Nokia N8 ve öne çıkan özellikleri – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Nokia N8 ve öne çıkan özellikleri

Akıllı telefon pazarında önemli bir pay sahibi olmayı hedefleyen Nokia, N8 modelinin kendi sitesinde tanıtımını yaparken öne sürdüğü özellikleri hakkında kısa bir tanıtım ve tabiki bazıları hakkında birazda eleştiri yapacağım.

Carl Zeiss Lens’e sahip 12MP Kamera

Öncelikle bilmeyenler için kısaca Carl Zeiss’i açıklamak isterim, Carl Zeiss kameralar için lens üretimi yapan bir firmadır. Kaliteli lensler üretirler ki Nokia dahi birçok firma bu lenslerden yararlanırlar. N8’de bu kaliteli lense sahip bir telefondur. 12 MegaPixel çözünürlükte digital fotograf çekimi yapabilen N8 aynı zamanda Xenon flaşa sahiptir ki bu kompakt digital fotograf makinelerin seviyesindedir yani düşük ışıklı ortamlarda bile kaliteli resimler çekmenizi sağlar.

Video çekimine gelirsek, HD (720p çözünürlük) kalitesinde MP4 formatında 25 kare/saniye ile video çekimine izin veren bir kameramız mevcut.

HDMI Bağlantı desteği

Uyumlu televizyonlara ve projektörlere HDMI kablosu ile N8’imizi direkt olarak bağlayabilir, 720p HD formatında çektiğimiz videoları oynatabiliriz. Ayrıca Dolby Digital Plus teknolojisi sayesinde ev sinema sistemleri ile de uyumludur yani çekilen videoların görüntü kalitesi kadar ses kaliteside öne çıkar.

Ücretsiz ve Sınırsız Navigasyon

Nokia 5800 çıkardıktak bir süre sonra OVI Haritalar hizmeti ile birlikte tüm navigasyon hizmetlerini tamamen ücretsiz yapmıştı. OVI Haritaların N8 sürümü ile daha hızlı ve daha kolay bir şekilde gitmek istediğiniz yere ulaşabileceksiniz. Bu konudaki en güzel özellik ise harita güncellemelerini de OVI suite yardımı ile kendiniz basit bir şekilde yapabilmenize olanak sağlaması. Lakin şunu belirtmeden geçemeyeceğim Nokia 5800’daki OVI Haritaların GPS sistemine bağlanma konusunda biraz sıkıntılı olması kullanıcıların gözünü epey korkuttu.

Elli saatten fazla müzik çalabilme

Nokia N8’in özellikler sayfasında dikkatimi çeken bir özellik olan elli saatten fazla kesintisiz müzik çalabilme özelliğini henüz denemedim. Ancak ana özelliklerin başında gelen bir başlık olduğu için bunuda sizinle paylaşmak istedim. Eğer deneyen olursa burada paylaşırsa sevinirim. Nede olsa Nokia yalan söylemez değilmi? : )

Web TV

Nokia N8 ile birlikte gelen bir özellik olan Web TV sayesinde OVI mağazadan indirilen Web Tv uygulamaları ile CNN, National Geograpgic gibi kanalları seyredebilme olanağı sağlıyor. Ayrıca bizzat denediğim SBP TV uygulaması ile de 10’dan fazla Türk kanalınıda izleyebiliyorsunuz. Fakat bana göre bu özelliğin kanal kapasitesi yeterli düzeyde olmadığını düşünüyorum ve ayrı ayrı Web Tv uygulaması yerine tek bir uygulama ile bu kanalların izlenmesini sağlamak daha başarılı olur.

1 yorumlar On Nokia N8 ve öne çıkan özellikleri

  • Symbian sanki biraz geride kaldı son zamanlarda. Android ise çok hızlı yükseliyor. Android işletim sistemine sahip telefonlar ve Iphone biraz daha ortanın üstü modeller. Nokia’yı bence şu an ayakta tutan şey orta ve altı gelir sınıfına hitap etmesi. Nokia bu tür modellerde biraz geride kalıyor.

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz