Safa.com.tr Alan Adı Uyuşmazlığı ve Hakem Kararı: İnceleme ve Sonuçlar – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Safa.com.tr Alan Adı Uyuşmazlığı ve Hakem Kararı: İnceleme ve Sonuçlar

Önceden belge ibraz ederek satın almanız gereken .com.tr alan adları, 14 Eylül 2022 tarihinde TRABİS’in hizmete alınmasıyla beraber belgesiz olarak alınabilir hale gelmişti. Bu sebeple birçok firma, kişi ve kuruluş bu tarihten itibaren belgesiz olarak alınabilen bu alan adlarını satın almaya başladı. Bu kapsamda kendimi tanıtabilmek ve insanların hakkımdaki bilgilere daha kolay erişebilmesini sağlamak amacıyla boşta olan safa.com.tr alan adını fark ettim ve satın aldım. Bu haberi hem LinkedIn hem de Twitter sosyal ağları üzerinden sevinçle duyurdum. Sevincim, boşta olan ve jenerik olabileceğini düşündüğüm dört harfli bir alan adını elde etmemden kaynaklanmaktadır.

Satın aldığım safa.com.tr alan adını herhangi bir kötü niyetim olmadan kullanmaya başladıktan 9 ay sonra TOBBUYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi’nden bir e-posta aldım. Bu e-postada, safa.com.tr alan adının bana ait olmadığı ve şikayette bulunan tarafın bu alan adının kendilerine ait olduğunu iddia ettikleri belirtiliyor. Bu durumda da benden konuyla ilgili savunma yapmam ve listesi e-postada olan bazı belge ve bilgiler isteniyor. İstenen bu bilgileri e-posta ekinde gönderilen “Şikayet Edilenden İstenen Bilgiler ve Destekleyici Belgeler” isimli PDF dosyasına girerek onlara göndermem bekleniyor. Savunma konusunda bilgi ve belgeleri göndermeniz için size 10 gün süre veriliyor ve eğer bilgi ve belgeleri zamanında temin edemeyeceğiniz bir durum söz konusu olursa, 10 gün ek süre talep edebiliyorsunuz.

İstenen bilgilerde bir de hakem sayısı ile alakalı bir alan var. Normal şartlarda uyuşmazlığı tek hakem çözmeye çalışıyor ancak eğer tek hakem değil, uyuşmazlığı çözmek için 3 hakemi siz talep ederseniz bu kapsamda sizin belli bir ücreti ödemeniz gerekiyor. Burada ben 3 hakemle değil tek hakem ile çözülmesini istedim.

Bu konuda sosyal ağlardaki arkadaşlardan ve avukatlardan bilgi olarak değerli destekler aldım. Mevzuat karıştırmayı ve yönetmeliklerdeki detayları araştırmayı sevdiğim için, İnternet Alan Adları Yönetmeliği’nin 25. maddesinde bu şikayetler ile ilgili altta paylaştığım hususları bir okuyalım.

İnternet Alan Adları Yönetmeliği’nin 25. maddesi gereğince; bu kapsamdaki başvurularda şikayet eden aşağıdaki üç olgunun birlikte gerçekleşmiş olduğunu ispat etmelidir;

a) İhtilaf konusu alan adının, sahip olunan ya da ticarette kullanılan marka, ticaret unvanı, işletme adı ya da diğer tanıtıcı işaretlerle benzer ya da aynı olması,

b) Alan adını tahsis ettiren tarafın bu alan adı ile ilgili yasal bir hakkı ya da bağlantısının olmaması,

c) Bu alan adının alan adı sahibi tarafından kötü niyetle tahsis ettirilmesi veya kullanılması.

Şikayet eden bu üç olgunun bir arada olduğunu kanıtladığı takdirde ilgili alan adını sizden alabiliyor. Aynı şekilde şikayet edilen taraf bu uç olgunun birlikte veya hiç gerçekleşmediğini kanıtlar ise alan adını koruyabiliyor.

Velhasıl ekran görüntüsünü üstte paylaştığım, savunma metnini size üst tarafta bahsettiğim yönetmeliğe uygun şekilde hazırladım ve istenen bilgi ve belgeleri de ekine ekleyerek ilgili TOBBUYUM Merkezine gönderdim. Peki ek olarak neler gönderdiğimi inceleyelim?

 • Kimlik belgesi. (PEN Kodu Kişiye Özel olduğu için redakte ettim ve kimliğin üstüne kaplayacak şekilde “Sadece TOBBUYUM merkezi için kullanılacaktır” şeklinde bir ibare ekledim.)
 • Herhangi bir kötü niyetli kullanım olmadığını belirten ve bu konuda kanıt niteliği taşıdığını düşündüğüm 11 Aralık 2022 tarihinde attığım bir tweetin ekran görüntüsünü ve bağlantısını ekledim.
  İlgili Tweet: https://twitter.com/spaksu/status/1601999853076226050
 • TRABIS tarafından “.com.tr” alan adı satışı / temini için yetkilendirilen bir servis sağlayıcısı tarafından bu alan adının yasal olarak satın alındığına dair faturayı ekledim.
 • Bu da önemli bir bilgidir. İlgili alan adının satın alındığı 21.09.2022 tarihinden itibaren, “kötü niyetli” olarak hiçbir yerde satışa sunulmadığının veya satış sitelerine DNS yönlendirmesinin yapılmadığının kanıtları olarak DNS site bağlantılarını sundum;
  Şuanki nameserver kayıtları: https://who.is/dns/safa.com.tr
  Geçmiş namerserver kayıtları: https://dnshistory.org/historical-dns-records/ns/safa.com.tr

Savunma metni ile beraber bunları da ek olarak ekledim ve gönderdim. Bundan sonra hakemin atanmasını ve sonuç kararın açıklanmasını bekleyeceksiniz. Bunu TOBBUYUM sitesindeki Kararlar sayfasından da takip edebilirsiniz.

https://www.tobbuyum.com.tr/kararlar.php

Hakem ataması yapıldıktan yaklaşık 15 gün sonrasında hakem kararını tebliğ ederek şikayet edenin talebinin reddine karar verdi. İlgili Hakem Karar’ına yazının altındaki bağlantıdan erişebilirsiniz. Kısaca kararı değerlendirmek gerekirse;

Üstte paylaşmış olduğum İnternet Alan Adları Yönetmeliği’nin 25. maddesindeki üç olgunun birinci (İhtilaf konusu alan adının, sahip olunan ya da ticarette kullanılan marka, ticaret unvanı, işletme adı ya da diğer tanıtıcı işaretlerle benzer ya da aynı olması) maddesi şikayet eden haklı görülmüş. Bunu zaten bekliyorduk.

Bununla birlikte, İnternet Alan Adı Yönetmeliği’nin 25’inci maddesinde geçen üç hususun, ikinci (alan adını tahsis ettiren tarafın bu alan adı ile ilgili yasal bir hakkı ya da bağlantısının olmaması) maddesi ve üçüncü (Bu alan adının alan adı sahibi tarafından kötü niyetle tahsis ettirilmesi veya kullanılması) maddesince şikayet edilenin lehine bulunduğu için safa.com.tr alan adı bende kalmıştır. Tabi şikayet eden için bu kararı mahkemeye götürme ihtimali her zaman var ama şu durumda bu alan adı bende kalmış durumda.

Bu aslında emsal olabilecek nitelikte bir karar, zira isim.com.tr olarak temin edilen bir alan adının, kişi tarafından yasal olarak hak sahibi olunabileceği ve eğer o isimde var olan markalara karşı kötü niyetli bir faaliyet gerçekleştirmiyorsa ilgili alan adı “yasal olarak” sizde kalabiliyor.

Bu arada karar alınırken ICANN’in UDRP kurallarına da riayet edildiği ve hangi maddelerin sağlandığı da ilgili Hakem Kararı raporunda mevcuttur. Merak edenler raporu okuyabilir.

Kötü Niyetli Tahsis Edilme veya Kullanımı ile ilgili ek bilgi:

İnternet Alan Adları Uyuşmazlık Çözüm Mekanizması Tebliği dokümanında yer alan 19. maddeyi de ek bilgi olarak sizlerle paylaşayım.

1- İnternet Alan Adı’nın (İAA) kötü niyetle tahsis edilmesi veya kullanılması aşağıdaki durumlarda değerlendiriliyor;  

 • Bir kişi veya kuruluş, İAA’yı ticaret veya hizmet markası, ticaret unvanı, işletme adı veya kişi adı gibi tanıtıcı bir işaretin sahibine veya ticari rekabette bulunduğu tarafın talebi üzerine satmak veya devretmek için tahsis ederse ve bunun için belgelenmiş tahsis masraflarını ve yatırım maliyetini aşan bir miktar para talep ederse,
 • İAA, bir markanın, unvanın, adın veya işaretin sahibinin İAA’yı kullanmasını engellemek amacıyla tahsis edilirse,
 • İAA, rakiplere zarar vermek amacıyla tahsis edilirse,
 • İAA, ticari kazanç elde etmek amacıyla, şikâyetçinin sahibi olduğu ticarette kullanılan marka, ticaret unvanı, işletme adı veya diğer tanıtıcı işaret ile benzerlik sağlayarak karışıklık yaratmak suretiyle internet kullanıcılarını İAA’nın veya başka bir internet sitesinin adresine yönlendirmek için kullanılırsa.

2- Üstteki durumlar tahdidi (sınırlayıcı) olmayıp, hakem veya hakem heyeti takdiri ile de İAA’nın kötü niyetle tahsis ettirildiği veya kullanıldığına karar verilebilir.

Konuyla ilgili zaman akışı (Timeline);

 • 23 Mayıs 2023 Şikayet TOBBUYUM Merkezine gelmiş
 • 23 Mayıs 2023 Şikayet bana tebliğ edildi
 • 24 Mayıs 2023 TOBBUYUM’a savunma metni ile bilgi ve belgeler ilettim
 • 25 Mayıs 2023 Konuya tek hakem ataması yapılmış
 • 29 Mayıs 2023 Hakem, İAA UÇM Tebliği uyarınca alan adına ve taraflara ilişkin Tarafsızlık ve Bağımsızlık Beyanını TOBBUYUM’a sunmuş
 • 09 Haziran 2023 Hakem, İAA Yönetmeliği’nin 25’inci maddesinin birinci fıkrasındaki üç şartın bir arada gerçekleşmediği tespit edildiğinden, İAA Yönetmeliği’nin 27’nci maddesi uyarınca şikayet edenin talebinin reddine karar verildi ve karar bana tebliğ edildi.

Bu konuda bana sosyal ağlarda ve yüz yüze görüşmemizde destek olan herkese şükranlarımı sunuyorum. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Kaynakça:

1 yorumlar On Safa.com.tr Alan Adı Uyuşmazlığı ve Hakem Kararı: İnceleme ve Sonuçlar

 • Çok ilginç bir durum olmuş ama netice itibariyle sonuçta bu sizin isminiz ve illa marka olmak zorunda değil. :) Şikayet edenleri merak ettim.

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz