optimizasyonu, ticari sistem araçları, portföy oluşturabileceğiniz galeri eklentileri, harici alan adı bağlama olanağı ve dilediğiniz zaman destek bulabileceğiniz bir sistemdir.

wixshotuye

Üyelik

Üyelik süreci sosyal ağlar Facebook ve Google+ ile kolaylaştırılmış durumda tek tıklama ile üye olabiliyorsunuz. Eğer bu ağları konuya dahil etmek istemezseniz elektronik postanız ile üye olabiliyorsunuz. Üye olduktan sonra site oluşturmaya hemen başlayabiliyorsunuz.

wixshot0

Hemen site oluşturmaya başlayalım

Sitenizi oluşturmak için öncelikle şablonunuzu seçmeniz gerekiyor. Birçok kategori başlığında (iş ve hizmetler, müzik, eğlence, blog, tek sayfalıklar, kişisel vb) kendinize uygun şablonu (tema) bulup başlayabiliyorsunuz. Örnek olarak kendimize yazılarımızı ve kişisel yorumlarımızı yayınlayabileceğimiz bir blog oluşturalım. Bu yüzden Blog kategorisi altında kendimize uygun bir şablon seçeceğiz. Buraya küçük bir not ekleyelim, Wix bazı  profesyonel şablonları ücretli şekilde satabiliyor ancak ücretsiz olan şablonlarında profesyonel şablonları aratacak yanları olmadığını da belirtmemde fayda var. Neredeyse tüm şablonlar mobil şablon desteğine de sahipler.

wixshot1

Gelelim sitemizi düzenlemeye

Şablon seçimimizi yaptıktan sonra sırada sitemizi düzenlemeye geldi. Seçtiğimiz şablonu düzenle butonuna bastığımızda Wix HTML5 tabanlı bir düzenleme aracı karşımıza çıkıyor. Tüm bu araçlarında Türkçe destekli olduğunu da belirtmekte fayda var. Bu düzenleme alanı Sayfalar, Tasarım, Ekle, App Market ve Ayarlar olmak üzere 5 sekmeye ayrılıyor. Bu sekmeleri de kısaca incelemek gerekirse;

wixshot3

Sayfalar

Bu alanda Web sitenizde bulunmasını istediğiniz sabit sayfaları ve alt sayfalarını ve içeriklerini ayarlayabiliyorsunuz.  Yeni sayfa ekleyip içerik düzenleri de bu sekmeden gerçekleştiriliyor.

Tasarım

Bu sekmede sayfalarınızın genel tasarım ayarları olan arkaplan, renkler ve Yazı tiplerini ayarlıyorsunuz.

Ekle

Bu bölümde sayfanızı oluşturan öğeleri ekliyorsunuz. Metin, Görüntü, Galeri, Medya, Blog Öğeleri, Sanal Mağaza, Sosyal Ağlar ve diğer uygulama öğelerini bu bölümden kolay bir şekilde sayfanıza entegre edebiliyorsunuz.

Wix App Market

Bu sekmede wix tarafından sitenizden sunabileceğiniz uygulamaları sitenize ekleyebiliyorsunuz. Bu uygulamalar genellikle formlar, sosyal ağ uygulamaları, galeri vb. öğeleri içeriyor. Örnek vermek gerekirse sosyal ağ kullanıcıların kullanabileceği bir sosyal forum uygulamasını sitenize entegre etmek isterseniz bu bölüme girmelisiniz.

Ayarlar

Ayarlar sekmesinde siteniz ile ilgili genel site ayarları (isim, adres vb), seo ayarları, sosyal ağ ayarları, istatistikler ve favicon ayarlarını düzenleyebiliyorsunuz. İstatistikler ve Favicon ayarları ücretli üyeler içindir.

wixshotson

Her şey bittiyse siteyi yayına alalım

Tüm site ayarlarını, bilgilerini girdikten ve tema düzenlemelerini yaptıktan sonra sitemiz yayınlamaya hazır olarak karşımıza çıkıyor. kullanici_adi.wix.com size sunulan üyelik adresi oluyor. Oluşturduğunuz site ise kullanici_adi.wix.com/site_adi şeklinde yayınlanıyor. Söylediğim gibi aylık bir miktar ücret ödediğinizde ise bu standart yapıyı kendi alan adınızdan yayınlama şansına sahip oluyorsunuz. Ücretsiz siteler için görmüş olduğum iki dezavantajdan birisi alan adı meselesi diğeri ise sitenizde wix reklamının yapılması ancak wix ücretsiz sunduğu bu hizmetler karşılığında bu reklamı yayınlamayı hak ediyor.

Bir site oluşturup yayınlamak Wix sayesinde işte bu kadar basitleştirildi, tek yapmanız gereken üye olmak ve içeriğini kendinize ya da kuruluşunuza göre düzenlemek. Hepsi bu kadar.  Sormak istediğiniz konuları lütfen çekinmeden sorun elimden geldiğince yanıtlamaya çalışacağım. Keyifli Wixlemeler.

3 yorumlar On Wix.com ile kendine kolayca bedava site kur

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz