BAŞARI’dan ilk yerli akıllı telefon : KAAN N1 ve incelemesi – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

BAŞARI’dan ilk yerli akıllı telefon : KAAN N1 ve incelemesi

Ülkemizin GSM sektöründeki öncü firmalarından birisi olan BAŞARI geçtiğimiz günlerde ilk akıllı telefonu KAAN N1’i tanıttı. Bu durum ülkemizin telefon üreticisi alanında söz sahibi olmasını sağlamak adına güzel bir adım. Tabi yazımın devamında bahsedeceğim bazı durumlarda önemli adımlar atılıp KAAN markasının ciddi anlamda tanıtılması ve dünyaya açılmasını düşünüyorum. Öncelikle biraz KAAN N1’den bahsedelim.

Orta segment kullanıcılar için tasarlanmış bir akıllı telefon olan KAAN N1 piyasadaki rakiplerinin ayarında bir telefon diyebiliriz. Dolu dolu gelen özellikleri ile kullanıcı dostu bir arayüze sahip KAAN N1 sosyal medyadaki tasarım konusunda kopyalarına denk gelinsede ilk telefon olması bence bu açığını kapatır diye düşünüyorum. Sonuçta yeni girilen bir alanda yüzde yüz mükemmel bir ürün bekleyemeyiz. Ancak bu telefon BAŞARI firması için bir ilk ve hatalarının, mükemmelliğe dönüşeceği bir ürün olmasını şahsen özellikle bekliyorum.

Tasarım

Tasarım konusunda bahsedilecek güzel şeyler yanında birkaç eleştirim de olabilir. Bir bakalım. 165 gr ağırlık ve 7,3 mm kalınlığa sahip telefonumuz metalik kasa ile geliyor. Her ne kadar metalik kasayı seven birisi olmasam da telefonu elimize aldığımızda metaliği çok fazla hissedilmiyor. Bu anlamda benim gibi düşünenler öncelikle telefonu ellerine alıp bu şekilde değerlendirme yapmaları gerekiyor.  5,5 inç boyutlu ürünümüz 2,5D cam teknolojili ekran, 1920x1080px FullHD çözünürlük ile birlikte geliyor. Ürünün şahsen hoşuma giden bir diğer güzel kısmı ise kara şimşek varî güzel bir bildirim ışığına sahip olması. smile

Donanım

ARMv8 64bit işlemci mimarisi ile birlikte gelen KAAN N1, Mediatek MT 6755 yonga setini kullanıyor ve 2.0 Ghz 8 Çekirdekli bir işlemciye sahip. Aşırı bir performans beklemeyin ancak yinede orta segment kullanıcılar için yeterli düzeyin üstünde bir performans alabileceğinizi belirteyim. 32GB depolama alanına sahip olan KAAN N1, 128GB’a kadar micro-sd kart desteğine sahip ki bu da orta segment kullanıcı için oldukça yeterli bir alan.

Gelelim bir diğer güzel teknik özellik olan ram konusuna. Bildiğiniz üzere akıllı telefonların en büyük sorunlarından biriside yetersiz olan ram değeridir. Orta segment akıllı telefonlarda genelde kullanılan değer 2GB ram genel anlamda telefonlara yetmediği konusunda herkes hemfikirdir. KAAN N1’i rakiplerinden ayıran 3GB ram kapasitesi telefonun performansını oldukça iyi anlamda arttırıyor.

4.5G (cat6) destekli hızlı bir bağlantıya sahip olan KAAN N1 aynı zamanda da jiroskop, ivmeölçer, yakınlık sensörü, pusula ve ortam ışığı sensörlerine de sahip. Buna ek olarak bluetooth 4.0, gps, wi-fi (802.11 b/g/n) ve wi-fi hotspot özelliklerine de sahip.

Hoşuma giden bir diğer özelliği de parmak izi teknolojisi, telefonumuzun arka kamerasının altında yer alan ve 0,3 saniyelik okuma süresine sahip olan parmak izi okuyucu hızlı bir şekilde telefon kilidinizi açmanızı sağlıyor.

Arka tarafında 13 MP kameraya sahip olan KAAN N1’in üzerinde çift led flaş bulunuyor. Ön kamerada ise 8 MP kamera kullanılmış ve 88 derecelik bir açıya sahip olması geniş açılı öz çekimler çekmenize olanak sağlıyor. İki kamera ile de 1080p video çekimi yapabiliyorsunuz. Kamera konusunda eleştirim ise gece çekimleri konusunda orta segment telefonlardan biraz iyi olması fakat beklediğim kaliteyi vermemesi. Gezilerimizde iç mekan çekimlerindeki tepki süresi aynı segment telefonlara göre iyi durumda diyebilirim. Lakin ilk telefon olması beklentimi çoğalttığı için bu konuda şahsen hayal kırıklılığına uğradım. Altta KAAN N1 ile çekilen dış mekan fotoğraflarını görebilirsiniz.

Batarya konusunda diğer telefonlardan daha iyi bir seviyede olan KAAN N1, 3000mAh değerinde bataryaya sahip. Bu durum en azından akıllı telefonlardaki batarya sıkıntısını KAAN N1 ile hafifletiyor. Fakat bataryanın değişmemesi ve hızlı şarj özelliğine sahip olmaması telefonun batarya konusunda tek dezavantajı olarak karşımıza çıkıyor.

Sonuç olarak;

Öncelikle tasarım olarak ve telefonun size hissettirdiği kaliteli yapı olarak oldukça güzel bir ürün olmuş. Orta segment ürünlerin arasından bir kaç teknik özelliği sayesinde sıyrılan bir ürün olarak oldukça başarılı diyebiliriz. Performans konusunda çok şey beklemeden günlük işlerinizi rahatlıkla giderebilirsiniz.

kaan_tekoz

Ufacık eleştiri ve öneri

Fakat mükemmel olmadığı konusunda BAŞARI çalışanları da bence hemfikirdir. İlkler hep güzeldir ancak olumsuz yanlarından ders alarak ve müşterilerin fikirlerini geri dönüşlerini dikkate alarak bu yolda devam etmeliler. Büyük firmaların müşterilere gereken değeri vermediklerini herkes bilir ve bu deneyimleri mutlaka tatmışlardır. Lakin büyük firmaları büyük yapan müşterilerinin gereksinimlerini dikkate alarak piyasaya sundukları ürünler ve satış sonrası sunduğu hizmettir. BAŞARI firmasının bu konudaki deneyimi zaten büyük bir firma olduğunu olabileceğini bize gösteriyor.

Fiyat / Performans olarakta bu telefonu biraz eleştirebiliriz. Bazı incelemelerde nedense fiyatı ucuz olarak değerlendirilmiş fakat 1099TL gibi bir fiyattan satışa sunulan KAAN N1 orta segment ürünler içerisinde bence biraz pahalı olmuş. Bu konuda her ne kadar diğer telefonlardan üstün özellikleri göz önüne çıksa da yinede ilk ürün olarak piyasadaki rakiplerinden biraz daha uygun fiyatlı olabilirdi. Diğer KAAN modellerini sabırsızlıkla bekliyor ve teşekkür ediyorum.

KAAN N1 Geniş Detaylı Teknik Özellikleri

3 yorumlar On BAŞARI’dan ilk yerli akıllı telefon : KAAN N1 ve incelemesi

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz