Oyun değerlendirmesi : FIFA 11 (PC) – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Oyun değerlendirmesi : FIFA 11 (PC)

Beklenen iki futbol oyunundan biri olan FIFA 11 sonunda piyasada. FIFA 2009’dan sonra bilgisayar oyunları sektöründe bence bocalayan Electronic Arts FIFA 11 ile iyi iş çıkarmışa benziyor. Oyunu diğer oyunlardan ayıran en önemli özelliği güncel bir veritabanı olması. Şu ana kadar yapılan tüm transferleri içeren bir veritabanı olması çok memnun edici bir özellik. Açık konuşmak gerekirse benim büyük umutlar ile beklediğim ve sonunda oynama şansı bulduğum Pro Evulation Soccer 2011 ile karşılaştırırsak FIFA 11 oynayış, içerik ve görsellik olarak ilk kez açıkara önde.

Oyundaki içeriğe bakarsak 50’den fazla güncel Lig ve Kupa mevcut. Bunların arasında da Türkiye Süper Lig’i ve Türkiye Süper Kupa’sı da bulunuyor.

Oyunu açtığımızda oyunun karakteri Kaka’nın başlangıç videosu bizi karşılıyor. Video’yu izledikten sonra kaleci ile birebir mod’da tek kale bir oyun karşımıza çıkıyor.

Yani oyuna başlamadan oyun hakkında bir deneyim edinebiliyorsunuz. KAKA ile birkaç şut çektikten sonra ESC tuşu ile ana menümüze dönüyoruz. Klasik Fifa menüsünde bulunan Kick-Off’u seçip hemen bir maç deneyimi yaşayalım : )

Maç hazırlığı yapılırken yine karşımıza ilk oyuna girdiğimizde ki gibi kaleci ile birebir antreman yapabileceğimiz bir mod çıkıyor. Fakat bu sefer antreman sahasında değil stadyum’dayız.

Attığınız şutların başarılı olması durumunda kalecinin arkasında bulunan taraftarlar sizi alkışlıyor, başarısız olması durumunda ise hayal kırıklılığına uğramış taraftar sesi duyuyorsunuz. Start (space) tuşuna basarak maça geçiyoruz.

Maça başlarken oyuncularımızın yüzlerini görme imkanımız oluyor. Görüntüde gördüğünüz BJK – FB maçında olduğu gib. Oyuncu yüzleri görsel olarak oldukça başarılı şekilde benzetilmiş.

Bu kısmı da geçtiğimizde hakemimiz maçı başlatıyor. Oynayış bakımından da FIFA 10 ile kıyasladığımızda iyi anlamda fazlasıyla büyük değişimler mevcut.

Oyuncuların pozisyon tepkileri, top çalma şekilleri ve birebir mücadele çok güzel bir şekilde kurgulanmış. Hakemin p0zisyonları değerlendirmesi de oldukça başarılı nedenini görüntüde görebilirsiniz : )

Gol attıktan sonraki sevinçleri kendinizde değerlendire biliyorsunuz. Top kale çizgisinden geçtikten sonra oyuncunuzu yönlendirerek ve oyun tuşlarına basarak kendi sevinme yönteminizi bir müddet oluşturabiliyorsunuz. Kısaca maçı değerlendirirsek oldukça güzel gelişmeler oyununun içinde saklı durumda sizin bulmanızı bekliyor diyebilirim.

“BE A PRO” bölümünüde kısaca size anlatmak istiyorum. Bu bölümde Tek bir oyuncuyu yöneterek onun kariyerini yönetebiliyorsunuz. Bu oyuncu normal bir oyuncuda olabilir veya sizin tarafınızdan oluşturulan bir oyuncuda olabilir. Adınızı taşıyan bir oyuncuyu yönetmek ve o oyuncunun kariyerini istediğiniz şekilde yönetmek güzel bir duygu. : )

Oluşturduğunuz oyuncunun hangi pozisyonda ve hangi takımda oynayacağını belirledikten sonra ilk maçımıza çıkıyoruz. Maçı oynarken orta’da haritanın üzerinde bir oyuncu barı mevcut. O bar sizin tarafından yönetilen oyuncunun yaptığı her aksiyondan puan kazanıp kaybettiğini gösteriyor.

Başarılı bir pas yada top çalma aksiyonumu gerçekleştirdiğiniz artı puanı kapıyorsunuz. Başarısız bir pas yada top kaybı mı yaptınız eksi puan alıyorsunuz. Yaptığınız tüm bu aksiyonlar sizin maç sonundaki puanınızı belirliyor. Maça başlamadan önce de size ve takımınıza birkaç görev veriliyor. Bunlar gerçekleştirildiğinde de ek puan alıyorsunuz. Bu sayede oyuncunuzu geliştirme imkanına sahip oluyorsunuz.

Kısaca toparlamak gerekirse FIFA 11 oyunu oldukça iddialı geldiğini bana göre kanıtladı ve PES’i de değerlendirirsek oldukça güzel bir sonuç çıkardı. Bakalım PES bu konuda neler yapacak.

İlk oyun değerlendirmemi yazmış bulunuyorum ve çokta güzel olduğu kanaatindeyim. Diğer oyunlarda görüşmek üzere : )

16 yorumlar On Oyun değerlendirmesi : FIFA 11 (PC)

 • walla ben bildim bileli fifaya kılım pes daha iyi çünkü fifa donuyor gibi agır çekimde koşuyorlar ve adamalr çok zayıf ince duruyor pes de oyle değil daha akıcı daha seri..
  bence 2011 fifa da yine köklü değişiklik yapamdıgı sürece vasat kalcak gözümde

 • Vedat iki oyunuda değerlendirme şansım oldu. PES2011’i oynayınca anlayacaksın PES oyunu mahvetmiş. PES değerlendirmesi yazmayı düşünüyorum yazdığımda daha net anlayacaksın..

 • Gercek bildim bileli Pes Fifayı karşılaştırıyorum.Genellikle Pes’in daha güzel olduğunu düşünüyorum.Son Pes sürünleride Fifa benzemeye başladı.Hele oyun içinde oyuncunu kafa arkada olarak ilerlemesi beni deli ediyordu.Top solda kafa sağda saçmalıyorlar.

 • ”Oyuncu yüzleri görsel olarak oldukça başarılı şekilde benzetilmiş” bu cümleye kesinlikle katılmıyorum!

 • ayrıca ‘be a pro’ kısmı bence başarılı olmamış, pes serisinde bu mod daha gerçekçi

 • teşekkürler,oyuncu yüzleri grafikler enfes olmuş,ve değerlendirmeyide çok beğendim

 • alihan arkadaşım oyunu oynadınmı? türk oyunculardan hangisinin suratı benziyo!

 • Güzel bir oyun.Iniesta çok benzemiş.

 • ya arkadaslar benim ilk basta anteraman cıkıyo sonrakıck esc ye basıp mac sec bölumune gelıyorum takım secıyorum sonra yıne anteraman modu cıkıyo ilk bstakı gıbı.ram 1gb.ekran kartı yenı taktırdım.1gb ndive drect109800 .ya mac yap dedigim zaman antereman modu cıkıyo sınır oldum.neden böyle yapmıs olabılır yardımcı olurmusunuz?

 • bence bu f11 geçelim PES herzaman For Ever :)

 • Çok güzel bir yazı olmuş. Eline sağlık.
  Güzel paylaşımların devamını dilerim.

 • oyun güzel ama abzı hatalar var nedense türk oyuncular dısındakı adamların suratları baya gerçekçi ama yinede pes 2011 e bin basar

 • lütfen ben fıfa oynamak istiyorum. babam bana fıfa 2009 aldı ama bizim bilgisayarımızda çalışmıyor

 • ya admin ben sana bir şey sorucam bu oyun içinde aldığımız lig kupaları nereden görebiliyoruz

 • ben antreman modun da ve maçta şut çekmek için (space) tuşunu kullanıyodum . şimdi ona bastığım da esc tuşuna bastığımızda ne oluyor sa öyle oluyor bir türlü maç yapamıyorum.
  nasıl eski haline getirebilirim.

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz