Etkili yazı yazma kılavuzu (Bölüm -1-) – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Etkili yazı yazma kılavuzu (Bölüm -1-)

Yazı yazmak online iletişimde en yaygın olarak kullanılan iletişim birimidir. Elbette ses ve video birimleride önemlidir fakat açık ara önde olan yine yazı’dır. Hatta multimedya materyallerin içeriğinde bile o materyalleri çevreleyen yazı elemanları mevcuttur. Eğerki online olarak başarılı olmak isterseniz, güzel yazmak çok önemlidir. Bir çok başarılı insan vardır ama kendilerini yazıya döküp ifade edemezler, kendileri hakkında güzel ifadelerle kendilerini tanıtan kişiler başarılarını daha etkili hale getirebilirler. Yazının devamında okuyacağınız bu makalede etkili yazı yazma konusunda bazı bilgileri sizinle paylaşacağım.

Neden Yazdığınızı Bilin


Yazılan her güzel yazının bir amacı vardır. Bazı yazıların amacı bilgilendirme, bazılarının amacı eğlendirmek ve diğer yazılar ise ikna etmek için yazılırlar. Bazı yazılar ise bunların birden fazlasını kapsar yanı hem eğlendirici hemde  bilgilendirici yazılar mevcut olabilir. Önemli olan yazı yazmaya başlarken yazının ne amaçla yazıldığını bilmektir.

Bilgilendirici Yazma,

Bilgilendirici yazmak online olarak en yaygın kullanılan yazımdır. Bu tarz yazıları vikipedi gibi sitelerde bulabilirsiniz. Burada amaç okuyucuya birşeyler öğretmektir. Bilgilendirici yazı ile kullandığınız dili basit ve temiz bir şekilde kullandığınızdan, ne demek istediğinizi iyi bir şekilde okuyucularınıza anlattığınızdan emin olmanız gerekiyor.

İkna Edici Yazma,

Bu yazı türü en çok iş veya e-ticaret sitelerinde kullanılmaktadır.  Birşeyler satmak veya kişiyi siteye kayıt ettirmek için ikna edici bir yazı ile kullanıcılarınızın karşısına çıkmanız gerekir. İkna edici yazı yazmada sattığınız şeyin mümkün olduğunca cazip olduğu konusunda kullancılarınızı odaklamalısınız. Ancak tabiki aynı zamanda dürüst olmanız gerekiyor, dürüst olmadığınız taktirde kullanıcılarınıza memnuniyetsizlik yaşatabilirsiniz.

Eğlenceli Yazma,

Eğlenceli yazı online olarak yazılan çoğu yazıyı kapsar. Bu tarz yazı türünü şaka siteleri, yaratıcı kurgusal olmayan, kurgusal ve asıl amacı ziyaretçileri eğlendirmek olan yazılar içerir. Genellikle bilgilendirici ve ikna edici yazı tiplerinde daha etkili olabilmek için eğlenceli yazı tiplerinde bulunan öğeleri içerir. Eğlenceli yazı tipinin belli bir ölçüsü yoktur ancak yazdığınız amacın dışına çıkmadığınızdan emin olmanız sizin için önemlidir. Mizah genellikle online olarak amaçlandığı gibi durmaz. Yazdığınız yazıyı karşınızdaki kişinin okuduğu andaki hali yazının amacını etkiler. Size komik gelen bir mizah yazısı başkasını rahatsız edebilir bu yüzden dikkat edilmesi gereken bir yazı amacıdır.

Ne Yazdığınızı Bilin


Araştırma, kamu kullanımı için yazdığınızda her zaman önemlidir. Ne yazıyorsanız yazın konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. İster ikna edici, ister eğlenceli isterse bilgilendirci yazı olsun bu kesinlikle doğrudur ve önemlidir. İnternetten önce, yazdığınız gazetede veya şirketinizin broşürlerinde sahte bilgiler ile insanları yönlendirmek bir makale ile çok kolaydı. Ancak internet ile yazılan bir yazının doğruluğunu, gerçek olup olmadığını kontrol etmek okuyucu kesim için kolay hale geldi. Aynı zamanda internet sayesinde daha çok kitleye hitap edebilmesi ile birlikte kitlenin sizin yazdığınız bilgileri doğrulaması çok kolay hale geldi.

Ne şekilde olursa olsun yazdığınız yazı hakkında iyice araştırma yaptığınızdan bilgi edindiğinizden emin olmalısınız. Yapacağınız herhangi bir hata kamu tarafından tespit edilir ve size geri dönüşü kesinlikle olur. Size tavsiyem yazdığınız yazının doğruluğunu yayınlanmadan önce birkaç kez kontrol edin.

Eğer bir hata yaparsanız, hatanızı kabul edin. Bir düzeltme yapın yada düzenleme yaptığınız yeri kullanıcılarınıza ufak bir bilgilendirme halinde sunun (yada ikisini birden yapın).

Kimin için Yazdığınızı Bilin


Hedef kitlenizi bilmek muhtemelen internet için içerik oluşturmanın tek ve en önemli parçasıdır. Yazının tonu, asıl içeriğin yanı sıra, hedef kitlenizin kim olduğuna göre değişir. Gençler için yazılan yazı ile profesyoneller için yazılan yazı farklıdır. Aynı konuda uzmanlar için yazılan yaz  ile yeni başlayanlar için yazılan yazılar birbirinden farklıdır.

Tipik okuyucu (profilinizi) kitlenizi oluşturmak için biraz zaman ayırmanız tavsiye edilir. Bu çok kolay bir işlemdir örnek olarak vermek gerekirse “Orta düzey web tasarımcıları” veya daha karmaşık hale getirirsek “15-16 yaş grubu çizgi roman seven avrupada yaşayan çoçuklar” Bu seçim tamamen size kalmıştır ve istediğinizi gibi geniş yada ayrıntılı yapabilirsiniz. Sadece kimin için yazdığınızı bilin yeterli.

NOT: Bu makale Instantshift.com tarafından 18 Ekim 2010 tarihinde yazılan A Complete Guide to Effective Writing başlıklı yazının Safa Paksu tarafından yapılan çevirisidir. Yazı 2 bölümden oluşmaktadır. İkinci bölüm yakın zamanda size sunulacaktır.

Resim Kaynakları;

  • So Many Questions – Orin Zebest (Link)
  • The View from my fingers – Oceanic Eyes (Link)

İKİNCİ BÖLÜM İÇİN TIKLAYINIZ

6 yorumlar On Etkili yazı yazma kılavuzu (Bölüm -1-)

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2023 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Bu site ve içeriği, Kullanım Kuralları kapsamında belirtilen koşullar çerçevesinde kullanılmalıdır. Hiçbir şekilde site ve içeriğinin tamamı veya bir bölümü, Kullanım Şartları yerine getirilmeden özel izin alınmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz veya başka bir ortamda kullanılamaz