Takas yöntemi ile parasız ticaret: TakasMerkezi – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Takas yöntemi ile parasız ticaret: TakasMerkezi

Günümüzde internet ortamında alış-veriş fazlası ile kullanılır hale geldi. Günübirlik alışverişlerimizi bile internetten yapar olduk. Paranın icadından önce alış-verişlerin genel olarak takas yöntemi ile yapıldığını biliyoruz. Paranın icadından sonra takas yöntemi neredeyse kullanılmaz oldu diyebiliriz.  Ülkemizde genç girişimciler tarafından geliştirilen bir sistem tüm düzeni altüst ediyor.  Artık internet üzerinden para kullanmadan alış-veriş yapabilmeniz mümkün hale geldi. Bildiğim kadarı ile Dünya’da ilk olan bu sistemin adı TakasMerkezi.com.

TakasMerkezi.com nedir?

TakasMerkezi.com alıcı ve satıcıları tek bir portalda bir araya getiren ve çoklu takas yöntemi sayesinde para kullanımını ortadan kaldıran bir e-ticaret sitesidir. Kullanıcını ihtiyacı olmayan bir ürününü satıp kendi hesabında bu satışlardan kazandığı puanlar ile başka kullanıcıların ürünlerini satın alabilir kuullanımı basit bir sistem.

Üyelik için yapmanız gereken diğer normal e-ticaret sitelerindeki gibi basit bir kayıt formu doldurarak üye olmak. Üye olduktan sonra kendi ürünlerinizi belli kategorilerde satışa sunabilirsiniz. Sattığınız ürünlerden kazandığınız puanlar hesabınızda birikecektir. Biriken puanlar sizin “Alım Gücü” nüzü göstermektedir.  Alt kısımda vereceğim bağlantıdan sistem işleyişi ve siteye özel kavramlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

TakasMerkez.com nedir? Ayrıntılı bilgilendirme. (Bağlantı)

Sistemin işleyişi hakkında bir örnek vermek gerekirse (siteden alıntıdır) ;

{alıntı başlangıcı –
Mehmet, uzun süredir kullandığı Nokia 7610 cep telefonunu değiştirmek ister. Fakat telefonu ilan sitelerine koysa veya bir telefon satıcısına gitse satılmasının çok zor olacağını, kimsenin bu telefonu almak istemeyeceğini, isteseler bile satmak istediği değerin çok altında fiyat vereceklerini bilmektedir. Çünkü satış para ile yapılmaktadır. Aynı şekilde, açık arttırma sitelerinine de koysa değişen birşey olmayacağı açıktır. Sadece satış yöntemi değişmiş olacaktır.

“Bu cep telefonunu satıp bir Motorola V3 almak istiyorum. Eminim elindeki Motorola V3’ü satıp Iphone almak isteyenler de vardır.” diye düşünür. TakasMerkezi.com’a girer. Sitedeki cep telefonlarını gezer ve istediği Motorola V3’ün bir çok üye tarafından satıldığını görür. Hemen elindeki Nokia 7610’u siteye ekler. Üç günlük bir açık arttırma seçerek, teklif toplamaya başlar.

Hasan da ikinci bir telefon olarak kullanmak üzere bir Nokia 7610 almayı istemektedir. Mehmet’in sattığı cep telefonunu görür. Daha önce sitede sattığı kitap ve dvdler sayesinde hesabında bu telefonu alabilecek kadar sanal para birikmiş olduğu için, gönül rahatlığı ile teklifini verir. 3 gün sonra açık arttırma bitmiştir ve en yüksek teklifi Hasan vermiştir.

Site Hasan’ a hem kendi sayfasında hem de e-posta adresi vasıtasıyla bilgilendirme göndermiştir. Hasan’ ın Para hanesinde, ürünün bitiş fiyatı üzerinden hesaplanan komisyon kadar para yoktur. Hasan siteye girer ve bu küçük komisyonu kredi kartı ile yatırır. Bu ödemeden sonra, satıcı yani Mehmet artık ürünü kargolama aşamasına gelmiştir. Durum sayfasından Hasan’ ın iletişim bilgilerini alır ve ürünü kargoya verir. Sonra siteye girip kargo bilgilerini siteye yazar.

Ertesi gün Hasan evinde dinlenirken kapı çalar ve kargo görevlisi elindeki paketi Hasan’ a teslim eder. İşte Hasan’ ın heyecanlı bir açık arttırma ile satın aldığı Nokia 7610! Hasan siteye girer ve ürünün kendisine ulaştığını ve sitede gördüğü ürün olduğunu onaylar. İşlem başarı ile tamamlanmıştır. Sistem otomatik olarak ürün bedeli kadar puanı, Hasan’ ın hesabından Mehmet’in hesabına aktarır.

Hem Hasan hem Mehmet bu güzel alışveriş için birbirlerine yorumlar yazarlar. Böylece hem kredi kazanırlar hem de sonraki işlemlerinde güven verecek bir profile katkı sağlamış olurlar. Artık sıra Mehmet’tedir. Gözüne kestirdiği siyah Motorola V3’ü almak için aynı Hasan gibi heyecanlı bir açık arttırmaya ilk teklifini verir.
-alıntı bitişi}

Kısaca çok güzel bir sistem geliştirilmiş ve sunulmuş. Lakin tasarım açısından biraz daha geliştirilmesi gereken bir sistem olduğunuda eklemek istiyorum. Güzel sistemler aynı zamanda güzel tasarımları ile öne çıkmalıdır.

TakasMerkezi.com

1 yorumlar On Takas yöntemi ile parasız ticaret: TakasMerkezi

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz