Bir Alışveriş Macerası: Xiaomi Türkiye ile Yaşadığım Deneyim – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Bir Alışveriş Macerası: Xiaomi Türkiye ile Yaşadığım Deneyim

Birçok insanın, bir ürün satın aldığında yaşadığı bazı olumsuz deneyimler olmuştur. Burada benim Xiaomi Türkiye’den yaptığım alışverişte yaşadığım deneyim, belki de birçok kişi için ders verici nitelikte olacaktır. 22 Ekim’de, hayatımdaki özel birisine, özel bir günde sürpriz yapmak için Xiaomi Türkiye’nin resmi sitesinden, Xiaomi Smart Band 7 Pro akıllı saati bir çok alışveriş sitesinde daha uygun fiyatlı olarak satılmasına rağmen sorun yaşamamak adına Xiaomi Türkiye sitesinden satın aldım. Velhasıl hediyenin verileceği gün yaklaşırken 24 Ekim’de gelen kargo ile büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Maalesef, satın aldığım ürün yerine başka birinin ürünü elime ulaştı. Bu yazıda müşteri memnuniyeti açısından değerli deneyimler bulacaksınız.

Hediyemin verilmesine 2 gün kaldığı için bu durumu hızlıca düzeltmek adına sosyal medya (twitter, facebook) platformlarından başlayarak, LinkedIn üzerinden ve e-posta yoluyla Xiaomi Türkiye’ye ulaşmaya çalıştım. Müşteri hizmetlerini aradım kayıtlar oluşturdum. Ancak başlarda herhangi bir geri dönüş alamadım. Bir süre sonra nihayet Xiaomi Türkiye’den üst düzey bir yetkiliyle iletişime geçebildim. Kendisi durumun ciddiyetini anladı ve benimle ilgilenmeye başladı.

Tüm bu süreç içerisinde, yaşanan kargo hatasının (kargo firmasının etiketi yanlış basması) farkına varıldı ve hatalı giden ürünlerin Xiaomi Türkiye’ye geri gönderilmesi sağlandı. Bu sırada, benim ürünümün başkasının adresine gittiğini ve paketimin orada açıldığını öğrendim. Kargo firması ürünleri takas etmeyi teklif etti ancak ürünüm açıldığı için bu durumu kabul etmedim ve ürünü doğrudan kargo firması aracılığıyla Xiaomi Türkiye’ye geri gönderdim. Bu sırada sistem üzerinden değişim talebinde bulundum ve benle iletişime geçen kişiye de ürünün açılmış ürün değil sıfır ürün olarak gönderilmesi konusunda yardımcı olmalarını rica ettim.

Hikaye burada bitmedi. Ürünümün değişimini beklerken sıfır olarak gelmesini beklediğim kargoyu açtığımda, bana açılmış olan ürünü geri gönderildiğinin farkına vardım. Bu noktada artık değişim talebimi iadeye çevirdim ve ürünü kabul etmeden tekrar geri gönderdim. Sonrasında da para iadesi 3 Kasım itibariyle geri gönderildi.

Sonuç itibariyle; Burada vurgulamak istediğim en önemli konu, benim Xiaomi Türkiye’nin müşterisi olduğumdur. Kargo firmasının değil. Doğal olarak, yaşadığım bu olumsuz deneyimde kargo firması hatalı olsa bile, sonuçta müşteri memnuniyetini sağlamak adına Xiaomi Türkiye’nin kargo firması ile arka planda sorunu çözmeleri gerekirdi. Bununla birlikte acil olarak çözülmesini 3 kere müşteri hizmetlerine, 2 kere ilgili yöneticiye ve 4 kere de yöneticinin yönlendirdiği çalışana belirttiğim halde bana en kısa sürede ürünün sıfır, açılmamış hâlini hızlıca göndermesi beklenirdi. Ne yazık ki bu beklentim karşılanmadı. Xiaomi Türkiye’nin bu süreçte müşteri memnuniyetini geri plana atması ve önemsememesi, kendileri için sıkıntılı ve potansiyel olarak müşteri kaybettirici bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Bu durumda sorun yaşamamak adına direkt olarak üreticiden ürün almak isteyen kullanıcılar bu konuyu detaylıca düşünmeliler. Zira online alışverişin ne kadar pratik ve hızlı olabileceğini hepimiz biliyoruz. Ancak bazen karşılaşılan sorunların da ne kadar stresli ve zaman alıcı olabileceğini unutmamalıyız. Firmalar sorun kendilerinde olmasa bile müşterilerini ön planda tutarak, sorunları müşterilere yansıtmadan çözmeliler. Zira benim gibi firmaya güvenip hediyenizi zamanında verememe utancını yaşayabilirsiniz. Bilgilerinize.

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz