Blogların tasarım yapıları – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Blogların tasarım yapıları

Günümüzde blog yazarlığı ülkemiz dahil olmak üzere dünya çapında internetin olmazsa olmazı haline geldi.  Bloglarda özgün içeriğe önem verildiği gibi özgün tasarımlara da önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Blog tasarımları genel olarak üçe ayrılıyor. Üst kısım (header), Orta kısım (content) ve Alt kısım (footer).  Size yazımın devamında bu kısımlar ve bu kısımlarda olması gerekenler hakkında bilgi vereceğim.

Header (üst kısım)

Standart olarak logo ve ana menünün koyuldu bölümdür. Fakat bazı tasarımlarda sadece logo ve diğer görseller ön plana alınarak grafiksel olarak geliştirilmiş bir üst kısım oluşturulur. Altta birkaç örnek görebilirsiniz. Üst kısım , orta kısımı ve alt kısım birbirini tamamlaması gerekir hem renk olarak hemde boyutlandırma olarak. Genel olarak üst kısımda iki çeşit reklam boyutları kullanılır. Bunlar; 720x90px ve 468×60 dır. Girilen bir blog sitesinde ilk dikkat geçen nokta üst kısımdır. Bu nedenle önem verilmesi gereken bir kısımdır.

Content (orta kısım)

İçeriğin bulunduğu bölümdür. Standart olarak 2 veya 3 parçaya ayrılır.  Bu parçalardan birisi blog yazarının bulunduğu kısımdır. Blog yazıları sabit olarak bir başlık ve yazıdan oluşur. Diğer parçalar ise Sidebar adı verdiğimiz yan menülerdir. Normal bir blogda 1 tane bulunan yan menü sayısı 2-3’e kadar yükseltilebilir. Yan menülerde içerik başlıkları, reklamlar ve kategoriler bulunabilir. Şuan da bulunduğunuz spaksu.com’da sağ ve sol olmak üzere 2 adet yan menü bulunuyor.

Footer (alt kısım)

Normalde web sitelerinde eskiden alt kısıma pek önem verilmezdi. Fakat web 2.0’a geçtiğimiz zaman web sitelerinde her yere önem verilmeye başlandı ve farklı alt kısım tasarımlar geliştirildi. Bazı bloglarda alt kısım, üst kısmı tamamlayan bir imaj ile desteklenerek sayfa tamamlanır, bazı sitelerde ise farklı içerikler eklenerek alt kısım daha güçlendirilir. Genel itibarı ile sayfayı tamamlayan bir kısımdır. Kullanıcılar bu kısmı fazla önemsemesede, blog sahipleri ve tasarımcılar özellikle bu kısma önem verip güzel başladığı bir tasarımı güzel bir şekilde bitirmeye çalışır.

4 yorumlar On Blogların tasarım yapıları

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz