@Hepsiburada ile yaşadığım “kolay” iade süreci sorunu – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

@Hepsiburada ile yaşadığım “kolay” iade süreci sorunu

Şuana kadar yaklaşık 8-10 cep telefonu değiştirdim ve kullandığım akıllı telefonlarımın neredeyse hepsi ithalatçı garantili ürünlerdi. Ve hiç birinde en ufak bir sorun yaşamadım. Sosyal medyadan takip ettiyseniz hepsiburada.com sitesinden ithalatçı garantili bir telefon aldım ve aldığıma bin pişman ettiler. Bu yüzden yaşadığım bu olayı örnek olması açısından sizlerle paylaşmak istedim.

12.08.2016 tarihinde hepsiburada.com’dan bir cep telefonu satın aldım. Telefon geldiğinde kutusunun deforme olduğunu gördüm ancak firmaya güvendiğim için (asla güvenmemem gerekirdi) kutusundan bir sorun olmaz diye kargodan 16.08.2016 tarihinde teslim aldım. Ürünün normalde kutusunda olması gereken jelatini yoktu ve ürünün ön camındaki yapışık jelatin de buruşuktu. Yani ürünün açıldığı bariz belliydi. Neyse buna da eyvallah dedim ve sim kartımı telefona taktığımda telefonun sim kilitli olduğunu ve sim kilidi açılana kadar telefonu kullanamayacağımı gördüm. Sorunu gidermek için Delta Teknik Servis firmasını aradım.

Abartısız 30 dk beklemeden sonra ürünün IMEI numarasının garantisinin teknik serviste kayıtlı olmadığını söylediler. Bu sayede Hepsiburada’dan aldığım telefonu ne kullanabildim ne de telefon ile tamir ettirebildim. Bu nedenle farklı bir ürün almak için iade talebi ile geri gönderdim ve para iadesini istedim. Önce sistemde göndermeden önce açtığım iade talebim reddedildi dediler ve sonrasında teknik servise gönderilip sim kilidi açılıp geri telefonu geri göndereceklerini söyledim.

Hepsiburada.com sitesinde iade şartları başlığı altında şöyle bir madde var;

Madde 5 – Satın alınan elektronik ürünlerde; sim kart  takılması, WiFi ile network bağlantı kurulması, kurulum yapılması, sarf malzemesinin kullanılmış olması, koruyucu bantlarının çıkarılmış olması, aktivasyon yapılması ve kullanıcı yaratılması halinde  iade kabul edilememektedir.

Sim kartını taktım lakin çalışmadı bu nedenle bu madde aslında bu konuda benim açımdan geçersiz olsa da bu maddeyi öne sürerek iade kabul edilmedi. Twitter’da yazdığım mesajlara ve tweet’lere atılan cevaplar ise tam olarak aşağıdaki şekildeydi. Twitter’da ki aksiyon sürecinde ise 18.08.2016 öğlen saatlerinde bir hanımefendi beni aradı ve teknik servisten geldiğinde iade kabul edeceğim dedi. Buna rağmen sistemde halen iade süreci reddedildi yazıyordu. Aradığımda ise müşteri hizmetleri madde 5’i öne sürerek iade kabul edilemeyeceği ve tamir edilip gönderileceği söylendi.

hepsiburada-twitter-yanit

Velhasıl, değerli twitter takipçilerim ve özellikle Fatih beyin paylaşımları ile twitter’da olay epey büyüdü. Bu durum hepsiburada.com’u rahatsız etmiş olmalı ki 8  günlük iade sürecini ve para yatırma işlemini 19.08.2016 tarihinde sadece 1 saatte hallettiler.

Yani “bir firmanın düzgün çalışmasını ve müşterilerini düşünmesini istiyorsanız illaki tehdit mi etmeniz gerekiyor?” sorusunu sormak gerekiyor.

Güya Kolay (Koşulsuz) İade var! Birde olmasaydı neler olurdu kim bilir?

İnternet ortamından ne olursa olsun bir ürün alıyorsanız muhakkak kargo firma çalışanlarının yanında açmanız ve arızalı veya şüpheli bir durum ile karşılaşıyorsanız anında iade veya değişim istemeniz gerekiyor. Bunu yapmazsanız heyecan duyarak aldığınız bir ürün size cehennemi yaşatabiliyor. Bu yüzden umarım bu örnek kulağınıza küpe olur.

Bu olay sadece yaşadığım sorunun bire bir bilgilendirmesidir. Herhangi bir karalama amacı taşımamaktadır.

Saygı ve Sevgiler.

11 yorumlar On @Hepsiburada ile yaşadığım “kolay” iade süreci sorunu

 • Aynı şekilde geçen hafta ben de sorun yaşadım, faturasız ve bozuk ürün gönderdiler. 1 haftalık bir uğraşın sonunda ben de ürünümü iade ettim fakat her alışverişte ilk baktığım hepsiburada artık benim için dikkatle yaklaşılması gereken bir site haline geldi.

 • Hepsi Burada’da ben de bir sorun yaşamıştım. Bir kitap okuma ışığı siparişinde bulunmuştum, daha sonra ürün hakkındaki yorumları okumadığımı fark etmiş ve okuduktan sonra ilgili siparişi iptal edip başka bir ürün almak istiyordum. İlk siparişimi daha kargoya vermemişlerdi, hazırlanma aşamasındaydı. Hem mesaj attım hem de telefonla aradım. Siparişimi iptal bölümünden iptal etmek istedim ama maalesef iptal edemedim. Bana istemediğim ürünü gönderdiler. Ürünü teslim almamam ve geri göndermem gerektiğini söylediler. Şaka gibi bir şey. İptal bölümünü siteye ekliyorlar ama hazırlık aşamasında bile iptal edilemiyor. Siparişimi teslim almadım. Geri gönderdiğim o ürünü iade almaları da 1 hafta sürdü. Sonunda diğer ürünümü alabildim. Hepsi Burada’dan bundan sonra mecbur hissetmedikçe ürün almayacağım..

 • Merhaba Safa,

  Bende bir televizyon almıştım ve kargosunda darbe olduğu için tutanak tutarak geri gönderdik. Hepsiburada televizyonun açıldığını idda ederek televizyonu kabul etmedi, 4 gün boyunca defalarca aramam ve en son mahkemeye vermem sonucu televizyonu kabul ederek paramı yatırdılar. Mahkemeye savunma dahi göndermemişler. Çünkü tutanakta ürünün açılmadığı, ve kargosunda defolu olduğu açıkça yazmasına ve yasanın 14 gün içerisinde şartsız iade kabul edeceği yazmasına rağmen süreç “zorlu iade” şeklini alıyor. Fakat alıştım ben 14 gün içinde dava edince geri adım atıyorlar hemen :)

 • Bir ürün almaya karar vermiştim ancak yazdığın yazıyı okuyunca ve yorumları görünce vazgeçtim. Yazı içeriği için teşekkür ederim oldukça faydalı oldu.

 • Arkası olmayanların vay haline diyorsun yani Sefa :)
  Şaka bir yana geçmiş olsun. Ucuz atlamışsın.

 • Hepsiburada bazen sapıtıyor ama mesela ben 2 telefonumuda hepsiburada dan aldım garantide hiç bir sorun çıkmadı.

 • hepsi burada bana gönderdiği telefonu ikinci el kullanılmış gönderiyor. arkadaşlar bende aldım, kutusunun jelatini yoktu. ve geri almıyorlar.

 • Vallahi araştırmalarım sonucu bir çok kişiye bu tip sorunlar yaşattığını tespit ettim. İnsan güvenemiyor artık hiçbir yere.

 • Aynı olay bize oldu ofise aldığımız telsiz telefonların şarjsız çalışmadıklarını anladık 14 günlük süreyi geçirdiğimiz için iade süresini 3 aya kadar uzattılar.

 • hepsiburada İade konusunda benide madur etti . Birdaha alışveriş yapmam yaptırmam .

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz