Gazete (haber) sitelerinde olması gerekenler – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Gazete (haber) sitelerinde olması gerekenler

Zamanında internet’teki iyi tasarlanmış 10 gazete sitesini size tanıtmıştım. Fakat bu sunduğum 10 sitenin kendine göre iyi ve kötü yanları var. Bu nedenele de bir gazete sitesi nasıl olmalı sorusuna yanıt aramak istiyorum. Ülkemizde bulunan hemen hemen her ulusal yada yerli gazetenin bir haber sitesi mevcuttuır. Ve nedense çoğunun tasarım olarak iskelet yapıları aynıdır. Bu yazımda bir gazete sitesinde dikkat ettiğim yanlışları ele almak istedim.

Gazete sitelerindeki genel iskelet yapısı;

Genel yapı olarak üstte logo onun altında  solda kategori menüleri ortada bir banner rotator olarak adlandırdığımız manşet haberlerinin bulunduğu bir yapı ve onun altında da her kategoriden sabit sayıda haberler. Kategori menüleri bazılarında yatay bazılarında ise dikey olarak değişebiliyor. Bu yapı genel olaral her gazete sitesinde hatta her haber sitesinde aynıdır. Öncelikle bu yapıyı ortadan kaldırarak bazı gazete sitelerinin kendini aşması ve daha önce hiç oluşturulmamış bir tasarım oluşturarak kendini normal bir haber sitesi olmaktan kurtarıp özgün bir gazete sitesi halini almalıdır.

Peki bu yapıyı nasıl yapabilirler; Size yurt dışındaki gazete sitelerinden bir örnekle bunu anlatmam mümkün olabilir. Mesela amerikan gazetelerinden The New York Times gazetesinin internet sitesi, her ne kadar tasarım olarak göze hoş görünmese kendine özgün sade ve hızlı bir yapısı olduğunu söyleyebilirim. Aynı şekilde DenverPost, Tennessean, Statesman, LATimes, Whashington Times gibi örnekler çoğaltılabilir. Hatta fikir olarak basılı olarak kullandığınız gazete yapısının aynısını internet siteniz için kullanmanız bile size bir özgünlük kazandırır. Kısaca gazete sitelerinin standart bir haber sitesinin yapısından kurtulması gerekir.

Sitenin kendi kendini güncellemesi;

Haber siteleri kendi kendini genel olarak sayfa yenileme(refresh) mantığı ile günceller. Yani bir okuyucu sayfaya girdiğinde sayfayı açık tutarsa sitelerin belli zaman aralıkları ile sayfalarını yeniden girmiş gibi tazelediklerini görürler fakat bu okuyucu için hiç hoş değildir. Özellikle uzun bir haber okurken sayfanın kendini yenilemesi ve okuyucunun işini yarıda kesmesi hiç iyi yorumlanmaz. En azından bu işlem haber sayfalarında değilde sadece ana sayfada yapılabilir ancak yinede buna alternatif  bir yenileme yöntemi bulunmalıdır. Bu okuyucu kayıplarına yol açan en önemli unsurdur diyebilirim.

Okuyucu takibinini kolaylaştırılması veya kişiselleştirilmesi;

RSS, Haber sitelerinde fazlasıyla kullanılan bir takip özelliğidir. Ancak bilgisayar konusunda zayıf olan çoğu kullanıcı bu sistemi pek bilmez doğal olarak bu sistem biraz faydasız kalabilir. Lakin bu özelliği bir üyelik sistemi ile destekleyerek kullanıcının takibini daha da kolaylaştırıp hangi haberi okuyup okumayacağını tamamen kullanıcının iradesine bırakmak hem okuyan için bir kolaylık hemde güzel bir hizmet olabilir.

Buna örnek olarak netvibes tarzı sistemleri örnek verebilirim. Ancak anlatmak istediğim nokta okuyucu kişi girdiği haber sitesinin ana sayfasını tamamen kişiselleştirmesidir, yani düşünsenize ben teknoloji ile ilgili haberleri takip etmek istiyorum ve kullanıcı girişi yaptığımda sitenin ana sayfasında manşetler dahil sadece teknoloji ile ilgili haberler olacak. Eğer bu sistemi geliştiren bir haber sitesi çıkarsa eminimki fazlasıyla kullanıcı sahibi olacaktır. 

Her katergoriye aynı ilgiyi göstermek;

Bu konu tasarımdan çok içerği ilgilendiriyor. Bir teknoloji blogu yazarı olarak söylemeliyim ki. Gazete sitelerinin çoğu değil neredeyse hepsi bu konu hakkında fazlasıyla zayıf. Bir haber sitesinde elbette zamanı gelince önemli haberler mahşet alır fakat bazen bir bakıyorum manşet haberlerinin neredeyse yüzde yüzü tek bir konu üzerine yoğunlaştırılmış. Bu kullanıcı kaybında bir etken olarak görülebilir. Bu nedenle her kategoriye aynı ilgiyi göstermek birçok kitleye hitap etmenizdeki bir artı olarak karşınıza çıkar.

Reklamlar;

Her web sitesinde olduğu gibi doğal olarak gazete sitelerinde de reklamları görmeniz kaçınılmazdır. Fakat site tasarımını bozmayacak ve uyum sağlayacak aktif reklamlar kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu konuda birkaç örnek vermek gerekirse, ülkemizde Firefox internet tarayıcısı fazlasıyla yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Şahsen ben kullanıyorum. Fakat bu tarayıcının bazı flash reklamları özelliklede Rolover slide şeklinde açılır mouse üzerine geldiğinde açılan reklamları pek desteklemez doğal olarak bu Firefox kullanan okuyucunun eğer açılan reklam altında girmek istediği bir link varsa onu olumsuz yönde etkileyerek tıklanmasını engeller bu sayede ise site kullanıcı kaybı yaşar.

Artı şuanda bazı sitelerde popüler olan site açıldığında devreye giren Flash reklamları kapatmak kullanıcı için bir işkence halini alır ve yine kullanıcı kaybına neden olur. Anlatmak istediğim nokta bir siteye reklam alırken ve eklerken, eklenen reklamların tüm tarayıcılar ile uyum sağlamasına ve ziyaretcinin hem görsel açıdan hemde kulanım açısından olumsuz yönde etkilenmemesine özen gösterimesi gerekiyor. Bu ziyaretçi kaybını olumlu yada olumsuz yönde etkileyen önemli bir faktördür.

Yukarda bahsettiklerim olumlu yönden uygulanırsa ortaya gayet başarılı bir gazete sitesi çıkacağına eminim bahsettiğim bazı konular ise diğer siteleride ilgilendiren konular olduğu için sadece gazete yada haber sitelerini ilgilendiren bir yazı olmadığını görürsünüz. Sizinde önerileriniz varsa yazmaktan çekinmeyin.

Başarılar ve kolay gelsin.

3 yorumlar On Gazete (haber) sitelerinde olması gerekenler

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz