Spaksu’nun enteresan alışkanlıkları #mimlendik – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Spaksu’nun enteresan alışkanlıkları #mimlendik

Bilgisayar ortamında ne yaparsam yapayım bazen yaptığımı sonradan farkettiğim bazı enteresan alışkanlıklarım ve prensip sayılabilecek davranış biçimlerim oluyor. Bu konuda kısa, gereksiz ve bir o kadar ilginç bazı prensiplerimden sizlere bahsetmek istiyorum.

Bir tasarımımda bu websitesi tasarımı yada bir logo tasarımı olabiir. Dayanamadığım bazı düzen saplantılarım var. Bunlardan birisi bir web sitesinde tasarımı bitirdiğimde koca tasarımdaki 1 pixellik hata gözüme daima çarpar ve o hatayı düzeltmek pahasına dahi olsa koca tasarımı yeniden düzenlemeyi göze alırım. Bu hatalı tasarımı o şekilde insanlara sunamam. Tabi bu farkettiğim tasarımlar için geçerli bir durumdur. Ve şöyle bir durumda var bir tasarımı hazırladım ve sosyal ağlarda yayınladım. Bir arkadaşım geldi dediki şunun şurasında önemsiz ufak bir hata var. Hemen o kadar beğeni almış yada retweet edilmiş hiç farketmez o tasarımı kaldırırım ve hatayı düzeltip tekrar yayınlarım. Bu sadece bende mi var bilmiyorum ama düzene çok  önem veren birisiyim.

Düzene önem veren birisiyim dedim ya, blog yazılarımda bile belli bir standart yapıyı düzeni yakalamak ve o düzene göre tüm yazılarımı yazmak isterim. Aynı şekilde yazıların üstünde ve içeriğinde bulunan grafiklerin yazı ile uyumlu olmasına da aşırı özen gösteren birisiyim.

Bu durum sadece kendi tasarımlarım için geçerli değildir. Girdiğim sitelerede tasarım açısından baktığım için tasarımı kötü olan bir siteye tekrar girme ihtimalim içeriğe bağlıdır. Yani beni çeken beni ilgilendiren önemli bir içerik varsa tasarımı kötü de olsa o siteye girerim ama beni bağlayan bir içerik olmadığında tasarımı kötü olarak değerlendirdiğim bir siteye girdiğim an o siteyi kapatırım.

Önem verdiğim bir konuda maddiyata önem vermeden yardım etme çabamdır. Boş zamanımda girdiğim bazı özellikle blog sitelerinde hobi ve amatör işim olan logo tasarımı açısından logolarını değerlendiririm ve aklıma daha yaratıcı bir fikir geldiğinde ise o fikri bir tasarıma dönüştürürüm ve sitenin sahibi ile bu tasarımı ücret almadan paylaşırım. Ama biri benden ücretsiz bir logo istediğinde ise hernekadar yardım etmek istesemde genelde olumsuz olarak değerlendiririm. Bu konuyu henüz bende çözemedim.

Bilmiyorum bu tarz örnekler kafamda bayağı fazla var ama birbirine fazla benzer olduğu için şimdilik bunlarla idare ediverin.. Bu yazı Fatih Özdemir arkadaşımız tarafından bir MİM olarak bana geldi ve elimden geldiğince değerlendirmeye özen gösterdim.. Bende bu mimi olduğu gibi Rıza Selçuk Saydam‘ı, Hasan Yalçın‘a, Hakkı Duman‘a, Bilim Hatunu‘na ve Ahmet Orhan‘a gönderiyorum. Hadi bakalım yine iyisiniz mimlendiniz. Mim konumuz kısaca “Garip alışkanlıklarınız ve prensipleriniz”.

4 yorumlar On Spaksu’nun enteresan alışkanlıkları #mimlendik

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz