Paypal nedir? Nasıl kullanılır? – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Paypal nedir? Nasıl kullanılır?

Öncelikle Paypal nedir? onu belirtelim. Elektronik posta (mail) adresiniz ile kredi kartınız arasında bir bağ kuruyor diyebilirim. Günümüzde internet alışveriş’i oldukça basit ve bir o kadarda tehlikeli olabiliyor. Paypal ise size kredi kartınızın numaralarını direk kullanmadan sadece mail adresiniz ile alışveriş  yapmanızı sağlıyor. Diyeceksiniz bunun bize sağladığı güven yada güvenliği ne? Yada birisi mail adresimi ve şifremi aldığında direk olarak kredi kartımdan alışveriş yapabilirmi? Bunların cevabını yazının devamında ayrıntılı bir şekilde anlatacağım.

Paypal nedir ve nasıl üye olunur?

Bilmeyenler yada yeni başlayanlar için konunun en başından alacağım. Kendi sitesinde kendini; online ödeme yapmanın en güvenli ve kolay yolu, olarak tanımlayan paypal sistemi bana göre gerçekten kolay ancak güvenli olmasını kullanıcının sağlayacağı bir sistem. Önceki zamanlarda Türk bankalarında işlem yapmayan paypal hatasını çok geçmeden anladı ve yakın zamanda hem Türkçe oldu hemde Türkiye bankaları ile işlem yapmaya başladı.

Paypal’a üye olurken size ilk olarak paypalı ne amaçla kullanmak istediğiniz sorulur. Bunlar kişisel, premier ve iş hesaplarıdır. Premier hesap online satış yapan kişiler için , İş hesabıda kurum ve kuruluşlar için idealdir. Biz kişisel hesabı inceleyeceğimiz için diğerlerini anlatma ihtiyacı duymuyorum.

Amacımınızı belirttikten sonra sizden standart bir üye kayıt formu gibi bir formda ad soyad, adres ve diğer iletişim bilgileri istenir. Burada dikkat etmemiz gereken mail ve şifreniz olacaktır. Size tavsiyem mail adresinizin  şifresi ile paypal şifrenizi farklı tutmanız. Bunu neden söylediğime gelince olurya birisi mail hesabınızı ele geçirdiğinde paypal şifreniz farklı olduğu için paypal hesabınıza sizin önce mudahale ederek hesabınız ile bir işlem yapmanızı engellemek. Üye kayıt formunu doldurduğumuzda eğer hemen alışveriş yapmanız gerekiyorsa altta sizden kredi kartı bilgilerinizi isteyecektir.  Bana sorarsanız bunu üye olduktan sonra yapmanızı öneriyorum nedeni ise aşağıda açıklayacağım kredi kartı ile ilgili bilgilendirmeler olacaktır.

Paypal hesabınıza kredi kartı eklemek?

Üyeliğimizi tamamladıktan sonra sırada paypal hesabınız ile kredi kartınızın ilişkilendirmesini yapacağız. Bu işleme geçmeden önce size bir öneride bulunmak istiyorum. Ülkemiz bankalarının çoğunda kredi kartınıza ek olarak sanal kart oluşturabilme özelliği vardır. Bankanıza bu başvuruyu yaptığınızda size kredi kartınız ile bağlantılı bir sanal kredi kartı oluşturacaktır. Normal kredi kartının tüm özelliklerine sahip olan sanal kredi kartının en önemli özelliği kullanabilir bakiyesinin geçici olarak istediğiniz miktarda yükseltilebilir olmasıdır.

Örnek olarak normal kredi kartınızın bakiyesi 100TL ise siz bunun 50TL sini sanal kredi kartınıza belli bir süreliğini aktarabiliyorsunuz ve alışverişinizi sanal kredi kartı ile yapabiliyorsunuz. 50TL nin 30TL sini harcadığınızda kalan 20TL belirttiğiniz süre tamamlandığında kullanmadığınız 20TL lik bakiyeniz 0TL oluyor. Bu sayede sanal kredi kartınızın numarasını çaldırsanız bile çalan kişinin bir işine yaramıyor çünki bakiyesi 0TL.

Benim tavsiyem ise bankanız ile irtibata geçip bir sanal kredi kartı oluşturarak normal kredi kartınızı internet ortamından uzak tutmanız. Bu sayede güvenliğinizi maximum düzeye çıkarmış oluyorsunuz. Hesabınıza girdiğinizde Profil bölümünden Kredi kartı ekle/kaldır kısmına geliyoruz ve Kart Ekle butonuna tıklıyoruz. Eğer yukarıda vermiş olduğum tavsiyeme uyarsanız sizden sanal kredi kartınızın yada normal kredi kartınızın numaraları isteniyor.

Gereken bilgileri girdiğinizde önce kredi kartınızın gerçekliği kontrol ediliyor (bu işlem kısa sürer) gerçekliği kabul edilen kredi kartınızın size ait olup olmadığının kontrolü için kartınızdan bir miktar para çekiliyor. Eğer sanal kredi kartı kullanıyorsanız bu işlemi hafta içi yapmanızı ve kredi kartınızdan 5TL lik bir miktarı sanal kartınıza maximum süre vererek aktarmanızı öneririm. Bu işlem bir yada iki gün sürebilir. Çekilen miktar önemli değil önemli olan kredi kartınızdan para çekerken kart ekstrenizdeki çekilen paranın açıklamasındaki 4 haneli şifredir. Paypal sizden bu şifreyi kredi kartınızın size ait olup olmadığını kontrol etmek için istiyor. 4 haneli şifreyi onaylama kutusuna girdiğinizde eğer doğru şifreyi girerseniz işleminiz tamamlanmış kredi kartınızı ilişkilendirmiş oluyorsunuz.

Paypal ile alışveriş;

Türk alışveriş sitelerinde henüz yaygınlaşmayan hatta bulunmayan paypal sistemi genellikle yurt dışı alışverişlerinde kullanılmaktadır. Genelde paypal sistemini kullanan alışveriş siteleri bunu ya anasayfalarında yada ödeme sayfalarında belirtirler. Size örnek yurt dışından alışveriş yapabileceğiniz eBay ve DealExtreme sitelerini örnek verebilirim. Yurdumuzda paypal sistemini genel olarak hosting satıcıları kullanırlar örnek olarak Vital Hosting‘i verebilirim. Yapmanız gereken tek şey ise alışveriş sepetini doldurmak ve ödeme bölümüne geldiğinizde paypal ödeme şeklini seçmektir. Ondan sonra size paypal mail adresini ve şifreniz istenecektir. Ödemeyi onayladığınızda ise ödeme ücreti kredi kartınızdan kesilecektir.

Paypal ile aynı zamanda başka bir paypal hesabına para gönderebilir yada alabilirsiniz. Sadece mail adresinizi kullanarak paypal hesapları arasında para transferi yapabilirsiniz. Örnek olarak, İnternette iş yaptırdığınız bir tasarımcıya para ödemeniz gerekiyor ancak nakit paranız yok havale yada eft yapabilecek durumunuz da yok eğer karşınızdaki tasarımcının bir paypal hesabı varsa kredi kartınız yardımı ile paypaldan tasarımcınıza ödeme yapmanız mümkündür. Aynı şekilde sizde paypal hesabınıza başka birinden ücret alabilirsiniz.

Aldığınız ücreti banka hesabınıza aktarmak için ise kredi kartı eklerken yaptığımız işlemleri banka hesabı eklemek için yapıyorsunuz ve ücretinizi paypal’dan banka hesabınıza aktarabiliyorsunuz.

Paypal kullanmasını bilenler için gerçekten güzel bir sistemdir. Üstte anlatmak istediklerimi uyguladığınız sürece bence başınız ağrımaz ve paypal sistemini verimli bir şekilde kullanırsınız.  Gerisi size kalmış www.paypal.com

70 yorumlar On Paypal nedir? Nasıl kullanılır?

 • benim bir sorunum var hesabımda 6,5tl param vardı ebay üzerinden paypal aracılığıyla yurtdışından 17,5 tl alışveriş yaptım kartımdan 6,5 tl çekildi paypal ise 17,5 liranın ödendiğini söylüyor ne yapmam gerekiyor ebaydeki satıcıyla görüşüp ödemenin geri kalanını da ı göndermeliyim bi sorun çıkar mı?

 • Bana Avustralya’dan para gönderecek olsalar ben onu alabilirmiyim ve TL ye çevirmem nasıl olur ve nasıl ücretlendirilmelere tabi olurum

 • Merhaba,

  Eğer bir kredi ihtiyacınız var mı? Biz muhtaç yardım ana amacı ile sertifikalı akredite kredi kredi şirketi vardır. Biz 3% faiz oranı dolar 15.000.000,00 maksimum kredi aralığı $ 5,000.00 minimum kredi sunuyoruz. Eğer ilgileniyorsanız Yani, sadece e-posta yoluyla bize ulaşın: Sgrmarketers@outlook.com

  içtenlikle
  yönetim

 • Paypal ‘dan epostama msj gldi. Para iadesi yapilmistr diye. Bnkaya gidip bktim para hesaba aktarilmams. Neden ? Yada kac gnde akatrilir? Cvp verrsenz sevinirim.

 • Cvp yazarsaniz sevinirim lutfen ne yapmam gerekiyor

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz