Türkiye’de internet sansürleme sisteminde bulunan boşluk – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Türkiye’de internet sansürleme sisteminde bulunan boşluk

Bilginiz üzere birkaç gün önce blogspot domaini digiturk firmasının başvurusu nedeni ile engellendi ve digiturk bu konuda sosyal ağlar üzerinden binlerce kişinin tepkisini aldı. Olaya digiturk firması açısından baktığımızda firmanın haklı bir konumda olduğunu söyleyebilirim lakin digiturk yayınlarını illegal olarak kendi blogunda yayınlayan birisi yüzünden olan bir olay olması ve bütün bir sistemi bunun yüzünden engelleme konusunda kesinlikle haksız olduğu aşikar.

Gelelim sorunun kaynağına, Blogspot herkesin bildiği gibi Google firmasının kullanıcılarına subdomain ile ücretsiz bir blog açmasını sağlayan bir servis. Bir yada bir kaç kişi çıkıyor digiturkte ücrete tabi olarak yayınlanan maçları bu ücretsiz servisi kullanarak __.blogspot.com adresinde yayınlıyor. Bunu gören digiturk yetkilileri harekete geçerek bazı web sitelerinde aralarında bulunduğu ve illegal yayın yapan bu sitelerin bir listesini çıkartıyor ve haklı olarak mahkemeye veriyor. Lakin burada yapılan bir eksik, hata yada bilerek yapılan ve “nedense bana göre reklam kokan bir yanlış” mevcut.

Buradaki yapılan yanlış “__.blogspot.com” olarak listeye girmesi gereken bir blogun yerine direkt olarak “blogspot.com” yazılıp tüm bir servisi mahkemeye vermeleridir.  İşte işin kırılma noktası burası ancak bu konuda net bir şey yazamıyorum çünkü bunun amacını anlamış değilim. Söylediğim gibi bu bir hata yada eksik olabilir.

Ancak aklıma üçüncü bir seçenek daha geliyor. Buda bana göre akıllı ve bir o kadar da pis bir reklam atağı. Neden reklam atağı diyorum. Farkettiyseniz bütün haber sitelerinde, televizyonlarda ve bir çok sosyal ağda bu firmanın adı geçiyor. Adının iyi yada kötü geçmesi o firmanın bence umrunda olmayan bir durum. Bunun nedeni birkaç günlüğüne de olsa tüm medyayı kullanabilmeleri. Ve bu reklam atağı sırasında da nedense firmanın logo ve site tasarımının da değişmesi de manidar. Ancak dediğim gibi bu konuda emin olmadığımı ve anlayamadığımı söyledim.

İnternet üzerinde işlenen suçların ülkemizde şuanda pek bir değeri olmadığı kanaatinde olduğum için bu konu da diğerleri gibi birkaç hafta sürer, düzeltilir ve diğerleri gibi bir sonraki engellemeye kadar unutulur gider.

O yüzden önce yasal olarak internet suçlarının açıkları doldurulmalı ve bilişimden anlayan avukat ve hakimlerin sayısının arttırılması gerekirse de ayrı bir mahkeme oluşturulması gerekir diye düşünüyorum. Yasaklamayı yapan firma haklıdır ancak bunu dile getirirken hata yapmıştır. Bu hatayı farketmeden hüküm veren firma çalışanlar, avukatlar ve hakimlerde en az firma kadar hatalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti’ni yöneten veya konu ile ilgili yetkili kişilere sesleniyorum, bu konuya bir açıklık getirmezseniz daha çok reklam faciaları, hatalar, suçlar olacak ve en önemlisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu yapılan hatalar yüzünden daha çok işkence çekeceklerdir. Bilginize.

2 yorumlar On Türkiye’de internet sansürleme sisteminde bulunan boşluk

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz