Philips’in Profesyonel Monitörü 328P6AUBREB İncelemesi – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Philips’in Profesyonel Monitörü 328P6AUBREB İncelemesi

Video düzenleyenler, montaj ve animasyon işi yapanlar ile tasarımcılar için ideal monitör bulmak günümüzde kolaylaştı. Çözünürlük ve çözünürlüğe göre ekranın büyüklüğünü dikkate alındığı zaman bu oranın optimal olduğu bir monitör bulmalıyız. Bu konuda ideal düzeyde olduğunu düşündüğüm bir başka Philips monitörü olan profesyonel serisi monitörü 328P6AUBREB modelini birlikte kısaca inceleyelim.

Temel Özellikler;

 • LCD Panel tipi: IPS
 • Arka aydınlatma: W-LED
 • Ekran boyutu: 80,1 cm / 31,5 inç
 • En-Boy oranı: 16:9
 • Çözünürlük: QHD (2560x1440px)
 • Tepki süresi: 4 ms
 • Bağlantı tipleri:
  • VGA (Analog),
  • DisplayPort 1.2,
  • HDMI 2.0,
  • USB-C 3.1 Nesil,
  • 2 x USB 3.1 Nesil,
  • RJ45 – Ethernet LAN (10 M/100 M/1 G)
 • Ses giriş / çıkış: PC Ses Girişi, Kulaklık Çıkışı.
 • Dahili hoparlör: 2 x 3W
 • Renk Gamı: Adobe RGB %99 (CIE 1976)
 • HDR: DisplayHDR 400 (HDMI)
 • Kablolar: D-Sub kablosu, DP kablosu, HDMI kablosu, USB-C – USB-C kablosu, USB-C – USB-A kablosu, Güç kablosu, Ses kablosu

 

Tasarım;

Tasarım itibari ile profesyonel seri philips modelleri için standart bir tasarımda olan bu monitörümüz siyah renk ve ince bir yapıdadır.  Ayak kısmı monitöre göre çok yer kaplıyor ancak monitörün dengesini koruması için ideal ve sağlam bir yapıda diyebiliriz. Monitörün arka alt-sağ kısmında bağlantı girişleri yer alıyor. Bununla beraber arka sağ kısmında usb bağlantı “hub” girişleri ve arka alt-sol kısmında power girişi ve power butonu yer alıyor.

Bu konuda bir eleştirim olacak; Öncelikle power butonu ile normal şekilde monitörü kapatıp açmak için kullanılan tuş farklıdır.  Normal şekilde kullandığımız kolay ulaşılabilen, genelde ön tarafta yer alan tuş, sadece monitörü kapatmaya yarayan bir tuştur. Ancak monitörün genellikle arkasında yer alan ve sadece philips yeni nesil monitörlerde gördüğüm “power butonu” tümüyle monitördeki elektrik dolaşımını engelleyen kullanışlı bir butondur. Şuan aktif olarak kullandığım philips (298P4) monitörde power butonu arka sağ kısmında kolay şekilde ulaşılabilen bir yerdedir. Fakat bu monitörde maalesef power butonu, power girişinin yanında kolay ulaşımı olmayan bir yere eklenmiş. Bu durum butonun kullanımını zorlaştırıyor diyebilirim. 

Ergonomi;

Ergonomik olarak beklentilerimizi karşılayan bir yapıda ve SmartErgo Base özelliği olan 328P6AUBREB öne-arkaya doğru -5/20 derece eğilmeye sahiptir. Rotasyon olarak 90 dereceye kadar döndürebilir ve monitörü dikey olarak kullanabilirsiniz. Monitörü sola ve sağa -170/170 dereceye kadar döndürebiliyoruz. Monitörün tüm plastik parçaları %100 geri dönüştürülen malzemelerden üretilmiştir. Bu durum göz önünde olduğu zaman monitörün genelinin %65’i geri dönüştürülmüş plastikten üretilmiştir. Monitörün ambalaj malzemeleri de %100 geri dönüştürülebilir malzemedir.

Kullanım;

IPS (8-10 bit) teknolojisine sahip olan monitör 178 derecelik açılardan görünme olanağına ve 1,07 milyar gerçek renk içeriğine sahiptir. Parlaklık, kontrast ve renk olarak görsel açıdan oldukça başarılı olmasının asıl sebebi olarak monitörün HDR (yüksek dinamik aralık) özelliğine sahip olması diyebiliriz. Monitör tasarımcı ve özellikle de video montajı yapan düzenleyiciler için Quad HD 2560×1440 piksele sahip kristal netliğinde görüntü ve yeterli düzeyde çözünürlüğü bizlere sunuyor.

Renk konusunda  Adobe %99 ve %100 sRGB renk çeşitliliğini bizlere sunan monitör, Adobe RGB’nin gelişmiş renk görüntüleme serisi sayesinde profesyonel fotoğraf ve video düzenleme, animasyon ya da renklerin kritik rol oynadığı projeler üzerinde çalışmak için oldukça ideal bir monitör diyebiliriz.

Monitör tepki süresi olarak oyuncu monitörü düzeyinde olmasa da yinede profesyonel olmayan oyuncular için iyi bir renk çeşitliliği ile güzel bir oyun oynama rahatlığı sunacağına şüphem yok. Monitör, karşısında uzun zaman geçiren bizler için gözümüzü rahatsız etmeyecek LowBlue (mavı ışık azaltıcı) teknolojisine de sahiptir.

Bu monitörde USB Power Delivery standardını karşılayan dahili bir USB-C bağlantısı mevcut. Akıllı ve esnek güç yönetimi sayesinde tek bir USB-C kablosu kullanarak monitör üzerinden uyumlu* Dizüstü bilgisayarınızı çalıştırabiliyor ve/veya şarj edebiliyorsunuz. *Uyumdan kasıt USB-C güç sağlama ve şarj etme işlevleri için dizüstü bilgisayarınızın / cihazınızın standart USB-C Power Delivery özelliklerini desteklemesi gerekiyor.

Sonuç;

Philips 328P6AUBREB Monitörü daha çok video düzenlemesi, animasyon hazırlayan kişiler ve tasarımcılar için ideal düzeyde kaliteli özellikleri barındırıyor. Ergonomik olarakta güçlü bir monitör olan 328P6AUBREB monitörü yukarıda belirttiğim özellikler ile video düzenleyen, animasyon hazırlayan ve tasarımcı kişiler için optimal seviyede büyüklük ve çözünürlük oranına sahip bir profesyonel monitör olarak tavsiye ediyorum.

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz