Facebook 6.yılında tasarımını yeniledi – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Facebook 6.yılında tasarımını yeniledi

Ben dahil bir çok Facebook kullanıcısı bugün siteye girdiğinde farklı bir dizayn ile karşılaştılar. Bugün Facebook sitesinin 6.yılı olduğu için yeni yaşını tasarımını yenileyerek 6.yılını kutlamış oldular. Görsel ve kullanım kolaylığı düzeyinde oldukça başarılı bir tasasrım olmuş. Tasarımdaki artı ve eksi yönlerini, Facebook anasayfasında bulunan önemli değişiklikleri yazının devamında kısaca ele alacağız.

Facebook ve yenilenen ana sayfası;

Öncelikle üst menüyü ele alalım, Logonun yanındaki üç simge gerçek zamanlı (real time) olarak size gelen arkadaşlık isteklerinizi, mesajlarınızı ve bilgilendirmelerinizi gösteriyor. Bunların yanında bir arama çubuğu bulunuyor. Sağ tarafta 3 önemli link olan Ana Sayfa; kısa yoldan anasayfaya ulaşmanızı sağlıyor. Profil; Kısayoldan kendi profilinize ulaşmanızı sağlıyor. Hesap; Kullanıcı hesabınız ile ilgili tüm ayarlama kısayollarına ulaşmanızı sağlıyor.

Yenilenen Ana Sayfa’da ise bana göre en önemli gelişmeyi sol menü oluşturuyor. Bu kısımda ise Haber Kaynağı, Mesajlar, Etkinlikler, Fotograflar ve Arkadaşlar bunuluyor. Bu kısmın altında ise sizi girdiğiniz uygulamaları sıralıyorsunuz ve en çok kullandığınız uygulamaları üst kısımda gösterip ulaşımını kolay hale getirebiliyorsunuz. Bunların altında da online sohbette aktif olan arkadaşlarınıza ulaşım konusunda daha kolaylık sağlanıyor.

Mesajlar ve Etkinlikler kısmında basit yenilikler söz konusu ancak eleştireceğim yada şahsen alışamadığım Fotograflar noktası göze çarpıyor.  Siz fotograflar bölümüne girdiğinizde sizin değil tüm arkadaşlarınız tarafından yüklenen fotograflar gösteriliyor. Artı bölümün içinde bulunan Yüklediklerim kısmına girdiğinizde ise size hem yüklediğiniz videolar hemde yüklediğiniz fotograflar karışık bir şekilde verilmiş bu nedenle burası aşırı derece karmaşa içine girmiş. Enazından Fotograflar ve Videolar ayrıştırılabilirdi.

İç sayfalarda pek bir yenilik olmamasına rağmen tasarımın değişikliği zaten iç sayfaları yeterince etkiliyor. Yine sohbet sisteminde de kısmında da pek bir yenilik göze çarpmıyor.

Artılar (şahsi değerlendirmedir):

  • Basitleştirilmiş güzel bir arayüz,
  • Kullanım kolaylığının ve kısayolların düzenlenmesi,
  • Gerçek zamanlı sistemin geliştirilmesi.

Eksiler (şahsi değerlendirmedir):

  • Fotografların videolar ile karışık hale getirilmesi ve düzenlenme imkanının zorlanması,
  • Sohbet bölümünün geliştirilmemesi.

3 yorumlar On Facebook 6.yılında tasarımını yeniledi

  • Başlığı “Facebook 6. yılında tasarımını yine yeniledi” olarak değiştirsek daha iyi olur sanırım. :) Her yıl mutlaka bir değişim oluyor Feysbuk tasarımında. Değişikliği bende severim, ancak Feysbuk işin cılkını çıkartıyor. Hele de şu duvardaki “Başlıca” ve “En Yeni” olayıyla…

  • Hergün günden günede yenilenmeye devam ediyorlar neden derseniz malum herkes orda ilgi yogunluk olduktan sonra gerisi gelir tşkler.

  • Hakkımızda hayırlısı diyelim, başarılarınızın devamını dilerim.

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz