Sitenize Internet Explorer 6 bilgilendirmesi – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Sitenize Internet Explorer 6 bilgilendirmesi

Takip ettiğim sitelerden biri olan Siberkültür sitesi yazdığı “IE6 & Norveç ve biz” yazısı ile ilgimi çekti. Yazıda bahsettiği konu Microsoft’un 2001 yılında kullanıma sürdüğü tarayıcısı Internet Explorer 6’nın hala kullanıcılar tarafından kullanılması. Halbuki Microsoft Internet Explorer 6’nın geliştirilmesini tamamen kapatmış durumda. Norveç’li internet siteleri tarafından IE6’ya toplu savaş açılmış durumda. Bu konuya değinerek Türk web sitelerinin konunun devamında vereceğim kodları sitelerine eklemesi durumunda ise sadece IE6 kullananlara sitenizde bir bilgilendirme çıkıyor.

Body tagından sonra yada istediğiniz herhangi bir yere eklemeniz gereken kod.

<!--[if IE 6]>
<div style="text-align: left; padding: 10px; background: #bb0000; color: #fff;">
<b>Sevgili ziyaretçi,</b><br /><br />
Şu anda bu siteyi gezerken kullandığın tarayıcı <b>(Internet Explorer 6)</b> 2001 yılında üretilmiş, artık geliştirilmesi durdurulmuş bir tarayıcı.<br />
Bu demek oluyor ki; Bu site dahil, birçok web sitesini gezerken tarih öncesi bir araçla geziyorsun. Bu Mercedes varken, Şahin'e binmek gibi bir şey.<br /><br />
Hemen, şimdi hem kendini, hem de sen tarih öncesi tarayıcınla web sitelerini düzgün gezebil diye saatlerini harcayan geliştiricilerini bu eziyetten kurtarmak için tarayıcını yenileyebilirsin. Eğer yenileme işlemini gerçekleştiremiyorsan, büyük ihtimalle bir sistem yöneticisine sahipsindir. Gidip onun başının etini yiyebilirsin. Bu senin hakkın. <br /><br /><b>İşte sana alternatif bazı yeni nesil web tarayıcılar:</b> <a href="http://www.apple.com/safari/" style="color: #fff;">Apple Safari</a>, <a style="color: #fff;" href="http://www.mozilla-europe.org/tr/">Mozilla Firefox</a>, <a style="color: #fff;" href="http://www.opera.com/">Opera</a>.
</div>
<![endif]-->

3 yorumlar On Sitenize Internet Explorer 6 bilgilendirmesi

  • Yapılan iş hoşuma gitti. Web sitesi sahipleri ziyaretçi kaygısından arınarak böyle bir iş çıkartmışlar. Ülkemizde bir çok web sitesi sahibinin bu ziyaretçi kaygısından arınmaktansa zamanını ayırarak IE 6 tarayıcısınada destek vermeye devam edeceğini tahmin ediyorum. Bu tarayıcının kullanıcı sayısı ciddi oranda düşmediği sürece de web sitesi sahipleri IE6 desteğinden vazgeçmeyecektir. Sitelerimde yaptığım güncellemeler nedeniyle hemen ekleyemeyecek olsam da ilk fırsatta ben de bu harekete destek verebilirim.

  • Nihayet düşündüğüm ve istediğim bir olay gerçekleşmeye başlıyor. Etrafımdakileri bu konu hakkında ne kadar zorlasamda çoğu kişiye tarayıcı değiştirmek zor geliyor. Ancak hit kaygısı gütmeyen webmasterlar çoğaldıkça Internet Explorer 6 kullanımı son bulacaktır. Bu da demek oluyor ki “daha çoook ekmek yememiz lazım”.

  • Benim bu konuda hazırladığım bir site var: http://www.ie6hayir.com/
    herhangi bir reklam veya dış sitelere bağlantı olmayan tamamen bu kampanya ya destek olmak daha doğrusu sıkıntılarımızı açıklayabilmek için hazırladığım.

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz