Nokia N8 ve Carl Zeiss optik lensli kamerası – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Nokia N8 ve Carl Zeiss optik lensli kamerası

Nokia N8 modelini diğer telefonlardan ayıran en önemli özelliklerinden biri olan 12 MP ve Carl Zeiss optik lense sahip bir kamerası olmasıdır.  28mm geniş açıya sahip objektifi, otofokus özelliği ve güçlü Xenon Flash özelliği sayesinde karanlık ortamlarda bile daha rahat ve güzel çekimler yapmanıza olanak sağlıyor. Nokia N8 kamerası ile ilgili geniş teknik bilgilendirme için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Alıntı başlangıcı {

4000×3000 piksel çözünürlükte 12 MP kameraya sahip olan Nokia N8, büyük sensör yüzeyi, ışık yetenekleri ile oldukça dinamik. Carl Zeiss lensli optiği ile 28mm geniş açı objektif ve sertleşmiş camdan yapılandırılan cihaz güçlü Xenon flash desteği ile birlikte sunuluyor. Loş ve karanlık ortamlarda dahi iyi çekimler yapabilirken, otofokus desteğinden de faydalanıyorsunuz.

Dahili ND filtre özelliği ile çekim hızını oldukça arttırırken, parlak ortamlarda değişen diyafram eksikliğini telafi edebiliyor. Eski kamera arayüzü ile karşımıza çıkan telefon kullanıcı dostu olsa da yenilikler olmasını beklerdik doğrusu, vizör ekranında sadece 3 adet kısayol tuşu mevcutken, video ve kamera arasında geçiş yapabilmek için flash geçiş ve özelleştirilebilir ayarlardan faydalanabiliyorsunuz.

Bu ayarlar vizör ekranına konumlandırılarak tek tıklama yardımıyla ulaşım sağlansaydı daha güzel olurdu. Öte yandan beyaz dengesi, renk tonu, pozlama, ISO, kontrast ve netlik ayarlaması gibi temel özellikleri barındırırken, hazır çekim modları ile özel sahne oluşturabiliyorsunuz. Yüz tanıma özelliği de mevcut olup, Geo-tagging kullanırken, fotoğraf EXIF bilgilerini kaydedebiliyor, yani yer etiketi atayabiliyorsunuz.

Optik kalitesi ile oldukça etkileyici olan Nokia N8, Carl Zeiss sertifikalı objektifi ile oldukça başarılı performans sergiliyor. Etkileyici ayrıntı miktarı, geniş sensörü ile iyi keskinleştirme kalitesi sayesinde rakiplerine göre daha dinamik yapıda olan N8 başarılı kamera performansına sahip. ISO 400 ve ISO 800 de etkileyici çekim üreten cihaz, gürültü önleme detaylarına da sahip. Fillandiyalı mühendisler N8’de kırmızı göz azaltma uygulaması kullanırken, %10-20 daha fazla flash gücü sağlamayı hedeflemişler.

Nokia N8 üzerinde makro moduna sahneler menüsünden erişebilir, yatay olarak çevreyi yaklaşık 13 cm kapsayacak şekilde çekim gerçekleştiriyorsunuz. 720 piksel çözünürlükte 25 fps’ye kadar video kaydı yapabilen Nokia N8, çekimlerinizde 3X’e kadar yakınlaştırma yapabilme imkanı sunuyor. Rakiplerinden farklı olarak 12 MP sensör tam çözünürlükte kullanılabilirken, tam zoom ve HD kalitesi korunmaktadır.

Dijital görüntülemelerde çok mantıklı kullanımı olmayan zoom video çekiminde şaşırtıcı bir şekilde çalışıyor ve muhteşem sonuçlar üretebiliyor. Modern kameralı cihaz da bu konu hakkında söyleyebileceğimiz tek kötü şey sensör sınırlaması nedeniyle 1x ve 2x aralığında iyi çalışmıyor olmasıdır. N8’in video kaydedicisinin diğer bir benzersiz özelliği ise stereo ses kayıt özelliğidir. Gürültü önleyici mikrofonu ile mükemmel stereo ses kullanır.

Nokia N8’in video kalitesine uygun bir fikir vermek gerekirse eğer, çift kamerası bulunan ve HD kameralar arasında yer alan Samsun S8500 Wave ile yarışabilecek düzeyde olduğunu söyleyebiliriz. Renkleri oldukça doğal yansıtan cihaz dinamik performansı ile memnun bırakıyor. Bildiğiniz gibi video kayıtlarında otofokus kullanılmazken, Aktif Hyper Odak mesafesi uygulamasını kullanmayı tercih eden mühendisler, 1 m’den sonsuza kadar olan odak aralıklarını geniş açı objektif ile bütünleştirerek farklılık yaratmışlardır.

Alıntı sonu }

Kaynak : Teknovadi

Teknovadi sitesinin oluşturduğu güzel kamera incelemesi için teşekkür ediyorum.  Altta bir New York taksicisinin Nokia N8 ile çektiği videoyu bulabilirsiniz. Video başlığı “Bir NY taksi şöforü’nün sahip olduğu Dünya’nın en güzel ofisi.”

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz